Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Από εδω:

http://www.michanikos.gr/topic/27116-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%9D4042-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-50-%CF%80%CE%B1%CF%817/page-131

στο #1304 αναφέρεται ότι στην 48ωρη κάνεις μόνο τεχνική έκθεση, ως εκ τούτου δεν προκύπτουν θεωρημένα σχέδια από ΥΔΟΜ.

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει και από που προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη ευχαριστώ.

Τώρα συνειδητοποιώ ότι ...μπέρδεψα τις ενημερώσεις. Παρ' όλο που διάβαζα (και έγραφα για) 48ωρη, είχα στο μυαλό μου την "Ενημέρωση Αδειας Δόμησης"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι τυπολατρία αλλά υπάρχει λόγος και θέλω να επαναφέρω το ακίνητο στη νομιμότητα. 

Η άδεια δόμησης αφορά νομιμοποίηση με την παρ. 6 του άρθρου 4 του Ν.Ο.Κ. και το δεύτερο αρχείο την κάτοψη της οροφοκτησίας που συστήθηκε μετέπειτα.

Εγώ θεωρώ πως υπάρχει ένας δρόμος και μόνο, η αναθεώρηση της άδειας (ενημέρωση φακέλου) ως προς την αρχιτεκτονική μελέτη, από την ΥΔΟΜ μου λένε να το κάνω με έγγραφη ενημέρωση. Η μόνη περίπτωση που εντοπίζω να έχει μικρή σχέση είναι αυτή της παρ. 3α του άρθρου 4.

 

Μπορεί η αντικατάσταση του κουφώματος με τοιχοποιία να θεωρηθεί διασκευή;    

Κάτοψη (άδεια δόμησης).pdf

Κάτοψη (οροφοκτησία).pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

εσωτερικη διασκευη ειναι συναδελφε . αφου δεν επηρεαζεις τον φεροντα οργανισμο τοτε μπορεις και να ανοιξεις πορτες και να κλεισεις. το θεμα ειναι οτι αλλαζει η συσταση οριζοντιων . αν θελεις να φαινεται και στην αδεια το 101% σωστο ειναι να γινει αναθεωρηση .εκτος και σου πουν οτι με την ενημερωση που θα κανεις θα βαλουν στον φακελο της αδειας την νεα κατοψη. αν αυτο σε ικανοποιει τοτε το κανεις. παντως αφου εχεις οριζοντιες ειναι θεμα διαμερισματωσης . πολεοδομικα για το κλεισιμο του ανοιγματος καλυπτεσαι με την 48ωρη αλλα πως θα περασει στον φακελο της αδειας η νεα διαμερισματωση?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως θα περάσει. 

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι εσωτερική διαρρύθμιση γιατί η συγκεκριμένη τοιχοποιία είναι της οριζόντιας κατά το ήμισυ (η άλλη μισή είναι της όμορης ιδιοκτησίας).

Επίσης αν στην περίπτωση α της παρ. 3 του άρθρου 4 «Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27» υπάγεται η αντικατάσταση κουφώματος με τοιχοποιία για ποιο λόγο να υπάρχει και η περίπτωση ε της ίδια παραγράφου «Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα»;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε υπόγειο, λόγω υγρασίας πρέπει να γίνουν εσωτερικά επισκευές επιχρισμάτων. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι δεν μπορώ να πάω με γνωστοποίηση, γιατί δεν αναφέρονται πουθενά τα επιχρίσματα στις εργασίες. Υπάρχει κάποια επίσημη λίστα με το τι σημαίνει "επισκευές" στις εργασίες του άρθρου 4, παράγραφος 3α;Στις τεχνικές οδηγίες δεν λέει κάτι και το θεωρώ παράλογο να μπορώ με αυτή την άδεια να γκρεμίσω τοίχο, αλλά να μην μπορώ να επισκευάσω επιχρίσματα. Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 3 σε καλύπτει . Απλά εσύ στην έκθεση σου θα γράφεις ακριβώς το κείμενο της πίσω σελίδας της γνωστοποίησης γιά τις εργασίες που θέλεις . Η ερμηνεία είναι πάντα πλατειά γιά εμάς και στενή γιά διοίκηση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα με την ΤΕ, απλά θεώρησα ότι αν κάπως ξεκαθαριζόταν τι σημαίνει επισκευή, θα δεχόταν την ΤΕ που θα έλεγε συγκεκριμένα τι εργασίες γίνονται, κι όχι αοριστίες  και γενικότητες.Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για κατασκευή wc καλύπτομαι και με 48ωρη γνωστοποίηση? Πρόκειται για μικρό wc τύπου 1,5X1,5 για τις ανάγκες του προσωπικού (σε χώρο 20 τμ που θα χρησιμοποιηθεί ως κατάστημα χωρίς καθίσματα). ΣΚέφτομαι ότι μπορεί ο χώρος του wc διαχωριστεί απλώς με γυψοσανίδα (με αυτό μάλλον είμαι καλυμμένος) αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα υδραυλικά, αν χρειάζονται άλλη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.