Μετάβαση στο περιεχόμενο

WGS84, ΕΓΣΑ87 και Γεω-ευρετήριο ΓΥΣ


Recommended Posts

κοιταξε!! καταρχην η διαφορα που βγαζεις ειναι τεραστια για την τοπογραφια. εντοπισα το προβλημα και το οποιο ειναι το εξης:

 

αμα ανοιξεις το προγραμμα και επιλεξεις πρωτα κατευθειαν απο το γεωδαιτικα συστηματα το παγκοσμιο '84 φ.λ και στη συνεχεια γραψεις τις συντεταγμενες που θελεις βγαζει ακριβως οτι και το προγραμμα της ΓΥΣ.

 

αμα ανοιξεις το προγραμμα και υπαρχει μια αλλη επιλογη επιλεγμενη , μετα γραψεις τις συντεταγμενες και στο τελος επιλεξεις το παγκοσμιο '84 φ,λ τοτε οντως βγαζει τα νουμερα που αναφερεις.

 

το εκανα και το διαπιστωσα. καντο λοιπον οπως σου λεω και νομιζω πως πλεον ολα θα λειτουργουν οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε!! καταρχην η διαφορα που βγαζεις ειναι τεραστια για την τοπογραφια. εντοπισα το προβλημα και το οποιο ειναι το εξης:

 

αμα ανοιξεις το προγραμμα και επιλεξεις πρωτα κατευθειαν απο το γεωδαιτικα συστηματα το παγκοσμιο '84 φ.λ και στη συνεχεια γραψεις τις συντεταγμενες που θελεις βγαζει ακριβως οτι και το προγραμμα της ΓΥΣ.

 

αμα ανοιξεις το προγραμμα και υπαρχει μια αλλη επιλογη επιλεγμενη , μετα γραψεις τις συντεταγμενες και στο τελος επιλεξεις το παγκοσμιο '84 φ,λ τοτε οντως βγαζει τα νουμερα που αναφερεις.

 

το εκανα και το διαπιστωσα. καντο λοιπον οπως σου λεω και νομιζω πως πλεον ολα θα λειτουργουν οκ!!!

 

Έχεις δίκιο Sir-Topo! Προφανώς αυτό είναι μία δυσλειτουργία του προγράμματος που ίσως να ληφθεί υπόψη σε νεότερες εκδόσεις του.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα: Τις συντεταγμένες στο WGS84 για το συγκεκριμένο σημείο (Στήλες του Ολυμπίου Διός) που έγραψα στο 1ο post μου, τις έχω "αντλήσει" από το Google Earth. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η ακρίβεια του συγκεκριμένου προγράμματος;

 

Thanks για την βοήθειά σου και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

το google earth ειναι ενα προγραμμα περισσοτερο για εντοπισμο καποιων σημειων ενδιαφεροντος και σε καμια περιπτωση για υπολογισμο ακριβης θεσης, εμβδου και αποστασης. επομενως αν η χρηση που κανεις ειναι καθαρα προσανατολισμου τοτε ειναι καλο αν ειναι τοπογραφικου τοτε ουτε να το διανοηθεις!!!!!!!!!!

 

οσον αφορα ακριβειες η ακριβεια που δινει το προγραμμα εχει αμεση σχεση με την αναλυση της εικονας. σκεψου οτι οι δορυφορικες εικονες που υπαρχουν προεκυψαν απο ληψη του δορυφορου quickbird που εχει την καλυτερη αυτη τη στιγμη ακριβεις ληψης που ειναι τα 60 cm. αρα αυτο που βλεπεις ή ακομα και αυτο που υπολογιζεις κυμενεται σε μια τετοια ακριβεια. παλι ομως σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να βασιστεις τοπογραφικα εννοω σε μια τετοια εικονα μια και στην τοπογραφια ακομα και οι 5 ποντοι θεωρουνται μεγαλο σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

το google earth ειναι ενα προγραμμα περισσοτερο για εντοπισμο καποιων σημειων ενδιαφεροντος και σε καμια περιπτωση για υπολογισμο ακριβης θεσης, εμβδου και αποστασης. επομενως αν η χρηση που κανεις ειναι καθαρα προσανατολισμου τοτε ειναι καλο αν ειναι τοπογραφικου τοτε ουτε να το διανοηθεις!!!!!!!!!!

 

οσον αφορα ακριβειες η ακριβεια που δινει το προγραμμα εχει αμεση σχεση με την αναλυση της εικονας. σκεψου οτι οι δορυφορικες εικονες που υπαρχουν προεκυψαν απο ληψη του δορυφορου quickbird που εχει την καλυτερη αυτη τη στιγμη ακριβεις ληψης που ειναι τα 60 cm. αρα αυτο που βλεπεις ή ακομα και αυτο που υπολογιζεις κυμενεται σε μια τετοια ακριβεια. παλι ομως σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να βασιστεις τοπογραφικα εννοω σε μια τετοια εικονα μια και στην τοπογραφια ακομα και οι 5 ποντοι θεωρουνται μεγαλο σφαλμα.

 

Επειδή όπως γνωρίζεις τα πράγματα στην Ελλάδα κι ειδικά για τις δημόσιες υπηρεσίες, η ακρίβεια των 60cm σ'ένα τοπογραφικό διάγραμμα για ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου πόλης θεωρείται άκρως ικανοποιητική, οπότε με καλύπτει το στίγμα που δίνει ο δορυφόρος QuickBird. Αν έφτιαχναν όλοι οι μηχανικοί τοπογραφικά για τέτοια οικόπεδα με ακρίβεια 60cm τότε να'σαι σίγουρος ότι θα το'χαν κλείσει το μαγαζί! Παρ'όλα αυτά συμφωνώ μαζί σου, αλλά για να επιβιώσεις πρέπει να παίξεις με το σύστημα κι όχι να εφαρμόσεις 100% αυτά που σου λέει η επιστήμη! Φαντάζομαι θα συμφωνήσεις.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την επιπλέον πληροφορία που μου έδωσες! Με κάλυψες πλήρως! :D

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν εισαι τοπογραφος μηχανικος αλλα απο αυτα που μου λες καταλαβαινω οτι δεν εισαι για τον απλουστερο λογο οτι ακομα και οι 5 ποντοι οπως σου ανεφερα ειναι αρκετοι για να σου προκαλεσουν τεραστια προβληματα.αρα για να εχεις παντα το κεφαλι σου ησυχο μετρας (τουλαχιστον εγω ετσι κανω) με τη μεγιστη δυνατη ακριβεια που μπορεις καθε φορα και αυτη ειναι για μενα (ασχετα αν εισαι εντος ή εκτος σχεδίου) 2-3 πόντοι. μπορει να σου φαινονται υπερβολικα ίσως αυτα που λεω αλλα πιστεψε με οταν εχεις αποτυπωσει με την καλυτερη ακριβεια και λεπτομερεια τοτε μπορεις να απαντησεις σε καθε ερωτηση που θα σου θεσει ο δικαστης μια και ειναι συχνα τα φαινομενα που ιδιοκτητες καταληγουν σε δικαστικη διαμαχη. αρα ισχυει παντα το ρητο στην τοπογραφια "φυλαγε τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα"!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, ξέρετε πώς μπορώ να βρω τοπογραφικό για οικόπεδο που έχω βρει απο google αλλά δεν έχω άλλες πληροφορίες για αυτό? Δηλαδή πάω στο ΓΥΣ και τους λέω την περιοχή? Είναι απέναντι απο το αεροδρομιο το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα

για αρχή

δεν είναι το ΓΥΣ αλλά η ΓΥΣ (Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού)

δεν υπάρχουν εκεί τοπογραφικά διαγράμμτα για οικόπεδα, αλλά διαγράμματα χωρίς κτηματολογικά στοιχεία με κλίμακα ως 1/5000 αν αυτό σου αρκεί !!!!!

διευκρίνισε τι ψάχνεις , για να συνδράμουμε ουσιαστικότερα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο μέρος για να βρεις τοπογραφικό είναι ο Τοπογράφος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη διορθωση. Πρόκειται για ανεύρεση οικοπέδου για διπλωματική εργασία. ,οπότε ναι, το 5000 μου κάνει μια χαρά. Πηγαίνοντας στη ΓΥΣ λοιπόν, τους ζητάω ένα διάγραμμα της περιοχής του αεροδρομίου? δεν πρέπει να έχω μαζί μου συντ/νες ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχεις συν/νες συναδέλφισσα ή χρησιμοποιώντας το Coords_gr να βρεις σε ποια ακριβώς πινακίδα βρίσκεται ώστε να την παραγγείλεις αμέσως αποφεύγοντας το βήμα του εντοπισμού στην ΓΥΣ ( για οικονομία του χρόνου).

Εν πάσει περιπτώσει, το ελάχιστο είναι να μπορείς να εντοπίσεις την περιοχή σε έναν χάρτη, εάν μπορείς να το κάνεις αυτό, θα βρεθεί η πινακίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.