Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς τίποτε. Ο ιδιοκτήτης έχει περισσότερες δυνατότητες γιατί δεν δεσμεύεται και από τη συναδελφική δεοντολογία ...

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε 

σε τέτοιες περιπτώσεις

ο πελάτης  "κρέμεται" από το μηχανικό και σε εκείνον αποδίδει  την ευθύνη

..όπως και από εκείνο θα ζητήσει οδηγίες για τις ενέργειές του

(που να οδηγούν όμως σε άμεση περαίωση της υπόθεσής του)

 

οπότε?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε,

- Ενημερώνουμε τον ιδιοκτήτη για το πως έχει η διαδικασία κλπ. και τον στέλνουμε ενημερωμένο στην ΥΔΟΜ.

- Πριν φύγει του λέμε ότι αν του ζητηθεί κάτι πέραν αυτών που του είπαμε, θα φύγει από το πρωτόκολλο και θα καταθέσει την ενημέρωση στο γραφείο του Δντή.

- Αν και αυτός επιμένει σε κάτι παραπάνω θα του ζητήσει να το έχει γραπτώς προς ενημέρωση του μηχανικού του.

- Όταν το πάρει θα μας το φέρει για περαιτέρω ενέργειες ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και στη μικρή κλίμακα υπάρχει η ΚΥΑ οπότε έχεις κάτι να του αποδείξεις γραπτώς ότι είναι παράλογο.

Στη 48ωρη που δεν υπάρχει τίποτα και τους λες από που προκύπτει αυτο που μου ζητάτε σου πετάνε ένα "από της ανάγκες της υπηρεσίας" και άντε εσύ να αποδείξεις το αντίθετο.

 

Το πρόβλημα είναι δυστυχως ότι άμα μαλώσεις και το τραβήξεις και κάνεις ενστασεις και η δουλειά του πελάτη σου δε θα γίνει ποτέ καμία δουλεία δεν θα ξανασταυρώσεις στην ίδια υπηρεσία

οπότε λες τι θες αυτο το μήνα τεχνική έκθεση θα στη φέρω τι θες τον άλλο μήνα φωτογραφίες θα στις φέρω

Το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά έτσι συμβαίνει δυστυχως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

μήπως για την Ε.Ε.Μ.Κ (που υπάρχει ΚΥΑ) το ίδιο δεν γίνεται?

 

Σε απλή περίφραξη με συρμ/μα σε εντελώς αδόμητο δες τι μου ζήτησαν 

 

1. Τ.Ε

2.σχέδιο τομή και όψης

3.αντίγραφο συμβολαίου

4.τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (όπως ακριβώς για εντός με φώτο κλπ)  αν και υπήρχε τ.δ μεταβίβασης πριν από 4 χρόνια )

5. αντίγραφο κτηματολογικού πίνακα 

6.αντίγραφο κτηματολογικού σχεδιαγράμματος (μια αποτύπωσης 1938 -κατά την οποία αυτή δεν αποτελεί διανομή κλήρων αλλά απλή αποτύπωση ιδιοκτησιών  )

7. και σχεδίαση των πασσάλων ανά 2 μ στο τ.δ  

(δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι η πασσάλωση που αναφέρει η ΚΥΑ

αφορά περίπτωση οριοθέτησης κορυφών γηπέδου ή αγροτεμαχίου!)

 

(ενώ υπήρχε τ.δ σε ΕΓΣΑ και από την Αρχαιολογία και από το Δασαρχείο)

 

Τι να κάνω ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ -θα τελειώσω μετά από 2 χρόνια!

Κατερίνα

τους πήγα και το τ.δ σε ΕΓΣΑ 87

Ξέρεις τι μου ζητάνε οι αθεόφοβοι?

 

Επειδή η απλή αποτύπωση του 1938 (ιδιοκτησίας και όχι κλήρου) δεν συμφωνεί με τη σημερινή κατάσταση 

να αποδείξω πως προκύπτει εμβαδομετρική διαφορά σε μία από τις πλευρές του

 

Και όλα αυτά ενώ δεν έχουν κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης για το ιδιοκτησιακό

 

το λέει η ΚΥΑ 7553/12

 

Οι συμβολαιογραφικές πράξεις και λοιποί τίτλοι που προσκομίζονται, δεν αποτελούν αντικείμενο ελέγχου τίτλων κτήσεως από την Υ.ΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

(ετοιμαζω μια καταθεση 48ωρης στην Αγ.Παρασκευη. Έχουμε καποια ιδιαιτερότητα; Ξέρει κανείς;

λέω να βάλω το μισθωτήριο κ μια ΤΕ. Αν βρεθεί κ απόσπασμα κτημ, το βάζω κ αυτο..)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μοιράζομαι μαζί σας την παρακάτω ιστορία (ενός ΄΄φίλου΄΄), όχι τόσο για να αναδειχθεί για ακόμη μια φορά, ο παραλογισμός κάποιων δημόσιων υπαλλήλων στις πολεοδομίες αλλά κυρίως για να γίνει κατανοητό ότι μέρος αυτού που τραβάμε οφείλεται και στην ενδοτικότητα, για να μην πω δουλικότητα κάποιων συναδέλφων μηχανικών, που ό,τι και να τους ζητήσουν το αποδέχονται και τρέχουν να το κάνουν.

