Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Να υπενθυμίσω, ότι για την Εγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας (η οποία ως αδειοδότηση από την ΥΔΟΜ, κατά τεκμήριο απαιτεί πιο σύνθετη διαδικασία από την 48/ωρη και "δημιουργεί" περισσότερες ευθύνες στους υπαλλήλους) υπάρχει η Εγκ-7646/13/12-2-04 ( Εγκ-13/04) που λέει:

...

5. Δεν απαιτούνται και δεν ελέγχονται στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας των κτιρίων, δηλώνονται όμως με σαφήνεια τα σχετικά στοιχεία του ακινήτου στην αίτηση.

 

Anton64,

Για ρίξε μια καλύτερη ματιά στον ΝΟΚ. Πλέον, οι Ε.Ε.Μ.Κ. εκδίδονται μόνο για τα κτίρια που υφίστανται νόμιμα άρα οι υπάλληλοι της ΥΔΟΜ έχουν υποχρέωση να ελέγξουν την νομιμότητα του κτιρίου......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο ισχύει και για την 48ωρη μετά τις Τ.Ο. του ΝΟΚ ... όλο το άρθρο 4 πλέον λέει ότι εργασίες εκτελούνται μόνον σε νομίμως υφιστάμενα.

Το μεγάλο ερώτημα πλέον είναι ο τρόπος πιστοποίησης της νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

yannisk72 & kan62

Η προϋπόθεση νομιμότητας των κτισμάτων δεν μπήκε στη ζωή μας τώρα με τον ΝΟΚ. Υπήρχε ήδη στον ΓΟΚ από το 2000 στο άρθρο 22 παρ. 1 (η φράση "που υφίστανται νόμιμα"  δεν υπήρχε στο αρχικό κείμενο του ΓΟΚ/85 - προστέθηκε με την παρ. 1 αρθρου 19 Ν.2831/00).

Αν δείτε τις εξουσιοδοτικές διατάξεις της Απόφασης 5219/04 (η οποία όταν εκδόθηκε το 2004, υφίστατο η ανωτέρω φράση) περιλαμβανόταν και το άρθρο 22 παρ. 1 του ΓΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε anton64

 

συμφώνησα μαζί σου ήδη, στο προηγούμενο μήνυμα (με το +1)

έτσι ακριβώς είναι-απλά τώρα όλοι οι υπάλληλοι τρέμουν και δικαιολογημένα ίσως

και από την  πολιτεία και από τους ιδιώτες μέσα στο χάλι και στην πολυνομία που ζούνε-ζούμε

 

(είσαι Μηχανολόγος ή μας δουλεύεις!!!

πολύ ενημερωμένο σε βρίσκω σε πολλά θέματα, άσχετα με την ειδικότητά σου!!)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε κουβεντα κανουμε.

Συγνωμη αν το τροπος μου φανηκε αποτομος.

 

Να σου πω την εμπειρια μου απο μια 48ωρη που ανελαβα.

 

.....................

Συνάδελφε terry ,

δεν ήσουν απότομος και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη .

Όσο για την εμπειρία σου , οι 8 στις 10 υποθέσεις είναι παρόμοιες στην δική μου ΥΔΟΜ .

 

Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να "αναθεωρηθεί" το κείμενο της 48ωρης !!

 

Οσο για τα δικά μου σχόλια , ξέρω πολύ καλά ότι ως εκπρόσωπος ΥΔΟΜ θα γράφω πράγματα που μπορεί σε πολλούς συναδέλφους να μην αρέσουν , καθώς βέβαια και μπορεί να έχω λάθος απόψεις σε κάποια θέματα , που με την βοήθεια σας τα διορθώνω.

 

Αντε και καλό χειμώνα από αύριο .

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα, μάλλον, η 1η 48ωρη. Πρόκειται για διαμέρισμα 46τμ, στη Θεσσαλονίκη, σε πολυκατοικία του 1960+, το οποίο θα το αγοράσει τώρα πελάτισσά μου και θέλει να αλλάξει τα παλιά ξύλινα κουφώματα με καινούργια και ίσως και βαψίματα κλπ.

 

Ξαναβλέπω τώρα το υπόδειγμα της αίτησης...

