Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Καλησπέρα! Γνωρίζουμε πόση διάρκεια έχει η 48ωρη γνωστοποίηση?

Δηλαδή αν δεν γίνουν οι εργασίες άμεσα,  πρέπει να ξαναγνωστοποιηθούν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη νομοθεσία δεν αναφέρεται κάποια προθεσμία για εργασίες που θα γίνουν με γνωστοποίηση προ 48 ωρών. Η υποχρέωση του ιδιοκτήτη είναι να μην ξεκινήσει τις εργασίες πριν το διάστημα των 48 ωρών από την έγγραφη γνωστοποίηση των εργασιών στην Υ.ΔΟΜ. Δεν αναφέρεται υποχρέωση του για τον ακριβή χρόνο έναρξης ή αποπεράτωσης των εργασιών του. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού δεν αναφέρεται η ημερομηνία λήξης 

συμπεραίνεται (όπως γενικά προβλέπεται από πάγια νομολογία περί ισχύος εγγράφων)

ότι ισχύει εφ' όρου ζωής του πελάτη 

 

Υποβάλλει μία με όλες τις εργασίες και τελειώνει μια για πάντα!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σε έναν γνωστό μου η πολεοδομία έβαλε 500αρι πρόστιμο για ηλιακό θερμοσίφωνα στο δώμα (καρφωτή από το γείτονα).

Σε επίσκεψή μου στην πολεοδομία ο υπάλληλος μου είπε πως πλέον αυτές οι εργασίες απαιτούν μόνο την 48ωρη ειδοποίηση και επειδή δεν υπάρχει μπήκε το πρόστιμο (γνωστά ως εδώ).

Όταν τον ρώτησα αν μπορεί να τακτοποιηθεί το θέμα απλά με μια "εκ των υστέρων γνωστοποίηση" (δικός μου όρος, θέλω να πω κάτι σχετικά απλό) από τη στιγμή που πλέον δεν απαιτείται κάποια άδεια και ο ηλιακός υπάρχει εδώ και χρόνια, μου είπε ότι η υπηρεσία έχει κάνει ερώτηση (δεν ξέρω σε ποιον) εδώ και ένα χρόνο για το αν αυτή η κατηγορία αποτελεί πλέον παράβαση και πως θα έπρεπε να τακτοποιείται και απάντηση δεν έχει λάβει. Αυτή τη στιγμή με το νόμο των αυθαιρέτων.

 

Για κάτι τέτοιο (μη γνωστοποίηση των 48 ωρών) δεν υπάρχει άλλη λυση από τα αυθαίρετα (και πιο οικονομική) ?

Link to comment
Share on other sites

Για να το υπάγει στα αυθαίρετα το λιγότερο πρόστιμο θα είναι 500 ευρώ και αυτό εφόσον η βεβαίωση της παράβασης από την πολεοδομία έγινε πριν την 28-7-2011.

Για τη γνωστοποίηση εργασιών προ 48 ωρών πάλι υπάρχει το πρόβλημα των 2 ημερών πριν την τοποθέτηση. Πως θα αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι είχε κάνει έγγραφη γνωστοποίηση για τοποθέτηση ηλιακού πριν την αυτοψία και βεβαίωση προστίμου?

Βλέπω τον ιδιοκτήτη να το γυρίζει σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Δες 

 

1. NOK άρθρο 4

6.      Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, (σ.σ Περίγραμμα κτιρίου αποτελεί η προβολή επί του εδάφους όλων των χώρων του που προσμετρώνται στην κάλυψη) ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

 

2. σύμφωνα με το άρθρο 26 4178

4. Σε κάθε περίπτωση για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου τα ελάχιστα πρόστιμα ανέγερσης ή διατήρησης δεν μπορεί να είναι μικρότερα του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ.

 

επομένως λογικά θα έπρεπε να του επιβληθεί πρόστιμο 500ανέγ+500διατηρ=1000€

(τρελό μεν αλλά νόμιμο!!)

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομια Θεσσαλονικης γνωριζετε αν  γνωστοποιει στο ΙΚΑ την 48ωρη; Να ρωτησω κομψα;

Επισης ο υπολογισμος των ενσημων στο ΙΚΑ γινεται βασει της περιγραφης των εργασιων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι ποιο είναι το up to date έντυπο 48ωρης γιατί εγώ έχω αυτό του 2013. Στην Υ.ΔΟΜ. υπάρχει άλλο έντυπο. Άλλαξε και το έντυπο με τον 4258/14 γιατί στο ΦΕΚ δε βλέπω νέο έντυπο. 

9070 οικ Έγραφη ενημέρωση Νέο.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του έτους και πηγαίνοντας για εκλογές σταμάτησαν τα ΦΕΚ και άρχισε η χειροτεχνία ...

Υπάρχει και αυτό : http://www.michanikos.gr/files/file/1137-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-48%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-wordpdf/

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομια Θεσσαλονικης γνωριζετε αν  γνωστοποιει στο ΙΚΑ την 48ωρη; Να ρωτησω κομψα;

Επισης ο υπολογισμος των ενσημων στο ΙΚΑ γινεται βασει της περιγραφης των εργασιων;

Η λογική λέει όχι αλλά καλύτερα να ρωτήσεις διακριτικά όπως λες και εσύ...

Τα ημερομίσθια υπολογίζονται βάσει Πίνακα 3.

 

Συνάδελφοι ποιο είναι το up to date έντυπο 48ωρης γιατί εγώ έχω αυτό του 2013. Στην Υ.ΔΟΜ. υπάρχει άλλο έντυπο. Άλλαξε και το έντυπο με τον 4258/14 γιατί στο ΦΕΚ δε βλέπω νέο έντυπο. 

Δες το παρακάτω:

 

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ypeka.gr%2FLinkClick.aspx%3Ffileticket%3Dh3o6Ohj5qQQ%253D%26tabid%3D855%26language%3Del-GR&ei=T1n4VLHzHcfXaqj6gaAO&usg=AFQjCNHaGDR5pJcfYaEFAKUL7IGzLQUUKA&sig2=ds085Jb18akKhGdxeB-I_Q&bvm=bv.87519884,d.d2s

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.