Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

ειδικά για τις Ε.Ε.Μ.Κ στο άρθρο 1 παρ 1 Υ.Α 55174/13 ΦΕΚ 2605/13 αναφέρεται:

«1. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας χωρίς έκδοση άδειας δόμησης, εφόσον, με την επιφύλαξη των οριζομένων στην παρ. 2 της παρούσας:
α) ….β) τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα όποια εκτελούνται δεν βρίσκονται: σε δάσος, σε ρέμα, στον αιγιαλό ή στην παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο όπου απαγορεύεται η δόμηση,..»

 

οπότε βλέπεις εδώ 

http://listedmonuments.culture.gr/result_declarations.php

ή στο σχέδιο πόλεως σου

αν βρίσκεσαι ή όχι σε καθορισμένο  αρχαιολ χώρο και αν ανάλογα χρειάζεσαι ή δεν χρειάζεσαι έγκριση Αρχ/γίας

 

(πάντως αυτό είναι κάτι που δεν εφαρμόζεται από τις περισσότερες Υ.ΔΟΜ

και γενικά απαιτούν παράνομα και ΠΑΝΤΑ έγκ αρχ/γίας)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πήγα στην Υπ.Δομησης στη Σωκράτους για 48 ενημέρωση, και αφού μου δώσαν αριθμό πρωτοκόλλου, μου είπαν να καλέσω σε 2 μέρες να μάθω σε ποιον υπάληλο χρεώθηκε η αίτησή μου, και τι άλλο θα μου ζητήσει. Ανέφερε και τοπογραφικά, αρχιαολογίες κτλ, και εγώ θέλω απλά να κάνω ανακαίνηση σε διαμέρισμα 5 ορόφου.... Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι αντίστοιχο να ξέρω τι συμβαίνει?? στο καπανδρίτι απλά τους άφησα το χαρτί και έφυγα!!

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τη χρονική ισχύ της ΕΕΜΚ.

 

Σχετικά με αυτό που ρωτάς, έβγαλα ενημέρωση πριν 3 μήνες περίπου στη Σωκράτους.

Συνήθως αυτές τις χρεώνεται ένας από τους αρχιτέκτονες εκεί (είναι γνωστός).

 

Ανάλογα με το που είναι το ακίνητο, πας στο Τοπογραφικό και παίρνεις σφραγίδα ότι δεν είναι στο ιστορικό κέντρο (άρα απαλλάσσεσαι από Σ.Α.) ή σε περιοχή αρμοδιότητας αρχαιολογίας. Αν είσαι τυχερή σου σφραγίζουν την αίτηση από το Τοπογραφικό και προχωράς.

Επίσης θα σου ζητήσει να σου σφραγίσουν και την αίτηση από το τμήμα ελέγχου κατασκευών, ότι το ακίνητο δεν έχει αλληλογραφία με το τμήμα αυθαιρέτων (ότι δηλαδή δεν εκκρεμούν καταγγελίες για αυθαίρετα, τακτοποιήσεις κλπ).

 

Σχετικά με το κτηματολόγιο, εμένα δε μου το ζήτησε αλλά μου ζήτησε τοπογραφικό (όχι απαραίτητα πρόσφατο ή εξαρτημένο, μπορεί να είναι και ένα από μια παλιότερη άδεια). Απ' ότι κατάλαβα το θέλουν απλώς για να προσδιορίσουν τη θ έση του ακινήτου, οπότε το κτηματολόγιο το ζητάνε μόνο εναλλακτικά, στην περίπτωση που δεν μπορεί να βρεθεί τοπογραφικό.

 

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να καταθέσω μια 48ωρη γνωστοποίηση για λογαριασμό πελάτη για αντικατάσταση κιγκλιδώματος.. Πρόκοιτε για οικοδομή εντός σχεδίου και με Ο.Α. Εκτός από την τεχνική έκθεση, τις φωτογραφίες στο σημείο που πρόκοιτε να γίνει η αντικατάσταση και η Ο.Α του κτίσματος θα χρειαστώ τίποτα άλλο από δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση.;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τη χρονική ισχύ της ΕΕΜΚ.