 

Καταρχάς αυτό θα είναι άχρηστο πλέον, διότι με τον 4178 άλλαξε το λεκτικό των εργασιών. Εκτός από αυτό, αναφέρει στα συνημμένα και ταυτόχρονα ρωτάω:

α) Εγκρίσεις φορέων: Λογικά δεν έχω κάτι εκεί που είναι το ακίνητο

β) ΤΕ μηχανικού: Αυτή φαντάζομαι είναι απαραίτητη. Το περιεχόμενο αυτής? ...Φαντάζομαι όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά μία καταγραφή των εργασιών που θα γίνουν, έτσι? (και μένουμε μόνο σε αυτό!!!)

γ) ΠΕΑ: Να φανταστώ ότι δεν απαιτείται διότι είναι κάτω από 50τμ, ΑΛΛΑ εάν ήταν παραπάνω, τότε με την 48ωρη καταθέτετε και ΠΕΑ ???

δ) Άλλα δικαιολογητικά: Κι άλλα???

 

Γενικά πώς προχωράνε οι 48ωρες? "Προχωράνε"?

 

Με το ΙΚΑ τελικώς τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ΠΕΑ είναι για εργασίες θερμομόνωσης μέσω του εξοικονομώ.

 

Αλλιώς δεν χρειάζεται.

 

Επειδή προφανώς μιλάς για πολεοδομία κεντρικής Θεσ/νίκης μου είχαν ζητήσει αντίγραφο κάτοψης + άδειας.

 

Κατά τα άλλα όπως τα λες, στην τ.ε. απλή περιγραφή των εργασιών.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατάλαβα για το ΠΕΑ... Κάτοψη και άδεια υπάρχουν, αν και πάλι θα ρωτήσω (ρητορικά και τσατισμένα) ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ κάτι τέτοιο???

 

Στην αστυνομία το κοινοποίησες ο ίδιος ή η πολεοδομία? (ΙΚΑ???)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω γιατί τα ζήτησαν.

 

Στην αστυνομία το πήγε ο ιδιοκτήτης.

 

Για ΙΚΑ δεν μου είπανε να κάνω κάτι ούτε πρόκειται να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

...

Επειδή προφανώς μιλάς για πολεοδομία κεντρικής Θεσ/νίκης μου είχαν ζητήσει αντίγραφο κάτοψης + άδειας.

 

....

Η γνωστοποίηση ως ενέργεια δεν προβλέπεται στην διοικητική διαδικασία (τουλάχιστον εγω δεν έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο).

Επίσης δεν αποτελεί διοικητική πράξη - διοικητικά είναι κάτι πιό υποβαθμισμένο.

Αλλά ας θεωρήσουμε ότι είναι (διοικητική πράξη).

Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας

Αρθρο 3

6 α. Όταν για τη διεκπεραίωση υπόθεσης απαιτούνται δικαιολογητικά, πιστοποιητικά ή στοιχεία, που η έκδοση τους δεν προϋποθέτει τη σύμπραξη του αιτούντος και τα οποία δεν συνυποβάλλονται με την αίτηση του, η αρμόδια υπηρεσία, για την έκδοση της τελικής πράξης, τα αναζητεί από τις οικείες υπηρεσίες του Δημοσίου, των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης και των νομικών προσώπων δημόσιου δικαίου.

και Αρθρο 17

3. Οταν η διοικητική πράξη εκδίδεται αυτεπαγγέλτως, τα αποδεικτικά στοιχεία συγκεντρώνονται με πρωτοβουλία του αρμόδιου για την έκδοσή της οργάνου. Οταν την έκδοση της διοικητικής πράξης ζητά ο ενδιαφερόμενος, αυτός οφείλει να υποβάλει τα δικαιολογητικά που καθορίζουν οι σχετικές διατάξεις, εκτός αν τα στοιχεία αυτά υπάρχουν στην αρμόδια για την έκδοση της πράξης διοικητική αρχή.

 

 

Διακρίνω κάποια αγνοια του Κώδικα εκ μέρους των Υπαλλήλων της πολεοδομίας ή κάνω κάποιο λάθος;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.