Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Ίσως εννοεί αυτό:

http://www.hba.gr/epitokia/KentrTrap.asp

 

i. Επιτόκιο προσφοράς για πράξεις κύριας αναχρηματοδότησης
(main refinancing operations rate)
Είναι το επιτόκιο με βάση το οποίο καταρτίζονται οι πράξεις ανοικτής αγοράς μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και των Τραπεζών που λειτουργούν στα κράτη μέλη της ζώνης του ΕΥΡΩ (στη συνέχεια «οι Τράπεζες»). Με τις εν λόγω πράξεις παρέχεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα στις Τράπεζες ο κύριος όγκος της ρευστότητας.

Το επιτόκιο αυτό έχει διαμορφωθεί στο ακόλουθο επίπεδο:
από 8 Μαΐου 2013: 0,50%

 

το πιο τρομακτικό είναι αυτό

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ασφάλιση/Εισφορές/ΓενικάπερίΕισφορών/tabid/301/Default.aspx

 

Σε περίπτωση καθυστέρησης πέραν των ανωτέρω προθεσμιών οι εισφορές και των ελευθέρων επαγγελματιών και των μισθωτών, πληρώνονται με τιμές που ισχύον κατά την ημερομηνία εξόφλησης, επιπλέον δε επιβαρύνονται με πρόσθετο τέλος που ανέρχεται σε....


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά απο επικοινωνία μου για το σχετικό θέμα με το ΤΣΜΕΔΕ μέσω e-mail ελαβα την εξής απάντηση (και η 2η ειναι διευκρινιστική):

 

1η απάντηση:

Οι οφειλές από 01.01.2013 επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη ίσα με το τρέχον επιτόκιο αναχρηματοδότησης της ΕΚΤ πλέον 800 μονάδων βάσης (+8%) σε ετήσια βάση.

 

Το προαναφερθέν επιτόκιο της ΕΚΤ, μπορείτε να το βρίσκετε οποτεδήποτε στο site της Ένωσης Ελληνικών τραπεζών    (ακολουθώντας  το σχετικό link)  και να το συμπληρώνετε στο παρακάτω κελί:

Τρέχον επιτόκιο ΕΚΤ:        0,50%

Ετήσια πρόσθετα τέλη:      8,50% (δηλαδή 0,7083% ανά μήνα)

Π.χ. 1ος μήνας καθυστέρησης    0,7083%

       2ος            “                      1.4167%

       3ος            “                      2.1250%

 

2η διευκρινιστική απάντηση:

Υπολογίζουμε τους μήνες καθυστέρησης και πολλαπλασιάζουμε τους μήνες καθυστέρησης επί 0,7083% για να βρούμε τα πρόσθετα τέλη του μήνα οφειλής

 

χαμός δηλαδή.......... :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο μου είπε πως έμαθε από έναν συνάδελφο του στην δουλεία πως ψηφίστηκε μία ρύθμιση στο τσμέδε για άνεργους μηχανικούς (τους ονοματίζει ο νόμος ανενεργούς) που πληρώνεις μεν εισφορές, αλλά ειναι ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με τις κανονικές εισφορές.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό, έαν ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί είμαι άνεργη έναν χρόνο αλλά το ταμείο μας δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες διευκολύνσεις!

 

Επίσης, με την παράταση που πήρε το πρώτο εξάμηνο, γνωρίζετε εάν θα σταλούν τελικά ειδοποιητήρια ή θα χρειαστεί να τρέχουμε στα κεντρικά για να πληρώσουμε?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο δυστυχως δεν γνωριζω κατι.

Τωρα γισ τα ειδοποιητήρια δεν θα σταλουν

1)ή πας απο το ΤΣΜΕΔΕ να στο τυπωσουν και πληρωνεις επιτοπου ή σε ΕΤΕ ή ΑΤΤΙΚΗΣ

2) ή τηλεφωνο σε ΑΤΤΙΚΗΣ, τους λες τον αριθμο δύναμης ΤΣΜΕΔΕ και σου λενε το ποσο και το πληρωνεις στην ΑΤΤΙΚΗΣ μετρητα ή με πιστωτικη ERGOCARD Visa εως 12 μηνες (ειναι η visa της ΑΤΤΙΚΗΣ που βγαζει στους μηχανικους).

Στην ΕΤΕ θέλουν οπωσδηποτε αριθμο ειδοποιητηριου αρα επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

(ειναι η visa της ΑΤΤΙΚΗΣ που βγαζει στους μηχανικους).

Εμένα δεν μου έβγαλαν visa γιατί είχα χαμηλό εκκαθαριστικό! Λες και δεν ξέρουν τα πράγματα με τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.