...........

 

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. 

Σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου. 

Εγώ πήγα πριν 2 μέρες και πήρα αρ.πρ. και για 48ωρη και για ΕΕΜΚ. Μου είπαν σε δυο μέρες να καλέσω για να μάθω τι άλλο θα χρειαστεί. Σήμερα πήρα περιχαρής και μου είπαν ότι είναι στο τοπογραφικό και να πάρω ξανά την άλλη βδομάδα.

Δεν είναι ιστορικό κτήριο ή τπτ τέτοιο. Μια πολυκατοικία του 1963 είναι που θέλουμε να κανουμε ανακαινηση στο ρετιρέ που είναι κ σε εσοχή. 

Πιστεύεις αν πάω από κει μπορώ να επισπεύσω τα πράγματα??

Είχα έτοιμο κ τον φάκελο για την ΕΕΜΚ και δεν τον πήραν. 

Link to comment
Share on other sites

 

Δε νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι από άποψη χρόνου. Όντως ο έλεγχος στο Τοπογραφικό θα γίνει υπηρεσιακά (δεν τους το πηγαίνεις εσύ δηλαδή). Γενικά από τη στιγμή που θα πρωτοκολληθεί, μετά πάει τοπογραφικό και μετά χρεώνεται στον ελεγκτή αρχιτέκτονα. Αυτό (μέχρι να γίνει η χρέωση) παίρνει μίνιμουμ μια εβδομάδα με 10 μέρες, ανάλογα και με το φόρτο εργασιών, γιατί όλες τις 48ωρες και όλες τις ΕΕΜΚ απ' ότι έχω καταλάβει τις χρεώνεται ένας συγκεκριμένος μηχανικός. 

Πάρε τηλ όταν σου είπαν να μάθεις που χρεώθηκε και μετά μίλα μαζί του τηλεφωνικά για να κλείσεις ραντεβού για έλεγχο.

 

Αυτά όλα όσο αφορά την Πολεοδομία στη Σωκράτους (για τις άλλες δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει).

 

Απορία: Γιατί καταθέτεις δυο άδειες (μία 48ωρη και μία ΕΕΜΚ);;; Ή δεν αφορούν το ίδιο έργο; Και όταν λες ότι το φάκελο της ΕΕΜΚ δεν τον πήραν τι εννοείς; Δεν πρωτοκόλλησες αίτηση;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να καταθέσω μια 48ωρη γνωστοποίηση για λογαριασμό πελάτη για αντικατάσταση κιγκλιδώματος.. Πρόκοιτε για οικοδομή εντός σχεδίου και με Ο.Α. Εκτός από την τεχνική έκθεση, τις φωτογραφίες στο σημείο που πρόκοιτε να γίνει η αντικατάσταση και η Ο.Α του κτίσματος θα χρειαστώ τίποτα άλλο από δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση.;

 

Ναι.

 

1) Τίτλο ιδιοκτησίας (που να αποδεικνύει ότι ιδιοκτήτης είναι αυτός που κάνει την αίτηση)

2) Καλού κακού πάρε και μια εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη (με γνήσιο υπογραφής) που σε εξουσιοδοτεί να υπογράψεις εσύ και να κάνεις όλες τις απαιτούμενες διεκπεραιώσεις.

3) Μια κάτοψη (επικυρωμένο αντίγραφο από της άδειας) όπου να σημειώνεις το κιγκλίδωμα που θες να αντικαταστήσεις.

4) Τοπογραφικό (επικυρωμένο αντίγραφο της άδειας)

 

Αυτά τουλάχιστον ζητάνε στη Σωκράτους (μαζί με αυτά που έχεις ήδη αναφέρει). Δεν ξέρω αν είναι τόσο απαιτητικοί και στις άλλες πολεοδομίες.

