Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

WGS84, ΕΓΣΑ87 και Γεω-ευρετήριο ΓΥΣ


gaudi_freak

Recommended Posts

Ξεθάβω το τοπικ για να ρωτήσω τα εξής:

 

Εχω ένα σημείο σε ΕΓΣΑ με συν/νες 380027.265 , 4511531.496

Τις μετατρέπω με το Coords (τη παλαιά έκδοση) σε WGS84 22.34'50"36956 , 40.44'54"91111

 

Μολις τις εισάγω το Γεωευτήριο της ΓΥΣ με επιλογή τις παγκόσμιες μου εμφανιζει το σημειο και τις μετατρεπει ολοσωστα σε ΕΓΣΑ.

Μόλις ομως τις εισάγω με επιλογή τις ΕΓΣΑ, εμφανίζει παλι το σημειο, αλλά τις μετατρέπει σε λάθος παγκόσμιες.

Που έγκειται το προβλημα?

 

Κατά 2ο, θέμα με το ιδιο το Coords.

 

Εαν μετατρέψω απο ΕΓΣΑ σε WGS84 μου δίνει αποτέλεσμα,το οποιο ελέγχω και ειναι σωστό.

Εαν ομως κανω το αντιστροφο, απο WGS84 σε ΕΓΣΑ ,γιατί μου βγάζει λάθος αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Kane

 

Το Coords.gr είναι ένα πρόγραμμα που κάνει μετασχηματισμούς των διάφορων Συστημάτων Αναφοράς με συγκεκριμένη ακρίβεια. Ο μετασχηματισμός από ΕΓΣΑ87<--->WGS84 γίνεται με μία ακρίβεια ~1 μέτρο (3 μεταθέσεις του ΟΚΧΕ).

 

Προφανώς για εργασίες μικρές ή μεσαίας κλίμακας (από 1:5000 και κάτω), ηα ακρίβεια είναι ικανοποιητική. Για αμιγώς τοπογραφικές εργασίες θα πρέπει να κάνεις μετασχηματισμό ομοιότητας για να "πιάσεις" ακρίβεια λιγων εκατοστών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Kane, δες μήπως πληκτρολογώντας τις συντεταγμένες σου (πριν την μετατροπή) σου γίνονται αυτόματα ακέραιες... (κόβονται τα μηδενικά δηλαδή)...

 

Ως εκ τούτου έχει δίκιο ο dimamp για την ακρίβεια 1 μέτρου στο coords...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 1/14/2011 at 1:39 PM, Kane said:

Ξεθάβω το τοπικ για να ρωτήσω τα εξής:

 

Εχω ένα σημείο σε ΕΓΣΑ με συν/νες 380027.265 , 4511531.496

Τις μετατρέπω με το Coords (τη παλαιά έκδοση) σε WGS84 22.34'50"36956 , 40.44'54"91111

 

Μολις τις εισάγω το Γεωευτήριο της ΓΥΣ με επιλογή τις παγκόσμιες μου εμφανιζει το σημειο και τις μετατρεπει ολοσωστα σε ΕΓΣΑ.

Μόλις ομως τις εισάγω με επιλογή τις ΕΓΣΑ, εμφανίζει παλι το σημειο, αλλά τις μετατρέπει σε λάθος παγκόσμιες.

Που έγκειται το προβλημα?

 

Κατά 2ο, θέμα με το ιδιο το Coords.

 

Εαν μετατρέψω απο ΕΓΣΑ σε WGS84 μου δίνει αποτέλεσμα,το οποιο ελέγχω και ειναι σωστό.

Εαν ομως κανω το αντιστροφο, απο WGS84 σε ΕΓΣΑ ,γιατί μου βγάζει λάθος αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν.

Κύριε @Kane αν θεέλτε, μπορώ να σας διευκολύνω, ξέρω πολλά λογισμικά...

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος Κane "ξέθαψε", πριν 11 χρόνια, ένα θέμα και το ανέβασε εδώ στο Φόρουμ.

O ίδιος o Kane, όπως και ο φίλος μας ο dimamp εδώ και περίπου δύο χρόνια δεν γράφουν, για δικούς τους λόγους, εδώ στο φορουμ.

Έρχεσαι λοιπόν φίλε συν. μετα από 11 χρόνια και απευθυνόμενος στον κ. Kane του λες πως έχεις πολλά τέτοια λογισμικά να του δώσεις!!

Γιατί μόνο σ' αυτόν και όχι και ....... στους άλλους? 

Περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nbr said:

ο φίλος Κane "ξέθαψε", πριν 11 χρόνια, ένα θέμα και το ανέβασε εδώ στο Φόρουμ.

O ίδιος o Kane, όπως και ο φίλος μας ο dimamp εδώ και περίπου δύο χρόνια δεν γράφουν, για δικούς τους λόγους, εδώ στο φορουμ.

Έρχεσαι λοιπόν φίλε συν. μετα από 11 χρόνια και απευθυνόμενος στον κ. Kane του λες πως έχεις πολλά τέτοια λογισμικά να του δώσεις!!

Γιατί μόνο σ' αυτόν και όχι και ....... στους άλλους? 

Περιμένω.

@nbr

Διαβάζοντας τον κύριο @Kane διαπίστωσα ότι έχει έφεση στους τριγωνισμούς! 

Φυσικά, μπορώ να σου προτείνω το 2fit και το NETIST που είναι από διπλωματικές του ΤΑΤΜ.

Δυστυχώς, έκανα προσπάθεια να βρώ μέσω του φόρουμ τον dimamp και το jojo αλλα δεν τους βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.