Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

......

Απορία: Γιατί καταθέτεις δυο άδειες (μία 48ωρη και μία ΕΕΜΚ);;; Ή δεν αφορούν το ίδιο έργο; Και όταν λες ότι το φάκελο της ΕΕΜΚ δεν τον πήραν τι εννοείς; Δεν πρωτοκόλλησες αίτηση;

Καλημέρα!

Έκανα δυο αιτήσεις σκεφτόμενη ότι θα ξεμπερδέψω άμεσα με την 48ωρη, και θα ξεκινήσουν οι εργασίες.... Αλλά με καθυστέρησαν τελικά... Από τις 22 του μηνός σήμερα χρεώθηκε η αίτησή μου, κ δεν έχω καταφέρει να μιλήσω ακόμα.

Όταν είπα οτι δε μου πήραν τον φάκελο, εννούσα οτι παρέλαβαν την αίτηση μόνο κ όχι τα δικαιολογιτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζητάω στην εκτός σχεδίου διαμορφώσεις εδάφους +/-0,80μ  με 48ωρη ενημέρωση (Α3,παρ.4)

Στο έντυπο 48ωρης δηλώνει ο ιδιοκτήτης πως [...το ακίνητο δεν βρίσκεται σε δάσος...]

Στο έντυπο 48ωρης πάλι , στις "Εγκρίσεις-όπου απαιτούνται" ,  έχει κουτάκι [Δασική Υπηρεσία] να συμπληρωθεί 

 

Η ΥΔΟΜ μου ζητάει Δασαρχείο, επειδή λέει υπάρχει αυτό το κουτάκι. Είναι λογικό; Πιστεύετε ότι πράγματι χρειάζεται δασαρχείο; Ο πολίτης δηλώνει αλλά δεν γίνεται πιστευτός;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι εκτός σχεδίου (και εκτός ορίων οικισμού;; ;) τότε ναι θα χρειαστεί να πάρεις έγκριση από το Δασαρχείο (αφού σου το είπαν και στην αρμόδια ΥΔΟΜ προχώρα το έτσι). Αυτή, κατά τη γνώμη μου είναι και η ερμηνεία της φράσης "όπου απαιτούνται" (οι σχετικές εγκρίσεις). Αν ήταν το ακίνητο στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας π.χ. στο τοπογραφικό θα σου έλεγαν ότι χρειάζεσαι και έγκριση Σ.Α. κλπ

 

Δυστυχώς η 48ωρη υποτίθεται θεσπίστηκε για να απλοποιήσει την αδειοδότηση απλών εργασιών αλλά στην πράξη υπαγορεύει στις Πολεοδομίες να ζητάνε επιπλέον έγγραφα από τον ιδιοκτήτη (π.χ. αυτές τις εγκρίσεις που αναφέρονται στην αίτηση).

 

 

Καλημέρα!

Έκανα δυο αιτήσεις σκεφτόμενη ότι θα ξεμπερδέψω άμεσα με την 48ωρη, και θα ξεκινήσουν οι εργασίες.... Αλλά με καθυστέρησαν τελικά... Από τις 22 του μηνός σήμερα χρεώθηκε η αίτησή μου, κ δεν έχω καταφέρει να μιλήσω ακόμα.

Όταν είπα οτι δε μου πήραν τον φάκελο, εννούσα οτι παρέλαβαν την αίτηση μόνο κ όχι τα δικαιολογιτικά.

 

Έτσι εύκολα νόμισες ότι θα ξεμπερδέψεις;!;!;! :grin:

Τουλάχιστον να προλάβεις να σου δώσουν τη 48ωρη πριν τις καλοκαιρινές άδειες!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι εκτός σχεδίου (και εκτός ορίων οικισμού;; ;) τότε ναι θα χρειαστεί να πάρεις έγκριση από το Δασαρχείο 

Τότε ποιος ο λόγος να δηλώσει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης - επί του εντύπου της 48ωρης -  ότι το ακίνητο δεν βρίσκεται σε δάσος;

Εγώ έχω άλλη ερμηνεία:

Αν δεν είσαι σε δάσος, το δηλώνεις στο έντυπο και προχωράς χωρίς δασαρχείο. Απλά δηλώνεις (βλ. κυρώσεις) και προχωράς, όπως κάνεις και με τακτοποιήσεις εκτός σχεδίου με Ν.4178 (δεν ανεβάζεις πράξη χαρακτηρισμού) 

Αν όμως είσαι σε δάσος τότε διαγράφεις διακριτά το σχετικό λεκτικό της δήλωσης , προσκομίζεις χαρτί από το δασαρχείο που να σου επιτρέπει να κάνεις τις διαμορφώσεις (αν σου επιτρέπει) και αναγράφεις τα στοιχεία του στην αντίστοιχη θέση στο έντυπο της 48ωρης. Άλλωστε πρόκειται μόνο για μικρές διαμορφώσεις εδάφους, όχι για κοπή δέντρων ή τοίχους αντιστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα κανονίσει κ διακοπές κ λείπω σήμερα που χρεώθηκε!! Θα γυρίσω νωρίτερα αυριο να δω τι άλλο θέλουν να τελειώνω!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιος ο λόγος να δηλώσει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης - επί του εντύπου της 48ωρης -  ότι το ακίνητο δεν βρίσκεται σε δάσος;