 

Και καλά κουράγια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.. Η αλήθεια είναι οτι πίστευα ότι θα ήταν πιο απλη η διαδικασία για ένα τόσο απλό θέμα.. Θα πάω προετοιμασμένος οπότε και ότι θέλεουν ας το ζητήσουν.. :smile:

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

1) Τίτλο ιδιοκτησίας (που να αποδεικνύει ότι ιδιοκτήτης είναι αυτός που κάνει την αίτηση)

ΔΕΝ απαιτείται (βάση Υ.Α. -αρκεί που δηλώνεται στην αίτηση ως ιδιοκτησίας του)

ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ξεκολλήσουμε από την γραφειοκρατεία -που την αναπαράγουμε εμείς οι ίδιοι -γιατί δεν επιμένουμε στη σωστή εφαρμογή της Υ.Α

2) Καλού κακού πάρε και μια εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη (με γνήσιο υπογραφής) που σε εξουσιοδοτεί να υπογράψεις εσύ και να κάνεις όλες τις απαιτούμενες διεκπεραιώσεις.

(ούτε αυτό χρειάζεται γιατί κάπου αναφέρει το ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ του μηχανικού και τον αρ ΤΕΕ)

3) Μια κάτοψη (επικυρωμένο αντίγραφο από της άδειας) όπου να σημειώνεις το κιγκλίδωμα που θες να αντικαταστήσεις.

(αυτό καταργήθηκε με τον Ν 4250/ΜΑΡΤ 2014 -ΦΕΚ 74 Α - ειδικά δε ποτέ δεν απαιτούνταν γιατί αυτό προέρχεται και το έχει ίδια η Υ.ΔΟΜ και δεν εκδόθηκε από ΑΛΛΗ υπηρεσία)

4) Τοπογραφικό (επικυρωμένο αντίγραφο της άδειας) (ομοίως)

 

Αυτά τουλάχιστον ζητάνε στη Σωκράτους (μαζί με αυτά που έχεις ήδη αναφέρει). Δεν ξέρω αν είναι τόσο απαιτητικοί και στις άλλες πολεοδομίες.

 

Και καλά κουράγια!  

 

ΓΕΝΙΚΑ προτείνω να επιμένετε στην ορθή εφαρμογή της .Υ.Α που σκοπό έχει

να ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΕΙ και να καταργήσει τα μέχρι σήμερα ισχύοντα

που τσάμπα ταλαιπωρούν τον πολίτη και καθυστερούν την έκδοση μιας ΑΠΛΗΣ διοικητικής πράξης

για επουσιώδεις οικ εργασίες (48/ώρης ή Ε.Ε.Μ.Κ) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

ΟΚ. Δε θυμάμαι αν είχα βγάλει τη 48ωρη πριν από τον 4250/14 ή μετά, πάντως αυτά ζήτησαν. Ενδεχομένως να ήταν πριν γι' αυτό. Ωστόσο είναι από ένα σημείο και μετά και θέμα να ξεμπερδεύεις το γρηγορότερο ή να τρως τα λυσσακά σου για να νουθετήσεις τους υπαλλήλους.

 

Τώρα πως θα λυθεί το θέμα της γραφειοκρατίας, άστο καλύτερα γιατί δεν είναι απλώς θέμα "ορθής εφαρμογής των νόμων" ούτε έχει ευθύνη ο πολίτης αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

 

Μπορείς να ανεβάσεις εδώ την Υ.Α. που τα διευκρινίζει αυτά που λες;

 

Ευχαριστώ για την παρέμβαση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 1 παρ 3

