Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Απαιτείται αρχαιολογία για διαμόρφωση εδάφους ως +0,80μ στην Περιοχή της Αγίας Παρασκευής? Στο Μαρούσι ? Μου θέτουν μέγιστο 0,30μ ... και δεν ξέρω από που προκύπτει αλλιώς πάμε για άδεια λένε για διαμόρφωση >0,30μ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαιτείται αρχαιολογία ............... στην Περιοχή της Αγίας Παρασκευής? Στο Μαρούσι ? ...

Στην ΥΔΟΜ θα σου πουν επίσημα αν για το οικόπεδο σου υπαγεται σε περιοχή αρχαιολογίκου ενδιαφέροντος.... (ανάλογα φυσικα την εργασία η αρχαιολογία θα σου δωσει απαλακτικό ή θα απαιτησει αυτοψίες ή αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση απλή... έχει βγει υπουργική απόφαση που ανάλογα με το είδος εργασίας για την οποία ενημερώνουμε να λέει τα δικαιολογητικά??

 

Για τις άδειες μικρής κλίμακας την έχω, αλλά για την περίπτωση που θέλω να κάνω γνωστοποίηση για εργασίες 3ζ (διαμορφώσεις +/-0.80μ) τι πρέπει να υποβάλω??

Link to comment
Share on other sites

Δες το κείμενο στο έντυπο που υπάρχει για την 48η, αυτό είναι το «πιο» γραπτό οδηγίες κείμενο που έχει δοθεί από το Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, επειδή στο αρχείο μου βρίσκω δύο έντυπα για την 48ωρη και θυμάμαι ότι παλαιότερα είχε γίνει ένα μπάχαλο με τα έγγραφα, πιο από τα παρακάτω συμπληρώνουμε και καταθέτουμε (και είναι και πιο πρόσφατο - επίσημο) ?

Υπόδειγμα έγγραφης ενημέρωσης.pdf

48ΩΡΗ.pdf

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Που να δεις και τώρα τι μπάχαλο υπάρχει ...

 

Τέλος πάντων, το πιό πρόσφατο είναι το πρώτο "Υπόδειγμα ...".

Σίγουρα :

α) δεν είναι επίσημο (πόσο επίσημο μπορεί να είναι ένα ...χαρτο), απλά επέχει θέση υποδείγματος ΥΔ (λόγω τοποθέτησης του ενθόσημου),

β) είναι γραμμένο μετά τον Ιανουάριο του 2014 και πριν τον ν.4258/14,

γ) απηχεί την Γκανασούλεια άποψη περί σκαλωσιάς στο "εξοικονόμηση" και έρχεται σε αντίθεση με τον ν.4258 (που ο ίδιος έρχεται σε αντίθεση με το ίδιο το κείμενό του) ...

δ) "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα ..."

ε) το ότι όλα στη χώρα γίνονται με μία ΥΔ δεν σημαίνει ότι ο καθένας δηλώνει στο κείμενό της ότι τον βολεύει ...

στ) βαδίζουμε όλοι με δική μας ευθύνη ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

post-28847-0-71353600-1401097049_thumb.jpg

 

Μέχρι τι εύρος εργασιών καλύπτει η παραπάνω κατηγορία, χωρίς να απαιτηθεί ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ και συνεπακόλουθα μελέτη ύδρευσης-αποχέτευσης π.χ.;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

δεν υπάρχουν εργασίες μεταξύ της έγκρισης 48ωρών και των εργασιών μικρής κλίμακας που συμπίπτουν;;; πως διαλέγουμε την εκάστοτε περίπτωση;;; κατά το δοκούν του κάθε ιδιοκτήτη ή μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.