Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Oh yes......

To ίδιο ποσό το έχω μου ήρθε και το έχω σκανάρει εδώ μέσα....μόνο που είναι κόκκινο...(μου τι δίνει το κόκκινο) :smile:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω συνάδελφε να μην είναι κάτι μόνιμο...και να επιστρέψουμε στα 1.516, καλά ήμασταν εκεί.... :grin:

εδώ κολλάει το 'υπάρχουν και χειρότερα'...τελικά

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

και να επιστρέψει στα 1500 πάλι τα ίδια θα πάρουν...

 

και στα 500 να το πανε πάλι τα ίδια θα πάρουν....

 

 

εισφορές θα πάρουν πάλι όταν η ανεργία πέσει κατω απο το 10% (κατα τον νομο για την αύξηση σε μισθους)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

πλήρωσα και ΤΕΕ φέτος συνδρομές 2 ετών 112€, τι κάνει το ΤΕΕ μας για το θέμα? αποτελέσματα θέλουμε..., πρέπει να ξεσηκωθούμε...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

και να επιστρέψει στα 1500 πάλι τα ίδια θα πάρουν...

 

και στα 500 να το πανε πάλι τα ίδια θα πάρουν....

 

Σωστος ο συνάδελφος

 

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα....Πρόκειται να απασχοληθώ μέσω του προγράμματος "Επιταγή εισόδου στην αγορά εργασίας για άνεργους νέων έως 29 ετών" βάσει του οποίου οι πάροχοι θεωρητικής κατάρτισης είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν τις ασφαλιστικές εργοδοτικές εισφορές για όλη τη διάρκεια της θεωρητικής κατάρτισης (80 ώρες) και της πρακτικής εξάσκησης (5 μήνες). Αυτές οι ασφαλιστικές εισφορές αν δεν κάνω λάθος είναι το 3.98 % (κάπου είχα δει ότι είναι αυτό το νούμερο δεν είμαι σίγουρος) των εξαμηνιαίων εισφορών που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ ? Εφόσον μου τις καλύψει ο πάροχος κατάρτισης μπορώ να κάνω κάποια αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ έτσι ώστε να αναγνωριστούν και να αφαιρεθούν από το ποσό που πρέπει να πληρώσω για το εξάμηνο? Είχε κάποιος συνάδελφος κάποια αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νέες ρυθμίσεις, κρατήσεις στα Δώρα και τον τόκο για εκπρόθεσμη καταβολή εισφορών από 01/01/2013 και μετά
 
ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ 
Σε περίπτωση που ζητείτε αποδεικτικό ασφαλιστικής ενημερότητας από ασφαλισμένους οι οποίοι έχουν υπαχθεί στο Διακ/σμό του νόμου 4152/2013 (Πάγια Ρύθμιση – ΝΕΑ ΑΡΧΗ), ο τύπος της έως σήμερα ασφαλιστικής ενημερότητας αντικαθίσταται από μηναία πιστοποιητικό οφειλής επί του οποίον πιστοποιείται και το υπολειπόμενο ποσό της οφειλής (Υ.Α Β/7/15877/2914, Β/7/15878/2915-23.05.2013).
ΑΣΦΑΛΙΣΤ. ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ ΕΟΡΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔ. ΑΔΕΙΑΣ
Οι ασφ. κρατήσεις επί των Δώρων Εορτών και Επιδόματος Αδείας πρέπει να γίνονται επί του πραγματικού καταβαλλόμενου ποσού, ανεξάρτητα ένα αυτό υπερβαίνει το ανώτατο όριο αποδοχών των οποίων υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές για παλαιούς και νέους ασφ/νους, π.χ ασφ/νος μισθωτός που λαμβάνει ως δώρο Πάσχα ποσό ύψους 6.000.00€ και όχι μέχρι του ποσού των 5.546.80€ (οκταπλασίου της α΄ ασφ/κη κατηγορίας). Επίσης στις περιπτώσεις των από 01.01.1993 μισθωτών όπου το ύψος των Δώρων και Επιδόματος Αδείας υπολείπεται του κατώτατου ορίου αποδοχών (α΄ ασφ/κη κατηγορία) οι ασφαλιστικές κρατήσεις θα γίνονται επί τον καταβαλλόμενου ποσού και όχι επί του ποσού του κατώτατου ορίου αποδοχών (Εγκύκλιος Φ. 10043/12535/402-08.07.2013 Υπ. Ερ., Κ.Α και Π).
ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
Ασφ/κές Εισφορές μισθολογικών περιόδων από 01.01.2013 και εφεξής οι οποίες δεν καταβάλλονται εμπροθέσμως, επιβαρύνονται με το επιτόκιο αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας συν ένα περιθώριο οκτακοσίων μονάδων βάσης (8%) υπολογισμένο σε ετήσια βάση.
 
Πηγή:

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
Ασφ/κές Εισφορές μισθολογικών περιόδων από 01.01.2013 και εφεξής οι οποίες δεν καταβάλλονται εμπροθέσμως, επιβαρύνονται με το επιτόκιο αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας συν ένα περιθώριο οκτακοσίων μονάδων βάσης (8%) υπολογισμένο σε ετήσια βάση.
 
Πηγή:

 

 

 

δηλαδή θα επιβαρύντονται εκτος απο τα 2% πρωτος εκπροθεσμος μήνας και 1% τους υπόλοιπους και με αυτά τα ποσά (δηλαδη επιπλέον τουλάχιστον 8%????). Τι ακριβως ενοεί? εχει καποιος πληροφόρηση πόσο ενοεί??

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς, δεν ξέρω αν γερνάω, αλλά τις ανακοινώσεις του ΤΣΜΕΔΕ δεν τις καταλαβαίνω με την καμία όμως...... :-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.