3. Οι εργασίες εκτελούνται μετά από σχετική Έγκριση Εργασιών, που εκδίδεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον υποβληθούν:
α) Αίτηση του ιδιοκτήτη ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα, στην οποία αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του, τα στοιχεία του ακινήτου καθώς και τα συνημμένα στοιχεία σύμφωνα με το υπόδειγμα. (ποσοστό ιδιοκτησίας κλπ)
Στην αίτηση δηλώνεται υπεύθυνα από τον ιδιοκτήτη αν το κτίσμα, το γήπεδο, το οικόπεδο ή η διηρημένη ιδιοκτησία βρίσκεται σε εκτός ή εντός σχεδίου περιοχή ή εντός νομίμως υφιστάμενου οικισμού και ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές περιπτώσεις της παρ. 1 του παρόντος άρθρου.
β) Εγκρίσεις των αρμόδιων υπηρεσιών και συλλογικών οργάνων (δασαρχείου, Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής κτλ) όπου αυτές απαιτούνται από τις κείμενες διατάξεις, κατά περίπτωση.
γ) Τεχνική Έκθεση Μηχανικού στην οποία περιγράφεται το οικόπεδο ή το γήπεδο, το κτίσμα καθώς και αναλυτικά οι εργασίες που θα εκτελεστούν σε αυτά. Την Τεχνική Έκθεση συνοδεύουν σκαριφήματα ή σχέδια εφόσον απαιτούνται για να τεκμηριωθεί επαρκώς η τεχνική έκθεση.
δ) Βεβαίωση περί υποβολής δήλωσης στο κτηματολόγιο ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενου ακινήτου ή απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος. Σε περίπτωση που δεν προσδιορίζεται η θέση του ακινήτου με βάση τα στοιχεία της διεύθυνσης και δεν είναι δυνατή η έκδοση των ως άνω στοιχείων του κτηματολογίου, τότε υποβάλλεται αντίγραφο του τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή της διαδικασίας εξαίρεσης ή αναστολής της κατεδάφισης κατά τις κείμενες διατάξεις ή του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία.
ε) Φωτογραφίες του ακινήτου.
στ) Αντίγραφο της Οικοδομικής αδείας ή της άδειας δόμησης του κτιρίου ή των κτισμάτων που υφίστανται στο γήπεδο ή οικόπεδο, με την επιφύλαξη της περ. η της παρούσας παραγράφου.
ζ) Τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά, όπως αναφέρονται στο άρθρο 2 της παρούσας απόφασης.
η) Σε περίπτωση κτισμάτων ή διηρημένων ιδιοκτησιών οι οποίες έχουν υπαχθεί σε οποιοδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών, κατατίθεται βεβαίωση εξαίρεσης ή περαίωσης από την αρμόδια αρχή που εξέδωσε την πράξη ή την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. ή βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ ή βεβαίωση εξόφλησης του 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, ανάλογα με τις διατάξεις του νόμου στον οποίο έχουν υπαχθεί.
θ) Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου εφ’ όσον οι εργασίες του άρθρου 2 πραγματο− ποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους (ακάλυπτοι χώροι οικοπέδου ή γηπέδου) ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου (όψεις, φέρων οργανισμός, δώμα, στέγη κ.λ.π.)

 

Άρθρο 3 της Υ.Α παρ 2:
«Για την χορήγηση της Έ.Ε.Μ.Κ. εξετάζεται και ελέγχεται το περιεχόμενο και η πληρότητα της αίτησης − δήλωσης των ενδιαφερόμενων (σύμφωνα με το συνημμένο υπόδειγμα 1-δλδ το έντυπο της αίτησης), καθώς και των επισυναπτομένων σχετικών δικαιολογητικών, όπως αυτά περιγράφονται στα άρθρα 1 και 2 της παρούσας απόφασης. ……………….
Αρμόδιος εξουσιοδοτημένος υπάλληλος της Υπηρεσίας Δόμησης, αφού ελέγξει την αίτηση και τα δικαιολογητικά κατά τα ανωτέρω χορηγεί στην συνέχεια την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας εντός προθεσμίας δύο (2) ημερών.
Ο ως άνω έλεγχος δεν αφορά σε στοιχεία αρτιότητας των οικοπέδων ή των γηπέδων, ή στοιχεία νομιμότητας των κτιρίων τα οποία, σε κάθε περίπτωση, υποχρεωτικά δηλώνονται στην αίτηση με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού και βεβαιούται ότι τα υφιστάμενα κτίρια εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παρ. 2 του άρθρου 1 της παρούσας. (σ.σ δηλ άρθρο 1 παρ 2 α) Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας σε κτίρια νομίμως … εξαιρεθεί της κατεδάφισης …., Ν.4178/2013….)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.