Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Και το τελευταίο ανέκδοτο...

Επειδή δεν είχε και δεν έχει διευκρινιστεί μέχρι πρότινος, ποίος έπρεπε να να γνωστοποιήσει στο αστυνομικό τμήμα την έναρξη εργασιών

έκανα μόνος μου γνωστοποίηση και στο τμήμα αναφέροντας και τον αριθμό πρωτοκόλλου της γνωστοποίησης στην Πολεοδομία...

επισυνάπτοντας και το σχετικό άρθρο του ΝΟΚ.... για περίφραξη γηπέδου.. (έχοντας και Δασαρχείο)

Το όργανο του τμήματος μου είπε : Ιγώ δην ξέρω τίποτις ..άμα δην εχεις άδεια συ παω αυτόφορο...!!!

Την άλλη μέρα πήγα στον Εισαγγελέα....για να γνωστοποιήσω την έναρξη εργασιών...

Ο Εισαγγελέας ...:

Δεν μπορώ να κάνω κάτι αν το όργανο σε φέρει αυτόφωρο !!

Υπέρβαλα λίγο με τον Εισαγγελέα ...για να το κάνω ανέκδοτο αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα..

Τη Δευτέρα κανόνισα με το συνεργείο να κάνω περίφραξη....για να πάρω και την εργολαβία , (αφου από άδειες το έκλεισα το μαγαζί...!!!)

αποφασισμένος να πάω και αυτόφωρο....

Θα σας ενημερώσω για τα νεώτερα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eμένα πάντως δεν μου ζήτησαν ούτε συμβόλαια , ούτε Δασαρχεία ούτε τίποτα , και γιατί να τα ζητήσουν αφού δεν τα λέει ο νόμος.

Η δε αίτηση που μου έδωσαν από την ΥΔΟΜ δεν έλεγε τπτ περί στοιχείων νομιμότητας.

 

Εντός 48ωρου είχε σταλεί από την Υ.ΔΟΜ. με fax στο Α.Τ. και κανένα πρόβλημα.

 

Τώρα άμα αρχίσουμε να ζητάμε τίτλους , τεχνικές εκθέσεις μηχανικού, δασαρχεία , αρχαιολογίες κλπ κλπ , για μια γνωστοποίηση εργασιών πάει ξεφεύγουμε πάλι , δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντος 48 ωρων? στην πολεοδομια θεσνικης καταθεσα τα χαρτια 7 μερες πριν. οταν πηγα να ρωτησω με γιατι δεν εχει ενημερωθευθι το τμημα ακομα μου ειπαν οτι τα χαρτια εχουν φυγει απο την πολεοδομια , εχουν παει στο δημαρχει για υπογραφες και απο εβδομαδα θα ενημερωθει και το τμημα γιατι οι αλληλογραφιες γινονται μεσω ΕΛΤΑ... και οτι η 48 ειδοποιηση ειναι αφου δωθει η εγκριση και ενημερωθει το τμημα μετα απο 48 ωρες μπορουν να ξεκινησουν οι εργασιες... τα συμπερασματα δικα σας..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση συνάδελφε.

Γιατί δεν το εκτύπωσες διπλό και να γράφει κάτω

Παραλαβή Πολεοδομία (θέση για σφραγίδα και αριθμό πρ.)

Κοινοποίηση Αστυνομία (θέση για σφραγίδα και αριθμό πρ.)

Παίρνεις την ίδια μέρα μόνος σου τις παραλαβές και τον αριθμό πρωτοκόλλου από την κάθε μια υπηρεσία και μετά ας ανταλλάσουν ταχυδρομικές επιστολές μεταξύ τους όσους μήνες θέλουν.

 

Δεν ζητάς έγκριση, κάνεις γνωστοποίηση.

Για την γνωστοποίηση επαρκεί ο αριθμός πρωτοκόλλου παραλαβής και τίποτα άλλο απ ότι ξέρω έως σήμερα στην Ελληνική γραφειοκρατία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο παραμύθι στην πολεοδομία Αγίας Παρασκευής!Ότι δώσαμε δώσαμε λένε για αιτήσεις σε εργασίες που αφορούν το εν λόγο άρθρο!Από εδώ και μπρος δεν ξέρουν αν ισχύει και μήπως χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας...αλαλούμ!!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά εδώ και μέρες λέμε ότι δεν καταθέτουμε αίτηση.

Η Αίτηση προϋποθέτει απάντηση.

 

Καταθέτουμε ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ. Δεν αιτούμαστε κάτι, γνωστοποιούμε κάτι που ο ΝΟΚ περιγράφει.

 

Παίρνουμε αριθμό πρωτοκόλλου (& ημερομηνία) ότι Γνωστοποιήθηκε και τέλος.

Αυτό λέει σαφέστατα ο νόμος.

Μια φορά στη ζωή τους έκαναν κάτι απλό και ψάχνουμε να δούμε αν είναι πιο πολύπλοκο?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η αστυνομια δεν δεχεται τιποτα παρα μονο το χαρτι της εγκρισης εργασιων απ την υπηρεσια δομησης αλλιως με την πρωτη καταγγελια παμε αυτοφωρο. αυτο ειναι το προβλημα μου.. ο αριθμος πρωτοκολου δεν ισχυει για αυτους..

Edited by nikos kalogiropoulos
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον.

Ενημέρωσε τον πελάτη σου να κάνει την επίδοση της γνωστοποίησης με δικηγόρο.

Στοίχημα ότι θα φέρει τον αριθμό πρωτοκόλλου παραλαβής και ημερομηνία παραλαβής.

 

 

Σημειωση.

Γιατί το ονομάζεις "Χαρτί έγκρισης εργασιών"? αυτόν τον τίτλο έχεις? αν ναι καλά κανει και σου ζητάει απο την πολεοδομία.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.