Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Σε Ισόγειο ΚΥΕ με χώρο προκηπίου αποκλειστικής χρήσης μπροστά του, θέλω να τοποθετήσω deck με περιμετρικό ανεμοφράκτη (μέχρι 1,60).

 

Μετά από ερώτημα σε Πολεοδομία μου είπαν ότι μπορώ να βγάλω άδεια - έγγραφη ενημέρωση για το ντεκ, βάσει του ζ. Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος.

 

Έχετε κάποια άλλη άποψη επί του θέματος?

Μπορώ να κάνω κάτι και για τους περιμετρικούς ανεμοφράκτες για να είμαι καθόλα νόμιμος?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστά σου είπαν , για τους ανεμοφράκτες μάλλον θες κανονική άδεια εκτός να τους τοποθετήσεις σε ζαρντινιέρες που δεν είναι πακτωμένες 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Επομένως ανεμοφράκτες - μη σταθερες κατασκευές -, μέσα στο προκήπιο, μπορώ να εντάξω στην έγγραφη ενημέρωση? Επειδή θέλω να είμαι καθ' όλα νόμιμος θέλω να είναι όλα με άδεια...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν είναι μόνιμες κατασκευές δεν χρειάζονται άδεια, ουσιαστικά γλάστρες είναι , αν θες κάνε μια περιγραφή στην τεχνική έκθεση 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μετά από σημερινή μου επίσκεψη στην πολεοδομία της περιοχής όπου ανήκει το κατάστημα, με ενημέρωσαν ότι η κατασκευή deck πάει ΜΟΝΟ με Άδεια Δόμησης και ότι οι ανεμοφράκτες, είτε κινητοί είτε μόνιμοι, από τη στιγμή που δεν περιγράφονται πουθενά ως νόμιμες κατασκευές, τότε είναι παράνομες...

 

Επομένως έχουμε άλλη άποψη (δυσμενέστερη) από αυτήν την πολεοδομία...

 

Έχετε μήπως κάποια άποψη/λύση επί του θέματος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια...δηλαδή η ανεμοφράκτες σε ζαρντινιέρες με ροδάκια θέλουν άδεια; θα τρελαθούμε με τους γελοιους....αν θέλεις να το κυνηγήσει κανε επίσημο ερώτημα στην πολεοδομία..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, επειδή επέμεινα στο να μου δώσουν απάντηση, ότι οι ανεμοφράκτες δεν επιτρέπονται, δεν νομιμοποιούνται (με τη λογική ότι από τη στιγμή που δεν αναφέρονται στις κατασκευές ποτ επιτρέπονται, τότε απαγορεύονται)...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πελαγοδρομούμε

ανεμοφράκτης χωρίς πάκτωση σε σταθερά σημεία, δεν λειτουργεί

πέραν του ότι είναι επικίνδυνος

άρα....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα στην πολεοδομία είναι ότι δεν μπορεί να βγεί άδεια καθώς είτε κινητός είτε σταθερός ο ανεμοφράκτης δεν επιτρέπεται καθώς δεν προβλέπεται.

 

Για την τοποθέτηση deck κάποια άλλη λύση/άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δες το σαν τοπική κατασκευή μανδροτοίχου εντός της ιδιοκτησίας σου. Δεν επιτρέπεται?

Θα το περάσεις σαν τμηματικό διαχωριστικό τοίχο (με αναλυτικό προϋπολογισμό)

Μη γράφεις ανεμοφράκτης και τους μπερδεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.