Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Και για να την πιστέψω μου βγάζει από το αρχείο φακέλους με 48ωρες ειδοποιήσεις στις οποίες κάποια ζώα μηχανικοί είχαν εκδώσει βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ.

Η απογοήτευσή μου για αυτούς τους  «συναδέλφους» με νίκησε.

 

 

Αυτο ακριβως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παίδες

είναι τραγικό αυτό που ...θα γράψω!

αλλά από μια άποψη

πρέπει να ευχαριστείτε το Θεό (Υπάλληλοι και Ε.Ε μηχανικοί) 

που δεν υπάρχει εκείνη η φούρια αδειών των παλιών καλών εποχών

 

Γιατί αλλιώς όλοι θα είχατε τρελαθεί

Κάθε μέρα η αστυνομία θα ήταν μόνιμα

σε όλες τις ΥΔΟΜ!

Link to comment
Share on other sites

βασιλη

δυστυχως αυτη ειναι η αιτια  των οσων παραλογων γινονται με τις ΕΕΜΚ και τις 48ωρες...

 

επειδη δεν υπαρχει πλεον  "αντικειμενο"

μετεφεραν ολον τον αρνητισμο τους και τον ετσιθελισμο τους  σε αυτα τα  "λιμά¨"

 

για να δειξουν οτι ειναι "απαραιτητοι"

και να δικαιολογησουν την θεση τους

 

την καλημερα μου

[οσο καλη μπορει να ειναι η μερα σε αυτο το τρ-ελλαδικο]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα παρατήρηση Ε.Ε.Μ.Κ

για μια απλή περίφραξη αγρού

 

post-10727-0-46058400-1476079776_thumb.jpg

 

κοίτα άλλη σε Ε.Μ.Κ  αντικ στέγης

με το Τ.Δ μεταβίβασης (λόγω νέου ιδιοκτήτη) +δήλωσης αυθαιρέτων 

 

 

post-10727-0-39683400-1476080676_thumb.jpg

 

Υπέβαλα δε Τ.Δ σε ΕΓΣΑ 

και ξέρεις ποιά ήταν η νέα  παρατήρηση

 

Το υποβληθέν Τ.Δ σε ΕΓΣΑ δεν είναι ίδιο με αυτό της Ο.Α του 1983

ενώ η απόκλιση σε εμβαδό ήταν μόλις 1.73μ2

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και για να την πιστέψω μου βγάζει από το αρχείο φακέλους με 48ωρες ειδοποιήσεις στις οποίες κάποια ζώα μηχανικοί είχαν εκδώσει βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ. Η απογοήτευσή μου για αυτούς τους  «συναδέλφους» με νίκησε.

 

Πέστα λεβέντη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το ίδιο μπάχαλο δεν επικρατεί και στην έκδοση αδειών δόμησης; Υπάρχει σταθερότητα στο τι υποβάλλουμε πχ στα φορολογικά; Έχει τύχει να μου ζητήσουν κατάθεση αμοιβής για έγκριση δόμησης -την έχω πάει σαν χαζή κι εγώ. Ή ακόμα χειρότερα, μου έχει  τύχει έλεγχος στατικών όπως τον παλιό καλό καιρό (μπρρρ) όπου μου ζητούσε ο υπάλληλος διρθώσεις/συμπληρώσεις άλλες τη μια φορά και άλλες την άλλη -παρά τα νέα δεδομένα του 4030 όπου υποτίθεται ότι ελέγχουν μόνο την ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ. Όταν πήγα στον διευθυντή να δω τι θα γίνει, όλοι οι υπόλοιποι μηχανικοί μου έλεγαν μπράβο, κάποιος πρέπει να τα πει, αλλά έλα που δεν τα λέει κανένας και τελικά υπάρχουν δυο τρεις χαζοί σαν κι εμάς που μετά μας δείχνουν και με το δάκτυλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι βασίζονται στις Τ.Ο. που λένε ότι η διαδικασία αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια, το οποίο αναφέρεται ρητά και στις περιγραφές για τις άδειες δόμησης και τις ΕΕΜΚ. Θεωρώ πως είναι υπερβολική απαίτηση, αλλά υπάρχει γραμμένο δυστυχώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν βασίζονται στις Τ.Ο. αλλά στην δική μας άγνοια και ενδοτικότητα.