Εγώ έχω άλλη ερμηνεία:

Αν δεν είσαι σε δάσος, το δηλώνεις στο έντυπο και προχωράς χωρίς δασαρχείο. Απλά δηλώνεις (βλ. κυρώσεις) και προχωράς, όπως κάνεις και με τακτοποιήσεις εκτός σχεδίου με Ν.4178 (δεν ανεβάζεις πράξη χαρακτηρισμού) 

Αν όμως είσαι σε δάσος τότε διαγράφεις διακριτά το σχετικό λεκτικό της δήλωσης , προσκομίζεις χαρτί από το δασαρχείο που να σου επιτρέπει να κάνεις τις διαμορφώσεις (αν σου επιτρέπει) και αναγράφεις τα στοιχεία του στην αντίστοιχη θέση στο έντυπο της 48ωρης. Άλλωστε πρόκειται μόνο για μικρές διαμορφώσεις εδάφους, όχι για κοπή δέντρων ή τοίχους αντιστήριξης.

 

Συνάδελφε το αν ένα ακίνητο είναι ή δεν είναι σε δασική έκταση ή όχι δεν είναι κάτι που φαίνεται "με το μάτι". Δηλαδή αν βλέπεις πολλά δέντρα γύρω σου είσαι σε δάσος, αν όχι τότε δεν είσαι. Το αν ένα ακίνητο βρίσκεται σε χαρακτηρισμένη δασική έκταση το καθορίζουν οι δασικοί χάρτες του Δασαρχείου.

 

Οι περισσότεροι από αυτούς τους χάρτες λοιπόν, έχουν καταρτιστεί με αντίστοιχες πράξεις πολλές δεκαετίες πριν. Αποτέλεσμα: Μπορεί μια έκταση όταν καταρτίστηκε ο χάρτης να ήταν εμφανώς δασική και σήμερα να μην υπάρχει ίχνος δέντρου σε αυτήν (από φυσικές καταστροφές, πυρκαγιές κλπ) αλλά παρ' όλα αυτά ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΔΑΣΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΑΣΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ. Οπότε σε αυτή την περίπτωση το τι βλέπεις με το μάτι δεν έχει καμιά σχέση αφού αυτό που μετράει είναι τι λένε τα επίσημα έγγραφα του Δασαρχείου.

 

Το λέω αυτό γιατί πριν ενάμιση χρόνο μου έτυχε τέτοια περίπτωση. Σε ένα παραθαλάσσιο οικόπεδο, ο ιδιοκτήτης είχε χτίσει αυθαίρετα ένα μονόχωρο κτίσμα (περίπου 25τμ) και ήθελε να το τακτοποιήσει με τον 4014/12. Το περιβάλλον δε σου έδινε καμιά εντύπωση ότι μπορεί να ήταν δάσική έκταση (δεν υπήρχαν μεγάλα δέντρα κλπ). Κι όμως όταν (μετά από συμβουλή συναδέλφου που με έβαλε σε υποψίες) ζήτησα γνωμοδότηση από το Δασαρχείο, βγήκε το αποτέλεσμα ότι ήταν δασικό (οπότε δεν μπορούσε και να τακτοποιηθεί).

 

Άρα αν σου ζητάει η αρμόδια ΥΔΟΜ να πάρεις έγκριση Δασαρχείου, κάντο για να μη βάλεις σε μπελάδες ούτε τον πελάτη σου ούτε εσένα.

Για να στο ζητάνε κάτι μπορεί να ψιλιάζονται. Δεν είναι τυχαίο π.χ. που δε σου ζήτησαν έγκριση από Αρχαιολογία ή Σ.Α.

 

Είπαμε ότι οι Πολεοδομίες θέλουν πολύ δρόμο για να εκσυγχρονιστούν αλλά μην τα ισοπεδώσουμε και όλα!...

 

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, pbozopoulos διαφωνώ - φιλικά - μαζί σου. 

Όταν ο πολίτης δηλώνει υπεύθυνα, παίρνει τα ρίσκα του. Αν αύριο φανεί ότι είναι δασικό, τότε ας έχει τις συνέπειες.

Διαφωνώ γενικά με την πρακτική "κάν'το αφού  στο ζητάνε, δεν πειράζει". 

Η πρακτική αυτή ενισχύει την γραφειοκρατία και έχει κόστος για τον πολίτη.

Πράξη χαρακτηρισμού σημαίνει τοπογραφικό με ΕΓΣΑ κλπ (€) + 1 μήνας. Βεβαίωση τελεσιδικίας σημαίνει  δημοσίευση σε 2 εφημερίδες (€) +3 μήνες. 

