Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Δεν διαφωνώ, προφανώς εννοείς ότι κανονικά με συμπληρωμένη την αίτηση μόνο, στην σφραγίζει και όλα ΟΚ.

 

Σε κάποια φάση ενδιαφέρθηκα να βγάλω μια 48ωρη στην Πολεοδομία Ευόσμου (τώρα Κορδελιού) και μου είχαν ζητήσει προέλεγχο. :shock:

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήρθε και σε εμένα, μάλλον, η 1η 48ωρη. Πρόκειται για διαμέρισμα 46τμ, στη Θεσσαλονίκη, σε πολυκατοικία του 1960+, το οποίο θα το αγοράσει τώρα πελάτισσά μου και θέλει να αλλάξει τα παλιά ξύλινα κουφώματα με καινούργια και ίσως και βαψίματα κλπ.

 

Ξαναβλέπω τώρα το υπόδειγμα της αίτησης...

 

Καταρχάς αυτό θα είναι άχρηστο πλέον, διότι με τον 4178 άλλαξε το λεκτικό των εργασιών. Εκτός από αυτό, αναφέρει στα συνημμένα και ταυτόχρονα ρωτάω:

α) Εγκρίσεις φορέων: Λογικά δεν έχω κάτι εκεί που είναι το ακίνητο

β) ΤΕ μηχανικού: Αυτή φαντάζομαι είναι απαραίτητη. Το περιεχόμενο αυτής? ...Φαντάζομαι όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά μία καταγραφή των εργασιών που θα γίνουν, έτσι? (και μένουμε μόνο σε αυτό!!!)

γ) ΠΕΑ: Να φανταστώ ότι δεν απαιτείται διότι είναι κάτω από 50τμ, ΑΛΛΑ εάν ήταν παραπάνω, τότε με την 48ωρη καταθέτετε και ΠΕΑ ???

δ) Άλλα δικαιολογητικά: Κι άλλα???

 

Γενικά πώς προχωράνε οι 48ωρες? "Προχωράνε"?

 

Με το ΙΚΑ τελικώς τι κάνουμε?

Η Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου κοινοποιεί στο Ι.Κ.Α.. Πρόσεξε μη σου έρθει μετά από μέρες ο πελάτης με την κλίση από το Ι.Κ.Α.. Εδώ έτσι γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε ποιά είναι η περιοχή σου για να έχουμε καλό ερώτημα? :)

Εάν ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ (δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει το ΙΚΑ), βλέπω η αλλαγή των κουφωμάτων να γίνεται... "όπως παλιά" και εγώ να μην πληρώνομαι για αυτήν τη δουλειά.

 

ΥΓ: Άραγε πόσο να κοστίσει αυτό το ριμαδο-ΙΚΑ ???

Link to comment
Share on other sites

Δράμα.

Η αλλαγή των κουφωμάτων δε θα γίνει από το συνεργείο της εταιρίας; Αυτοί καλύπτονται ασφαλιστικά από την εταιρία. Αν δεν έχει προσωπικό υπόκεινται στο Τ.Ε.Β.Ε..

Κατά τη γνώμη μου για τα κουφώματα απαλλάσσεσαι από εισφορές ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ιδίως για τα κουφώματα κι εγώ αυτό φανταζόμουν. Αφού θα φωνάξω μία συγκεκριμένη εταιρία να μου τα περάσει, δεν θα τα αγοράσω μόνος μου και να τα περάσει απλά ένας εργάτης, στον οποίο εκεί θα κολλούσα και ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παίδες διαβάζω για το ΙΚΑ, κι επειδή μου ήρθαν 2 για 48ωρες ψάχνομαι κι εγώ...

 

ερώτηση:

πως θα αποδείξεις ότι θα έρθει εταιρία για να σου κάνει τα κουφώματα κι όχι εργάτης...ή πως πχ θα αποδείξεις ότι μια εταιρία θα σου βάλει πλακάκια - υδραυλικά πχ κι όχι ένας υδραυλικός κι ένας πλακάς???

 

διότι φαντάζομαι να σκάει κανα ΙΚΑ στους πελάτες με το καιρό....και να μου κάνουν διάφορες ερωτήσεις...

 

 

υγ: το υπεκα δεν έχει ανανεώσει ακόμα το υποδειγμα του σύμφωνα με τον 4178....

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

σε ακινητο με τακτοποιηση με το νομο 1337/83 (μεχρι β φαση) θελω να κανω εσωτερικες εργασιες μικρης κλιμακας.με καλυπτει η 48ωρη γιατι δεν εχω αδεια

Link to comment
Share on other sites

για εργασίες με γνωστοποίηση προ 48 ωρών στο κείμενο του άρθρου 48 παρ 3 ν. 4178 δεν φαίνεται να αναφέρει την έκφραση "για κτίρια που υφίστανται νόμιμα" όπως αναγράφεται στην παρ. 2 του ίδιου άρθρου για εργασίες μικρής κλίμακας, όπως δεν αναγράφεται το ίδιο και στο άρθρο 4 του ΝΟΚ.

Στο έντυπο και τις οδηγίες όμως ζητούσαν να δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι η αυτοτελής ιδιοκτησία είναι νομίμως υφιστάμενη (κατά άρθρο 23, παρ 1/ ΝΟΚ).

 Καλύτερα κάνε ερώτηση στην Υ.ΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.