(Για λόγους αμεσότητας της εξιστόρησης χρησιμοποιείται  α’ ενικό πρόσωπο και όχι γ’ ενικό)

 

Πριν λίγο καιρό πήγα σε νεοσύστατη Υ.Δομ. της Ανατολικής Αττικής για να καταθέσω μια 48ωρη ειδοποίηση. Τη διαδικασία την έχω κάνει πολλάκις σε αρκετές πολεοδομίες του λεκανοπεδίου (με λογικότερες την Αγία Παρασκευή και τον Περισσό που δεν θέλουν ούτε Τεχνική Έκθεση όπως είναι και το σωστό βάσει νέου εντύπου).

 

Με το που μπήκα στην υδομ λοιπόν κατάλαβα ότι θα μπλέξω…

Αφού μου είπαν ότι η 48ωρη αποτελεί μια κανονική άδεια και όχι απλή ειδοποίηση, πήρε η μηχανικός να ελέγξει τα δικαιολογητικά.

Της δίνω την αίτηση, όπου ανέγραφα το θέμα, ήτοι επισκευή επιχρισμάτων άνευ χρήσης ικριωμάτων.

- Ωραία, μου λέει η μηχανικός, θέλω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα χρησιμοποιήσετε ικριώματα!!!!

Κάγκελο εγώ.

-Συγγνώμη της κάνω, η ΥΔ τι χρειάζεται αφού αδειοδοτούμαι για εργασίες χωρίς χρήση ικριωμάτων;

-Μα έτσι λέτε όλοι σας αλλά μετά βάζετε ικριώματα.

-Μα κυρία μου, αν τυχόν βάλουμε ικριώματα τότε θα έχουμε παραβεί την ανάλογη πολεοδομική άδεια. Δηλαδή όταν κάποιος βγάζει σε εσάς ΟΑ για 100 τ.μ. τον βάζετε να κάνει ΥΔ ότι θα χτίσει μέχρι 100 τμ. Και αν τον πιάσετε να έχει χτίσει παραπάνω τότε τον διώκεται για ψευδή υπεύθυνη δήλωση ή για παράβαση της πολεοδομικής άδειας με ότι συνέπειες και πρόστιμα επιφέρει αυτό;;;

 

Δυσφορεί η μηχανικός, δεν περνάει το δικό της αλλά ίσως διαισθάνεται ότι λέει μπαρούφες.

 

Συνεχίζει, με τα στοιχεία νομιμότητας.

Της δίνω το στέλεχος της ΟΑ  (δεκαετίας του 1990).

-Ααα μου κάνει, αυτή η άδεια είναι παλιά, πρέπει να αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

- Μένω άφωνος. Συγγνώμη δεν κατάλαβα. Έχει ανακληθεί η άδεια; υπάρχει καταγεγραμμένη καταγγελία για αυθαιρεσίες; Αν όχι, τότε η παλαιότητα που κολλάει; Δηλαδή στις πιο καινούριες άδειες δεν έχουν γίνει αυθαιρεσίες;

Και τότε μου ξεφουρνίζει το ζητούμενο:

- Λοιπόν όπως και να έχει, θα μου φέρετε βεβαίωση από το σύστημα των αυθαιρέτων περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών ή σε περίπτωση ύπαρξης ότι έχουν τακτοποιηθεί!!!!!!!!!

 

Και τότε βγαίνω από τα ρούχα μου!

Να προσπαθώ να της εξηγήσω ότι αυτή η απαίτηση δεν υφίσταται, ότι η βεβαίωση από το σύστημα είναι μόνο για συμβολαιογραφικά έγγραφα, ότι δεν είναι δυνατόν για εργασίες επισκευής επιχρισμάτων στην πυλωτή (αξίας μερικών ευρώ) να πρέπει να ελέγξω μια πολυώροφη πολυκατοικία.

 

Ανένδοτη η μηχανικός.

-Όχι, το ζητάει και η αίτηση, ορίστε και μου δείχνει το σημείο που αναγράφουμε τον αριθμός της ΟΑ ή της τακτοποίησης π.χ. με 4178/2013.

- Μα κυρία μου αυτό συμπληρώνεται σε περίπτωση  που δεν υπάρχει άδεια και τακτοποιήθηκε η οικοδομή με το νόμο των αυθαιρέτων.

 

Η μηχανικός να επιμένει, ότι χρειάζεται και ότι όσοι άλλοι συνάδελφοί έχουν έρθει και τους το ζητάω μου το φέρνουν!

 

Και για να την πιστέψω μου βγάζει από το αρχείο φακέλους με 48ωρες ειδοποιήσεις στις οποίες κάποια ζώα μηχανικοί είχαν εκδώσει βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ.

Η απογοήτευσή μου για αυτούς τους  «συναδέλφους» με νίκησε.

