Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Terry μου 

α) δεν είμαι εγώ Νομοθέτης .

β) Τι εργασίες θα κάνει ο ιδιοκτήτης είναι δικό του θέμα και φέρει την ευθύνη .

γ) Εαν μου προσκομίσεις  σχέδια και φωτογραφίες που δεν εμφανίζουν αυθαιρεσίες , τότε εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε ταλαιπωρήσω . 

 

Εντελώς λάθος λογική. Αφού ο αιτών σου υπογράφει ολόκληρη υπεύθυνη δήλωση ότι το κτίριο είναι νόμιμο δεν χρειάζεται να ελέγξεις τίποτα άλλο. Παίρνει όλη την ευθύνη αυτός. Εσύ απλή διεκπεραίωση κάνεις. Αν τώρα η λέξη "ΧΡΕΩΣΗ" σου φαίνεται κάπως σαν θηλιά στο λαιμό, αυτό είναι μάλλον ψυχολογικό πρόβλημα. Δηλαδή να μην χρεώνεται σε κάποιον υπάλληλο η αίτηση να ξέρει ο πολίτης ποιος έχει αναλάβει την υπόθεση του και να ξέρει την πορεία της διαδικασίας ?! 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε 

η φιλοσοφία της 48ωρης δεν είναι " να  χρεώνεται σε κάποιον υπάλληλο η αίτηση να ξέρει ο πολίτης ποιος έχει αναλάβει την υπόθεση του και να ξέρει την πορεία της διαδικασίας "

Δυστυχώς έτσι κατάντησε .

Σας παρακαλώ πιέστε όποιον πρέπει , για απλοποίηση της διαδικασίας !!!

Με την λογική της υπεύθυνης δήλωσης , γιατί να γνωρίζει ο πολίτης ποιο είναι το νομίμως υφιστάμενο κτίσμα , καθώς και που απαιτείται Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ?? .

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

 

Terry μου

α) δεν είμαι εγώ Νομοθέτης .

β) Τι εργασίες θα κάνει ο ιδιοκτήτης είναι δικό του θέμα και φέρει την ευθύνη .

γ) Εαν μου προσκομίσεις σχέδια και φωτογραφίες που δεν εμφανίζουν αυθαιρεσίες , τότε εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε ταλαιπωρήσω .

 

 

α) Πες μου που ο νομοθετης εχει προβλεψει υποβολλη σχεδιων και φωτογραφιων.

β) Τοτε για ποιο λογο αγχωνεσαι με περιπτωση καταγγελιας απο το γειτονα?

γ) Γιατι να στα προσκομισω φιλε μου? Ειμαι υποχρεωμενος? Εσυ πως καλυπτεσαι αν σου φερω πειραγμενες φωτογραφιες? Θες να μου πεις οτι πρεπει να σου φερω τα σχεδια της ΟΑ και νεα σχεδια με την υφισταμενη κατασταση??? (τα οποια σαφως πρεπει να ταυτιζονται να μου δωσεις το οκ)???

Αν ισχυουν τα παραπανω καλυτερα να βγαλλω Εγκριση- Αδεια Δομησης μπας και βγαλλω το μεροκομματο.....

 

 

 

Σας παρακαλώ πιέστε όποιον πρέπει , για απλοποίηση της διαδικασίας !!!

 

Εσεις πρεπει να πιεζετε και οι προισταμενοι σας. Οχι εμεις.

 

Το ΣΑ εχει νοημα. πχ βλεπε παλια πολη Χανια. Δεν μπορεις να αλλαξεις το ξυλινο κουφωμα και να βαλλεις ενα ασπρο αλουμινιο στην προσοψη του λιμανιου

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ πιέστε όποιον πρέπει , για απλοποίηση της διαδικασίας !!!

Με την λογική της υπεύθυνης δήλωσης , γιατί να γνωρίζει ο πολίτης ποιο είναι το νομίμως υφιστάμενο κτίσμα , καθώς και που απαιτείται Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής ?? .

 

Όσο και αν απλοποιείται εσείς την αναιρείτε ! 

 

Η Υπ. δήλωση έχει το νόημα να μην πάει ο πολίτης όλα αυτά τα δικαιολογητικά στην πολεοδομία. Είναι για να κάνει την διαδικασία πιο γρήγορη.

 

Ο μηχανικός φυσικά ενημερώνει τον πολίτη για το περιεχόμενο αυτών που υπογράφει στην υπ. δήλωση και του λέει αν ισχύουν. Από εκεί και πέρα ο πολίτης παίρνει την ευθύνη πάνω του. 