Και αν και εσύ το νομίμως υφίστάμενο το ερμηνεύεις έτσι, τότε μου επιβεβαιώνεις τον κανόνα.

 

Όπως μου επιβεβαίωσαν και στη ΔΟΚΚ και στην αποκεντρωμένη,

ένα κτήριο είναι νομίμως υφιστάμενο όταν,

-έχει εκδοθεί ο.α.

-η άδεια αυτή δεν έχει ανακληθεί

-και δεν υπάρχει εκκρεμής καταγγελία για αυθαιρεσίες.

 

Σε όσες άλλες πολεοδομίες έχω παέι αυτά ακριβώς τα τρία σημεία ελέγχουν.

Αν εσύ την έννοια του νομίμως υφιστάμενο την ερμηνεύεις ΡΗΤΑ ότι πρέπει να τρέξεις να βγαλεις βεβαίωση κλπ κλπ τότε τι να πω.

Σκέψου ότι πριν 4 χρόνια δεν υπήρχε η έννοια της βεβαίωσης.

Η βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών βγήκε αποκλειστικά για τα συμβόλαια αγοραπωλησιών.

Αλλά βολεύει πολλούς δημόσιους υπαλλήλους να τη ζητάνε για οποιοδήποτε λόγο. Και βρίσκουν και τα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ λογικό, απλά σου είπα που το βασίζουν με βάση τα λεγόμενα υπαλλήλου ΥΔΟΜ. Προσωπικά θεωρώ πως για μια διαδικασία που ουσιαστικά θα έπρεπε να μπορεί να διενεργηθεί σχεδόν χωρίς μηχανικό, είναι υπερβολή η απαίτηση βεβαίωσης από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ο ιδιοκτητης δηλωνει οτι το κτηριο ειναι νομιμως υφισταμενο.

Αλλα, αν εχει αυθαιρεσιες (πχ κλεισμενο ΗΧ) τοτε δε θα μπορουσε να εκδοσει ΕΕΜΚ, 48ωρη κτλ. (θεωρητικα).

 

Θεωρητικα παλι, αν δηλωσω σημερα (ως ιδιοκτητης) οτι δεν εχω αυθαιρεσιες, αυριο δε θα μπορω να κανω υπαγωγη στον Ν4178 (ή οποιον αλλο νομο), διοτι θα θεωρηθει οτι οι αυθαιρεσιες ειναι μεταγενεστερες (αρα και μεταγενεστερες τις 28-7-11) και δε θα μπορουν να τακτοποιηθουν.

 

 

Χρησιμοποιω τη λεξη "θεωρητικα", διοτι καταλαβαινουμε ολοι μας οτι δεν ειναι δυνατον να διασταυρωθουν τα παραπανω.

 

Αν ομως πχ. εκδοσω σημερα μια ΕΕΜΚ (αντικατασταση στεγης), αυριο κανω υπαγωγη στον Ν4178 και μετα απο 3 χρονια παω να εκδοσω Αδεια Δομησης "προσθηκης κατ' επεκταση", στο ΔΔ της οποιας οφειλω να μνημονευσω και την ΕΕΜΚ και την υπαγωγη στον Ν4178, αν συγκρινει καποιος τις ημερομηνιες, θα εχω προβλημα...!!

 

Σε καθε περιπτωση, ο μηχανικος (οπου απαιτειται) και ο ιδιοκτητης (ο οποιος εχει ενημερωθει απο το μηχανικο του), παιρνει την ευθυνη της δηλωσης του στο Εντυπο της 48ωρης.

Τιποτα παραπανω δεν απαιτειται...!!

Τελος..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.