Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος κτιρίου και ΝΟΚ


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

Σε οικισμό <2000 που η αφετηρία μέτρησης ύψους είναι το Φ.Ε. έχουμε μέγιστο ύψος 7,50 μ + 1,5 στέγη.  Μπορούμε την στέγη να την αντιμετωπίσουμε όπως το σχέδιο? ή θα θα είναι 2,12 μ άρα > από 1,5 μ. 

Ευχαριστώ .

 

αα.pdf

Edited by M.PETRAKIS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, όπως φαίνεται στην εικόνα υπάρχει ο εξής α' όροφος μια διώροφης οικοδομής που έχει κεκλιμένη οροφή. Σε αυτήν την περίπτωση τι λογίζεται ως ύψος κτιρίου και τι ύψος στέγης?

Έχω σημειώσει και τα ύψη.Το Η=2,70 ξεκινά από τη στάθμη και φθάνει μέχρι την κάτω ίνα της κεκλιμένης πλάκας. Το ύψος 3,60 ξεκινά από τη στάθμη και φθάνει μέχρι την άνω ίνα της της μίας κεκλιμένης πλάκας. Το ύψος 3,80 ξεκινά επίσης από τη στάθμη και φθάνει έως την άνω ίνα της άλλης κεκλιμένης πλάκας. Πάχος πλάκας = 0,20 μ.

 

Κτιριο με κεκλιμενη στεγη.jpg

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Τελικά, βάσει του παρακάτω 

https://www.taxheaven.gr/circulars/26591/ar-prwt-oik-31685-2017 ,

για Σ.Δ. 2,6 το μέγιστο ύψος είναι 26μ, άσχετα με το ΦΕΚ του 2002 που ορίζει μέγιστο ύψος 15,2μ. στην περιοχή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Στο σύνδεσμο που μου έστειλες, ο Δημήτρης αναφέρει την απόφαση, την οποία έχω κι εγώ σε Link, αλλά η αναφορά του είναι από το 2017.

Έχει αλλάξει κάτι σπό τότε; Ισχύει αυτό που γράφω για την περίπτωσή μου;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Πισίνα σε επαφή με το κτίριο, από ποια στάθμη υπολογίζεται ως αφετηρία το ύψος του κτιρίου; Πώς αντιμετωπίζεται το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στην επιφάνεια-σημεία της πισίνας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δύο ερωτήσεις για ισόγεια οικοδομή με στέγη εκτός σχεδίου

- η αφετηρία μέτρησης των υψών (0,00) καλώς έχει τοποθετηθεί στο επίπεδο του μπαζωμένου ή πρέπει να τοποθετηθεί στο γύρωθεν δυσμενέστερο φυσικό έδαφος?

- Το ύψος του μπαζώματος μπορεί να είναι και έως 1,50μ από το φυσικό έδαφος κατά την τελευταία τροποποίηση με τον 4759/2020 ?

Ευχαριστώ!

01.jpg

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια απάντηση παρακαλώ για το εξής:

Σχετικά με την αφετηρία μέτρησης ύψους του αρ. 15, σε διοροφη μονοκατοικία σε περιοχή με μεγιστο ύψος 7,5 μέτρα και οικόπεδο με κλίση, κάνω επίχωση 1,5 μέτρο στη χαμηλότερη στάθμη και αρχίζω να μετράω τα 7,5 από το τελικά διαμορφωμένο δηλαδη το +1,5 από τη χαμηλότερη στάθμη; Δηλαδή το σωστό είναι το 2 ή το 3 στο παρακάτω σκαρίφημα;

ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.