 

Αποχωρώ. Παρόλα αυτά είμαι αποφασισμένος να το φτάσω στα άκρα με όποιο κόστος. Πάω στη ΔΟΚΚ, από εκεί στην ΔΥΠΕΧΩ της αποκεντρωμένης διοίκησης αττικής. Και στις δυο υπηρεσίες οι άνθρωποι γελάνε με τον παραλογισμό της υπαλλήλου. Συνεννοούμαστε και μου λένε σε περίπτωση που τελικώς αρνηθεί να «εκδόσει» την «άδεια» να απαιτήσω γραπτή απάντηση, την οποία θα υποβάλλω στην αποκεντρωμένη για να της απαντήσουν.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω μετά από μέρες για να καταθέσω εκ νέου τη 48ωρη. Απουσιάζει η μηχανικός. Προσπαθώ να συνεννοηθώ με τη γραμματέα της Υ.δομ. Τα ίδια και αυτή, δεν τη δέχεται. Να ξαναέρθω λέει όταν θα   είναι η μηχανικός.

Αφού φτάνω πάλι σε αδιέξοδο, δίνω την αίτηση στη γραμματέα και απαιτώ να την παραλάβει. Η γραμματέας διστάζει. Δεν δέχεται να βάλει αριθμό πρωτοκόλλου. Ίσως στην άγνοια της είχε παρατηρήσει ότι σε αυτές τις «άδειες» έβαζαν μόνο αριθμό πρωτοκόλλου.

Μαλώνουμε,

-Γιατί αρνείστε να παραλάβετε την αίτηση μου;

Προσπαθώντας να γλυτώσει μου φέρνει μια γενική αίτηση. Μου λέει κατέθεσε αυτή την αίτηση, στην οποία θα αναφέρεις ότι επισυνάπτεις την 48ωρη αίτηση!!

Τρελαίνομαι.

-Καλά πάμε καλά. Θα κάνω αίτηση ότι υποβάλλω μία άλλη αίτηση;;;!!! Κυρία μου σας υποβάλλω μία αυτοτελή αίτηση! Έχετε τη υποχρέωση να την παραλάβετε και να μου δώσετε αριθμό πρωτοκόλλου. Η υπάλληλος υποχωρεί. Παίρνει την αίτηση συμπληρώνει αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία. Ζητάω και βγάζω φωτοαντίγραφο της αίτησης!!!

 

Ουσιαστικά είχα τελειώσει. Είχα ειδοποιήσει και μπορούσα να κάνω τις εργασίες μου. Ήμουν έτοιμος να τους γράψω εκεί που πρέπει και να μην ασχοληθώ άλλο. Αλλά με έκαιγε ότι η μηχανικός θα συνέχιζε να ζητάει τη βεβαίωση και κυρίως που τόσα πρόβατα συνάδελφοι μου θα το δέχονταν.

 

Γυρίζω και ξεκαθαρίζω στη γραμματέα, ότι αν η μηχανικός δεν «εγκρίνει» την «άδεια» θα πρέπει να μου απαντήσει γραπτώς και αιτιολογημένα τους λόγους, γιατί θα καταθέσω ένσταση στα ανώτερα όργανα με τα οποία έχω επικοινωνήσει και στους οποίους φαίνεται αδιανόητο αυτό που ζητάει.

 

Μετά από 2-3 ημέρες με ενημερώνουν να πάω να παραλάβω την 48ωρη ειδοποίηση και ότι η μηχανικός την ενέκρινε!

 

Δεν κατάλαβα αν απλώς υποχώρησε για να τελειώνουμε ή το έψαξε και ενημερώθηκε ότι δεν μπορούσε να ζητάει κάτι τέτοιο.

 

Για καλή της τύχη γλύτωσε τον επιπλέον διασυρμό στους ανώτερους. Για κακή τύχη των λοιπών προβάτων συναδέλφων μου δεν χρειάστηκε να προστρέξω προς ανώτερους ώστε να έχω στα χέρια μου και να ανεβάσω εδώ την ανάλογη απάντηση μπας και ξυπνήσουν.

 

Το θέμα από όλο το περιστατικό δεν είναι τόσο οι απαιτήσεις ενός ακόμη δημόσιου υπάλληλου.

Το θέμα είμαστε εμείς συνάδελφοι, που δεχόμαστε να μας βιάζουν την κοινή λογική,

 

-που μας ζητάνε βεβαίωση από το σύστημα του ΤΕΕ μέχρι και για μια 48ώρη και το δεχόμαστε,

-που μας ζητάνε τεχνική έκθεση και την καταθέτουμε (παρότι στο νέο έντυπο δεν απαιτείται) και γράφουμε επιπλέον ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αν μας ζητηθεί.

- που μας χρεώνουν ακόμα 1% υπέρ ΕΜΠ και το δεχόμαστε για να τελειώνουμε και γιατί μας φαίνεται ότι έχουμε γλυτώσει και κάτι σε σχέση με το επιπλέον 2% που πληρώναμε πριν και για το τσμέδε.

- που πάμε και καταθέτουμε από πριν ένα σκασμό χαρτιά, εκθέσεις, σχέδια κλπ χωρίς να μας τα ζητήσουν για να είμαστε καλυμμένοι.

- που… που...

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.