Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να βγάλω 48ώρη σε ειδικό κτίριο, για εσωτερικές εργασίες (πλακάκια και συντήρηση αγωγών) χωρίς να πειράξω όψεις και διαρρυθμίσεις.

Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί Σ.Α.?

Καμία τροποποίηση του ΝΟΚ που να με καλύπτει?

 

Τσακώθηκα πριν μία βδομάδα πολεοδομία και νομίζω ότι θα μου ζητήσουν τα πάντα όλα για να με τιμωρήσουν......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες μήπως το παρακάτω σε καλύπτει.

\

ΝΟΚ άρθρο 4 όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ.4 Αρθ-20 του Ν-4258/14 ΦΕΚ-94/Α/14-4-14

 

Δεν απαιτείται άδεια δόμησης νέας κατασκευής ή και προσθήκης ή και εγκατάστασης εφόσον από ειδικότερες διατάξεις ορίζεται διαφορετικά. 

Δεν απαιτείται άδεια δόμησης, έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση κατά το παρόν για τις περιπτώσεις εργασιών εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής, ιδίως μεμονωμένης επισκευής μικρού τμήματος υδρορροής, επισκευή επικόλλησης διακοσμητικών στοιχείων κα.." 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η πολεοδομία κοινοποιήσει την 48ωρη στο ΙΚΑ (κάτι που δεν προβλέπεται) τι γίνεται με τα ένσημα?ποιος έχει την υποχρέωση να τα κολλήσει?

Kαι όμως προβλέπεται. Η ΥΔΟΜ κοινοποιεί τις 48ώρες και στο αστυνομικό τμήμα και στο ΙΚΑ (μάλιστα πρόσφατα ο υπάλληλος στο ΙΚΑ μου έδειξε ένα ντοσιέ γεμάτο 48ωρες και μικρής κλίμακας κοινοποιημένες από την ΥΔΟΜ).

Την υποχρέωση αναγγελίας και πληρωμής ενσήμων την έχει ο ιδιοκτήτης αλλά το διαδικαστικό μπορείς να αναλάβεις και εσύ έχοντας την απαραίτητη εξουσιοδότηση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Περιορισμοί εσωτερικών επισκευών και διαρρυθμίσεων προβλέπονται και υπάρχουν μόνο για ιστορικά  κτίρια

Το δικό σου κτίριο τι χρήση έχει?

Αν π.χ είναι νοσοκομείο (λέω τυχαία!) ίσως να υπάρχουν άλλων ειδών περιορισμοί ακόμη και στα πλακάκια ή στους αγωγούς που αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

KYE είναι, αναψυχής και παρασκευής πρόχειρου γεύματος (κοινώς καφετέρια - μπαρ).

Απλά το θεωρώ παράλογο να με στείλουν Σ.Α. αφού δεν αλλάζει η κάτοψη ούτε ηλεκρο-μηχανολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά αρχιτεκτονική μελέτη θέλουν να παραπέμψουν για γνωμοδότηση στο ΣΑ σε περίπτωση 48ωρης ;

 

Και, αφού τσακώθηκες, γιατί να παρουσιαστείς ο ίδιος στην ΥΔΟΜ ;

Link to comment
Share on other sites

Kαι όμως προβλέπεται. Η ΥΔΟΜ κοινοποιεί τις 48ώρες και στο αστυνομικό τμήμα και στο ΙΚΑ (μάλιστα πρόσφατα ο υπάλληλος στο ΙΚΑ μου έδειξε ένα ντοσιέ γεμάτο 48ωρες και μικρής κλίμακας κοινοποιημένες από την ΥΔΟΜ).

Την υποχρέωση αναγγελίας και πληρωμής ενσήμων την έχει ο ιδιοκτήτης αλλά το διαδικαστικό μπορείς να αναλάβεις και εσύ έχοντας την απαραίτητη εξουσιοδότηση.γΙΑ Για 

 

Kαι όμως προβλέπεται. Η ΥