Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση με 4014 χωρίς να υπάρχει φάκελος αδείας


Recommended Posts

Λιγο αργα, το ξερω και ειναι και η πρωτη φορα που επικοινωνω μεσω της ιστοσελιδας, συνηθως διαβαζα μονο.

Πρεπει να δωσω μια βεβαιωση για μεταβιβαση ενος υπογειοου χωρου αποθηκων μικρης μαλλον αξιας.

Για να το κανω αυτο τυπικα θα πρεπει να εχω στα χερια μου τον φακελλο με τα εγκεκριμενα σχεδια της αδειας και να αποτυπωσω το χωρο ωστε αν συμφωνουν τα δυο σχεδια προχωραω στη βεβαιωση και αν υπαρχουν αυθαιρεσιες γινεται πρωτα νομιμοποιηση.

Απ' οτι καταλαβαινω η νομιμοποιηση θα χρειαστει γιατι έχει γινει κατατμηση του ενιαιου χωρου και αλλωστε ο στοχος ειναι να μεταβιβαστει σαν περισσοτερες απο μια μικροτερες αποθηκες

 

Παρ ολα αυτα δεν υπαρχει ο φακελλος με τα εγκεκριμενα σχεδια

και μπορω να εχω βεβαιωση γι αυτο απο την αρμοδια πολεοδομια.

Το ερωτημα ειναι τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση?

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι η ανασυσταση φακελλου την οποια ολο συναντω οταν ψαχνω γι αυτο το θεμα

Αν μπορουσε καποιος που να γνωριζει τη διαδικασια να μου δωσει καμια συμβουλη θα ηταν μεγαλη βοηθεια.

Ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

(ο τίτλος του θέματός σας διορθώθηκε)

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Gousgounis.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

θα ψάξεις στο σάιτ με τον τίτλο "ανασύσταση"

απλά να σου πω ότι θα κάνεις (αν δεν έχει αλλάξει λόγω ΝΟΚ) τα σχέδια αποτύπωσης για την Πολεοδομία με αμοιβή ανάλογη

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβαινω η νομιμοποιηση θα χρειαστει γιατι έχει γινει κατατμηση του ενιαιου χωρου και αλλωστε ο στοχος ειναι να μεταβιβαστει σαν περισσοτερες απο μια μικροτερες αποθηκες

Έχει γίνει πραγματική κατάτμηση του χώρου, δηλαδή χώρισμα με τοιχοποιία ή έχει χωριστεί ο χώρος συμβολαιογραφικά και είναι πλέον συνιδιόκτητος?

Εάν ισχύει το πρώτο χρειάζεται ρύθμιση ή νομιμοποίηση, διαφορετικά βεβαίωση δίνεται (εφόσον δεν υπάρχουν άλλες πολεοδομικές παραβάσεις) με τα στοιχεία όλων των σημερινών ιδιοκτητών.

 

Παρ ολα αυτα δεν υπαρχει ο φακελλος με τα εγκεκριμενα σχεδια

και μπορω να εχω βεβαιωση γι αυτο απο την αρμοδια πολεοδομια.

Σε πρώτο στάδιο μια αναζήτηση στα αρχεία των συμβολαιογράφων ίσως βοηθήσει....με έχει σώσει αρκετές φορές.

Προσοχή όμως να είναι εγκεκριμένο αντίγραφο με σφραγγίδα και θεώρηση της Πολεοδομίας και όχι μόνο του συμβολαιογράφου.

Περί ανασύστασης, υπάρχουν συνάδερφοι που θα δώσουν πιο στοχευμένες απαντήσεις..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η ανασύσταση φακέλου νομιζω αξιζει να γινει τελικά μόνο σε περίπτωση που ενδιαφερθούν αρκετοί απο τους ιδιοκτήτες και πάλι αναρρωτιέμαι.

Μου ζητησαν στην Πολεοδομία Κηφισιάς πλήρη φάκελο (με στατικα και υδρευση) σύμφωνα με το ΓΟΚ της εποχης και την σύγχρονη αποτύπωση ολόκληρου του κτιρίου. Τρομάζω στη σκεψη της αμοιβης που θα επρεπε να ζητηθει για κατι τέτειο.

Και τελικα με το δεδομένο οτι λεχουν χαθεί αρκετοι φάκελοι και εμεις απο την πλευρα μας ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλώσουμε οτι έχουμε δει τα εγκεκριμενα σχέδια και να τα έχουμε συγκρίνει με την σημερινή πραγματικότητα για να δώσουμε είτε βεβαιωση είτε να προχωρησουμε σε νομιμοποίηση ... υπαρχει καμια λυση που να μην περιλαμβανει ανασυσταση?

 

Τα σχέδια της άδειας υποβάλονται με καποιον τρόπο ή μονο κατα δηλωση μας τα έχουμε δει και συγκρίνει? (προσωπικα θα προτιμουσα να υποβαλλονται ωστε να μην επιστρεφει παλι σ εμας η ευθυνη ν αρχισουμε τα "ενταξει μωρε .. ναι .. τα ειδα ")

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.