Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Συνάδερφοι, πώς τεκμαίρεται η νομιμότητα ενός κτιρίου καταθέτοντας 48ώρη γνωστοποίηση εργασιών αφού το μόνο που ζητάει η ΥΔΟΜ είναι η αίτηση και ίσως μια Τ.Ε. μηχανικού? Μόνο από τη δήλωση του ιδιοκτήτη?

 

Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, εάν ιδιοκτήτης διαμερίσματος με κλεισμένο και αδήλωτο ΗΧ καταθέσει 48ωρη γνωστοποίηση υπό το φόβο των γειτόνων όσο εκτελεί εργασίες, τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η συγκεκριμένη αίτηση έχει διττό σκοπό

1) Αίτηση προς την υπηρεσία

2.) Υπεύθυνη δήλωση κατά το άρθρο 8 του ν. 1599/1986

Έτσι τεκμαίρεται. 

 

έχουν γίνει τέτοια πάντως... τί γίνεται... ότι ορίζει το ανωτέρω άρθρο μάλλον ή/και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλάβαινα να ζητούσε βεβαίωση μηχανικού ως τεκμήριο νομιμότητας για την ιδιοκτησία, αλλά το 99% των ιδιοκτητών όταν έχουν άδεια θεωρούν ότι δεν έχουν αυθαιρεσίες και υπογράφουν δίχως αναστολές τη 48ώρη.

Η υπηρεσία με τη σειρά της δεν κάνει κάποιον έλεγχο, άρα τελικά πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να υπογραφεί η 48ώρη σε ιδιοκτησία με κλεισμένο ΗΧ?

Μάλλον ψιλά γράμματα..

 

Τέλος πάντων, πιστεύω η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ενημέρωση του ιδιοκτήτη και μετά ας πράξει ανάλογα..

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλάβαινα να ζητούσε βεβαίωση μηχανικού ως τεκμήριο νομιμότητας για την ιδιοκτησία, αλλά το 99% των ιδιοκτητών όταν έχουν άδεια θεωρούν ότι δεν έχουν αυθαιρεσίες και υπογράφουν δίχως αναστολές τη 48ώρη.

Η υπηρεσία με τη σειρά της δεν κάνει κάποιον έλεγχο, άρα τελικά πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο να υπογραφεί η 48ώρη σε ιδιοκτησία με κλεισμένο ΗΧ?

Μάλλον ψιλά γράμματα..

 

Τέλος πάντων, πιστεύω η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ενημέρωση του ιδιοκτήτη και μετά ας πράξει ανάλογα..

Συμφωνώ και στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στην Πολεοδομία Αθηνών εκτός από την αίτηση και τεχνική έκθεση μου ζητήθηκαν στέλεχος αδείας, φωτογραφίες του κτηρίου και συμβόλαιο ιδιοκτησίας. Όπως πάντα ο καθένας ζητάει τα δικά του...

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είχαν πρόβλημα στο πρωτόκολλο. Έχω την εντύπωση ότι στην Αθήνα πρωτοκολλούν ό,τι και να τους πας. Το θέμα είναι ποιός θα το χρεωθεί μετά και τι θα σου ζητήσει. Τα extra δικαιολογητικά μου τα ζήτησε η μηχανικός που χρεώθηκε την αίτηση. Όταν τελειώσαμε μου είπε μάλιστα ότι το αντίγραφο στο αστυνομικό τμήμα πρέπει να το πάω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ζητάνε ότι θέλουν (ή ότι νομίζουν ότι θέλουν) είναι γνωστό σε όλες σχεδόν τις ΥΔΟΜ ...

Τα πιό πρόσφατα που έχω συναντήσει είναι στατικά για αντικατάσταση εσωτερικής μεταλλικής κυκλικής κλίμακας καταστήματος προς το υπόγειο και έγκριση ΣΑ για αντικατάσταση δαπέδου από βοτσαλόπλακες στην πρασιά του ...

 

Το θέμα είναι τι απαντάμε εμείς (που κανονικά δεν έπρεπε να είμαστε εκεί γιατί τη γνωστοποίηση την καταθέτει ο ιδιοκτήτης) ;

Με ποιά διάταξη απαιτούνται φωτογραφίες και τι θα καταλάβουν από αυτές ;

Γιατί θέλουν τα συμβόλαια και τι συμπέρασμα θα βγάλουν απ' αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Pantws an moy tyxei, 8a thn prwtokollhsw sthn YDom kai 8a dwsw ena antigrafo sthn astynomia....

Ti shmainei na xrew8ei thn aithsh..... Aw thn xrew8ei kai as kanei oti apofasisei. An nomizei as steilei shma ay8airetoy...

 

 

p.s. Sorry but pc is off duty....

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστοποίηση του Αρθ 4 Παρ.3 Ν.4067/12 με καλύπτει και για εργασίες που περιλαμβάνονται σε 2 ή 3 περιπτώσεις (π.χ. γκρέμισμα 1 τοίχου, αλλαγή δαπέδων και εσωτερικούς χρωματισμους) ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.