Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εργασίες μόνωσης της ταράτσας (πλάκα) εμπίπτουν στην κατηγορία στ. Συντήρηση, επισκευή στεγών χωρίς χρήση ικριωμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Από ΝΟΚ ''80. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών.'' Πιστεύω πως ναί.

Link to comment
Share on other sites

αστέριος

δεν μπορεί σε αυτό και μόνο να στηριχθεί ο συν/φος στο ερώτημά του

(δες ότι σε άλλα σημεία -και πολλά μάλιστα - ο ΝΟΚ κάνει σαφή διαχωρισμό εννοιών "δώματος " και "στέγης"

 π.χ στο άρθρο 18 "στα δώματα, στις στέγες και στους υπαίθριους χώρους," κ.ο.κ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. (θέλω να) Πιστεύω ότι τέτοιες εργασίες, με λίγο ευέλικτη (και λογική) ερμηνεία μπορούν να ''περάσουν'' με 48ωρη.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες μόνωσης της ταράτσας (πλάκα) εμπίπτουν στην κατηγορία στ. Συντήρηση, επισκευή στεγών χωρίς χρήση ικριωμάτων;

 

Σήμερα το πρωί κατέθεσα την αίτηση μου στην Πολεοδομία Καπανδριτίου. Μόνο πρωτοκόλλησαν την αίτηση μαζί με την τεχνική έκθεση χωρίς κανέναν έλεγχο. Στην συνέχεια πήγα την αίτηση και στο αστυνομικό τμήμα Εκάλης και απλά μου κράτησαν το αντίγραφο που έδωσε η πολεοδομία για αυτούς. ΔΕΝ μου το πρωτοκόλησαν με την αιτιοολογία ότι δεν χρειάζεται!!! Επέμεινα αρκετά αλλά με γειώσανε κανονικά....

 

 

Από ΝΟΚ ''80. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών.'' Πιστεύω πως ναί.

Και εγώ με βάση αυτό τον ορισμό πήγα από την στιγμή που στον ΝΟΚ δεν υπάρχει κάποιος άλλος ορισμός για δώμα ή ταράτσα.

Στη τελική και λογικά να το πας (γελάμε εδώ..) δεν γίνεται να μπορείς να κάνεις εργασίες συντήρησης και επισκευής σε στέγη με π.χ κεραμίδι και να μην μπορείς σε ταράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί κατέθεσα την αίτηση μου στην Πολεοδομία Καπανδριτίου. Μόνο πρωτοκόλλησαν την αίτηση μαζί με την τεχνική έκθεση χωρίς κανέναν έλεγχο. Στην συνέχεια πήγα την αίτηση και στο αστυνομικό τμήμα Εκάλης και απλά μου κράτησαν το αντίγραφο που έδωσε η πολεοδομία για αυτούς. ΔΕΝ μου το πρωτοκόλησαν με την αιτιοολογία ότι δεν χρειάζεται!!! Επέμεινα αρκετά αλλά με γειώσανε κανονικά....

 

 

Και εγώ με βάση αυτό τον ορισμό πήγα από την στιγμή που στον ΝΟΚ δεν υπάρχει κάποιος άλλος ορισμός για δώμα ή ταράτσα.

Στη τελική και λογικά να το πας (γελάμε εδώ..) δεν γίνεται να μπορείς να κάνεις εργασίες συντήρησης και επισκευής σε στέγη με π.χ κεραμίδι και να μην μπορείς σε ταράτσα.

Σωστός. Για ακόμα μια φορά, αποδεικνύεται στην Χώρα μας ότι το λογικό και το αυτονόητο πρέπει να το αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.