Η πολεοδομία έχει πάντα την λογική όταν υπάρχει αμφιβολία ως προς τα δικαιολογητικά, να κάνει το δυσμενέστερο για τον πολίτη, που είναι το ασφαλέστερο για αυτήν. 

Την εποχή που καταργήθηκε το ακριβές αντίγραφο και απέκτησε επιτέλους κύρος η υπεύθυνη δήλωση του πολίτη, ζητάει δασαρχείο παρ' όλο που το δηλώνει ο ιδιοκτήτης στο έντυπο;

ΤΟΤΕ, ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ ο ιδιοκτήτης επί του εντύπου;

Η 24ωρη ενημέρωση δεν είναι έγκριση.

Η περίπτωση σου με το δασικό αυθαίρετο είναι λογικό να έπρεπε να ψαχτεί - πάντα σε εκτός σχεδίου - από εσένα ή τον πολίτη, το ρίσκο του είναι μεγαλύτερο. Αλλά στις διαμορφώσεις εδάφους +/-0,80μ στο λοξό του χωράφι που θέλει να μπαίνει από πλαϊνό δρόμο μέσα και δεν μπορεί;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Εύνοστος, νομίζω ότι δεν υπάρχει σοβαρό θέμα διαφωνίας, απλώς διαφορετικής τακτικής ως προς την αντιμετώπιση και διεκπεραίωση μιας διαδικασίας, για να κάνει ο καθένας πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη σιγουριά τη δουλειά του. Ωστόσο, ο ιδιοκτήτης ενός ακινήτου (που δεν είναι μηχανικός) πως θα υπογράψει αναλαμβάνοντας την ευθύνη για κάτι για το οποίο δεν έχει ιδέα; Προφανώς και η δική μου επιλογή θα πάρει πιο πολύ χρήμα εκ μέρους του (για χρόνο μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί αν επιμείνουν στην ΥΔΟΜ για το Δασαρχείο, θα μείνεις να διαμαρτύρεσαι επ' άπειρον για το γράμμα του νόμου).
 
Ωστόσο καλό θα ήταν να αφήσεις τον πελάτη σου να επιλέξει (εφόσον πάντα δεχτούν τη δική του υπογραφή στην ΥΔΟΜ και όχι επίσημο χαρτί Δασαρχέιου) τι προτιμάει: Να πληρώσει κάτι παραπάνω (για το τοπογραφικό) και να έχει το κεφάλι του ήσυχο, ή να ρισκάρει υπογράφοντας κάτι, που στην τελική ούτε ένας ιδιώτης μηχανικός σαν εμάς, δεν μπορεί να πιστοποιήσει. Γιατί αν απλώς υπογράψει, βγάλεις τη 48ωρη, ξεκινήσει τις εργασίες με τα γκρέιντερ και τους φορτωτές και του έρθει καμιά καταγγελία από κανένα γείτονα και τον τρέχουνε, από ποιον πιστεύεις θα ζητήσει τα ρέστα, που δεν τον καθοδήγησε σωστά;
 
Προφανώς δεν τα λέω αυτά ούτε για να νουθετήσω ούτε για να το παίξω έξυπνος (άλλωστε δεν έχω και την τεράστια πείρα στις αδειοδοτήσεις :lol: )
Νομίζω λοιπόν ότι δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Πράξε όπως νομίζεις.
 
Όσο αφορά τα περί γραφειοκρατίας, έχω ήδη αναφερθεί 1-2 σελίδες πριν σε αυτό το topic σε αντίστοιχη κουβέντα με τον φίλτατο συνάδελφο ΚΑΝΑ, που είχε παρόμοια άποψη με τη δική σου για το θέμα.
 
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!



Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάθαμε - το μόνο καλό - με τις τακτοποιήσεις, είναι να παίρνουμε ευθύνες.    

Το θέμα είναι η οικονομία: 600€ τοπογραφικό + 4 μήνες χρόνος άσκοπα.

Ξέρεις, μερικές φορές είσαι σίγουρος (έχω βγάλει άδειες στα όμορα-ξέρω τους δασικούς χάρτες), όμως το κράτος (ΥΔΟΜ) συνεχίζει να σε βλέπει καχύποπτα, ότι πας να χτίσεις το δάσος.

Τελικά αυτή η 48ωρη μόνο ενημέρωση δεν είναι.

σ' ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα! 

σε πρόσφατη αίτηση για εργασίες του αρ. 4 παρ. 3 Ν. 4067/12 δεν ανέφερε στην πίσω σελίδα ότι συμπεριλαμβάνεται η περιτοίχηση μέχρι 1 μ. 

Ισχύει τελικά?

έχω ένα ακίνητο στη Ν. Φιλαδέλφεια και θέλει ο πελάτης να κάνει μάντρα στον πίσω χώρο του ακινήτου που έχει εξ αδιαιρέτου για να μην έχει σχέσεις με το γείτονά του. Θα χρειαστώ συνένεση σε αυτό? Αν δώσει το κάνω μισό τοίχο στο δικό μου, μισό στου αλλουνού. Αν όχι κάνω την περιτοίχηση όλη στο δικό μου, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.