Link to comment
Share on other sites

 

α) Πες μου που ο νομοθετης εχει προβλεψει υποβολλη σχεδιων και φωτογραφιων.

β) Τοτε για ποιο λογο αγχωνεσαι με περιπτωση καταγγελιας απο το γειτονα?

γ) Γιατι να στα προσκομισω φιλε μου? Ειμαι υποχρεωμενος? Εσυ πως καλυπτεσαι αν σου φερω πειραγμενες φωτογραφιες? Θες να μου πεις οτι πρεπει να σου φερω τα σχεδια της ΟΑ και νεα σχεδια με την υφισταμενη κατασταση??? (τα οποια σαφως πρεπει να ταυτιζονται να μου δωσεις το οκ)???

Αν ισχυουν τα παραπανω καλυτερα να βγαλλω Εγκριση- Αδεια Δομησης μπας και βγαλλω το μεροκομματο.....

 

 

 

Εσεις πρεπει να πιεζετε και οι προισταμενοι σας. Οχι εμεις.

 

Το ΣΑ εχει νοημα. πχ βλεπε παλια πολη Χανια. Δεν μπορεις να αλλαξεις το ξυλινο κουφωμα και να βαλλεις ενα ασπρο αλουμινιο στην προσοψη του λιμανιου

α) έμμεσα σε αναγκάζει όταν π.χ. θέλεις περιτοίχιση και απαιτείται έγκριση Σ.Α.  , οπότε φτιάχνεις τοπογραφικό τουλάχιστον και φωτο.

β) Όταν μου χρεώνεται μια υπόθεση και πρέπει να απαντήσω θετικά ή αρνητικά , εαν είμαι σίγουρος ότι αυτό που κάνω είναι το σωστό τότε δεν αγχώνομαι καθόλου .

γ) Στο τοπογραφικό του προηγούμενου παραδείγματος , terry μου , εαν μου έχεις εμφανίσει ένα κτίσμα προ του 1955 το οποιο ένα τμήμα του είναι πλακοσκεπές , τότε με προκαλείς .

 

Αντε γιατι θα αρχίσω να πέρνω ψυχοφάρμακα , οπως είπε και ο συνάδελφος .

Με στεναχωρείς αφού ξέρεις ότι οι επαρχιακές ΥΔΟΜ είναι ο τελευταίος τροχός της άμαξας .

Αλλού είναι τα κέντρα λήψης αποφάσεων .

Υ.Γ.

Εδω κοτζάμ ΣΑΔΑΣ και τον γράφουν στα παλιά παπούτσια τους .

 

Τελος σχολίων από μερίας μου .

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε κουβεντα κανουμε.

Συγνωμη αν το τροπος μου φανηκε αποτομος.

 

Να σου πω την εμπειρια μου απο μια 48ωρη που ανελαβα.

 

Αλλαγη 5-6 κεραμιδιων σε κτηριο τουλαχιστον 150ετων (παλια τουρκικα που εγιναν φυλακες, μετα δοθηκαν σε προσφυγες κτλ)

-Μαζευω ολα τα στοιχεια (Εντυπο, φωτογραφιες (κακως), κτλ)

-Μια επισκεψη για υποβολλη.

-Αλλη επισκεψη για να δω τι εχει γινει. Εκει μου λεγανε τα δικας τους (σας) οτι θελουν αποδειξη παλαιοτητας + ΟΑ + Σχεδια ΟΑ και δεν ξερω εγω τι.

Η προισταμενη ειχε αλλη γνωμη και την καλυπτε η ΥΔ του ιδιοκτητη.

Αλλα φυσικα, αφου ο υπαλληλος της ειπε οτι "εχουμε διωξει 50 υποθεσεις επειδη δεν ειχαν τα παραπανω" τοτε συμφωνησε μαζι του.

Τους παω ενα συμβολαιο του 1940 (αλλη μια επισκεψη στην πολεοδομια). Δεν το δεχονταν. Με τα πολλα παρακαλια εψαχναν εψαχναν και βρηκαν ενα σημα που ΕΚΚΡΕΜΕΙ απο το 2005 οτι: "ο γειτονας μου εφτιαξε μαντρα 1μ υψος και 2μ μηκος".

Η απαντηση: "εχετε αυθαιρεσιες δεν μπορειτε να παρετε 48ωρη γνωστοποιηση".

Απο τις λιγες φορες που πληρωθηκα πριν κανω οτιδηποτε και η μοναδικη φορα που επεστρεψα την αμοιβη.

 

 

Πιασε το αυγο και κουρευτο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα της 48ωρης μας είχει ταλαιπωρήσει αρκετά και θα συνεχίσει και στο μέλλον, ας βάλουμε κάποια πράγματα σε μιά σειρά ...
1. Είναι σαφής η πρόθεση του νομοθέτη με τη διαδικασία αυτή να απλοποιηθεί η διαδικασία για πολλές περιπτώσεις.
2. Είναι επίσης σαφές ότι η κρατική μηχανή αντέδρασε στην πρόθεση αυτή με τον αναμενόμενο τρόπο ... ζητά εγκρίσεις και στοιχεία από παντού και για όλα.
Αποτέλεσμα μπλοκάρισμα της νόμιμης διαδικασίας και κίνητρα για την παράνομη.

 

Ας δούμε όμως (συζητώντας) ποιά μπορεί να είναι η κατάλληλη λύση ...

1. Οι περιπτώσεις αυτές (του άρθρου 4.3 του ΝΟΚ) είναι όλες αντικαταστάσεις-επισκευές υπαρχόντων στοιχείων του κτηρίου, εκτός των περιπτώσεων η και ι που αφορούν καύσιμο αέριο και εξωτερική θερμομόνωση αντίστοιχα (σ' αυτές υπάρχει ήδη κάποια διαδικασία). Άρα, ο πολίτης αντικαθιστά-επισκευάζει ότι ήδη υπάρχει και ο μηχανικός περιγράφει τον τρόπο που αυτό γίνεται.
Το θέμα είναι πως "πιστοποιείται" η όλη διαδικασία.
ΛΥΣΗ : Η απλή τεχνική περιγραφή γίνεται "πιστοποίηση της υφιστάμενης κατάστασης και περιγραφή των εκτελούμενων εργασιών". Στην πιστοποίηση της υφιστάμενης κατάστασης, ο μηχανικός μπορεί να δει και να πιστοποιήσει ακόμη και στοιχεία που σήμερα δεν μπορούν να ελεγχθούν ούτε με τις απαιτούμενες εγκρίσεις (όπως πχ ότι η αιτούμενη αντικατάσταση οροφής έχει οροφογραφίες ή ότι η υπάρχουσα επικεράμωση είναι με βυζαντινό κεραμίδι και όχι τσιμεντοκεράμιδο ή το κούφωμα είναι ξύλινο και όχι αλουμινίου κλπ.).
Βέβαια πιστοποίηση σημαίνει ευθύνη και ανάλογη αμοιβή, όμως υπάρχει βέβαιο γραφειοκρατικό ξεμπλοκάρισμα συμβουλίων και εφορειών.

2. Όλες οι περιπτώσεις αφορούν σε εκτελούμενες εργασίες οπότε υπάρχουν δύο ακόμη θέματα :

α) η νομιμότητα του υπάρχοντος και β) η ασφάλιση του προσωπικού.
ΛΥΣΗ : α) να προηγείται έκδοση βεβαίωσης από μηχανικό ... που έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα εκδοθεί και β) να υπάρξει κάποια αντίστοιχα γρήγορη διαδικασία για την άμεση ασφάλιση του προσωπικού στο ΙΚΑ.

 

Όσο δεν γίνονται τα παραπάνω, από το φόβο ότι θα χρακτηριστούν χαράτσι της ιδιοκτησίας από πομιδογρυλλάκηδες, θα συνεχίσει και η σημερινή απαράδεκτη για όλους κατάσταση ...

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω, ότι για την Εγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας (η οποία ως αδειοδότηση από την ΥΔΟΜ, κατά τεκμήριο απαιτεί πιο σύνθετη διαδικασία από την 48/ωρη και "δημιουργεί" περισσότερες ευθύνες στους υπαλλήλους) υπάρχει η Εγκ-7646/13/12-2-04 ( Εγκ-13/04) που λέει:

...

5. Δεν απαιτούνται και δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας των κτιρίων, δηλώνονται όμως με σαφήνεια τα σχετικά στοιχεία του ακινήτου στην αίτηση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Όσο δεν γίνονται τα παραπάνω, από το φόβο ότι θα χρακτηριστούν χαράτσι της ιδιοκτησίας από πομιδογρυλλάκηδες, θα συνεχίσει και η σημερινή απαράδεκτη για όλους κατάσταση ...

+1 τόσο για τον προβληματισμό αλλά και για τη συγχώνευση (μπλέ γράμματα).  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.