Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Θα τον ρωτησω ευγενικα να μου απαντησει προσκομιζοντας μου παραπομπη στη νομοθεσια, απο που προκυπτει αυτο.

Εδώ λοιπόν θα πρέπει να υπάρχουν ξεκάθαρα στοιχεία και για τις δύο πλευρές , που να αποδεικνύουν την ύπαρξη του κτίσματος ως προ του 1955 .

Εαν ο ιδιώτης μηχανικός προβληματίζεται για την απόδειξη της νομιμότητας του κτίσματος και σκέφτεται τις ευθύνες της υπογραφής στην  Τ.Ε. , γιατί συνάδελφε Terry να μην προβληματισθεί και ο ελεγκτής μηχανικός ??

Άλλο ένα επίτευγμα της Νομοθεσίας του ποδαριού , για την διευκόλυνση του πολίτη , που στην πράξη λειτουργεί ανάποδα !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κακε Λυκε.

 

Αρα με τη λογικη σου ΣΕ ΚΑΘΕ περιπτωση πρεπει να αποδεικνυεται η νομιμοτητα του κτηριου.

Με σχεδια, φωτογραφιες, α/φ, και δηλωση Ν4014??

 

ΥΓ. Για τσεκαρει τι αναφερει ο Ν4178 για τις 48ωρες γνωστοποιησεις.

 

ΥΓ2. Εγω προσωπικα δεν θα προβληματιζομουν για καμια ευθυνη. Το μονο που εχω να συνταξω ειναι μια ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ των εργασιων που θα γινουν ωστε να γινεται κατανοητο οτι μπορουν αυτες να καλυφτουν απο τις διαταξεις για 48ωρη γνωμοδοτηση. Δεν εχω ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ να αποδειξω ή να υποστηριξω την νομιμοτητα του κτηριου.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν προβληματίζομαι για καμμία ευθύνη πλην αυτής που αναλαμβάνω με την υπογραφή μου κάτω από την ΤΕ, η οποία αφορά τις εργασίες που θα γίνουν και τίποτα άλλο.

 

Όσον αφορά για την δήλωση τον ν4014, αυτήν δεν μπορεί να ζητηθεί από κανέναν άλλον πέρα του συμβολαιογράφου που θα συντάξει τα τυχόν συμβόλαιο. Μόνο εκεί έχει εφαρμογή η βεβαίωση του ν4014 (ν4178 πλέον)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα το αντιθετο ΦΑΕΘΟΝ.

Απλα ειναι ο μονος τροπος (επισημος) να "βεβαιωσει" καποιος τη νομιμοτητα, τη στιγμη που δεν γινεται αυτοψια απο την αρμοδια υπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Terry

Γιατί με χρεώνει ως υπάλληλο εμένα ο Νομοθέτης να ελέγξω την 48ωρη ?

Ας μου την κοινοποιήσει απλά .

Δηλαδή γιατί να στείλω απάντηση στον πολίτη ότι δεν έχει δικαίωμα να εκτελέσει εργασίες διότι π.χ. (δεν έχει έγκριση Αρχαιολογίας για μικροδιαμορφωσεις εδάφους πλησίον Αρχαιολογικού χώρου) ?????????

Ας εχει όλη την ευθύνη ο πολίτης με τον ιδιώτη μηχανικό .

Απλά όταν ο "κακός γείτονας" καταγγείλει της εργασίες , τότε σίγουρα ο εισαγγελέας θα "ράψει και ένα κουστούμι" για τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ που δεν το είδε , που μπορεί να φτάσει έως την απόλυση .

Link to comment
Share on other sites

Kakos_lykos, πως ο νομοθέτης σε εντέλει να ελέγξεις την 48ωρη;

Στο υπόδειγμα πάνω αριστερά , κάτω από τον αριθμό πρωτ. και την ημερομηνία 

αναφέρει υπάλληλος χρέωσης ...................................

Βρε συνάδελφοι ,

δεν είμαι "βιτσιόζος" αλλά εάν ήθελε ο νομοθέτης θα το έφτιαχνε σαν κοινοποίηση !!!

Είμαι υπερβολικός ????

Link to comment
Share on other sites

Με την ευθυνοφοβια αυτη και το τρεμουλο της διαθεσιμοτητας/κινητικοτητας (που ειναι και της μοδας) ας ζητατε τη μανα σας και τον πατερας σας που βοηθαει και τους συναδλεφους και τους πολιτες.

 

ΥΓ. Ελεγχετε ως προς την πληροτητα. Εξηγησε μου αν σου φερω εγω κατοψεις, οψεις, τομες, Τοπογραφικο Διαγραμμα, ΔΚ και της ΟΑ και καινουρια. Ετσι σε δουλεια να βρισκομαστε. Και φωτογραφιες, και α/φ και Ε9 και φωτοερμηνειες ΠΩΣ εσυ μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ο ιδιοκτητης να κανει τις εργασιες που οριζει ο νομος και ΠΩΣ μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει αυθαιρεσιες η ιδιοκτησια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Ελεγχετε ως προς την πληροτητα. Εξηγησε μου αν σου φερω εγω κατοψεις, οψεις, τομες, Τοπογραφικο Διαγραμμα, ΔΚ και της ΟΑ και καινουρια. Ετσι σε δουλεια να βρισκομαστε. Και φωτογραφιες, και α/φ και Ε9 και φωτοερμηνειες ΠΩΣ εσυ μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ο ιδιοκτητης να κανει τις εργασιες που οριζει ο νομος και ΠΩΣ μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει αυθαιρεσιες η ιδιοκτησια.

Terry μου 

α) δεν είμαι εγώ Νομοθέτης .

β) Τι εργασίες θα κάνει ο ιδιοκτήτης είναι δικό του θέμα και φέρει την ευθύνη .

γ) Εαν μου προσκομίσεις  σχέδια και φωτογραφίες που δεν εμφανίζουν αυθαιρεσίες , τότε εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε ταλαιπωρήσω . 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Υπάρχει χρέωση για να ελέγξει κάποιος αν έχει προσκομίσει τα απαιτούμενα συνημμένα*

Οπότε δεν θεωρώ πως είσαι υπερβολικός αλλά ο μηχανικός που θα κάνει την ΤΕ έχει ευθύνη μόνο για την ΤΕ. 

Για όλα τα υπόλοιπα έχει ο αιτών και ο ελεγκτής....

Αν ο ελεγκτής κάνει σωστά την δουλειά του τότε το πρόβλημα το έχει ο αιτών...

Αυτός ας πρόσεχε.... (είτε αποφασίζει να ρισκάρει είτε δεν είχε τις σωστές πληροφορίες)

 

*Γιατί στην αίτηση το γράφουν "συννημένα". Λάθος δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.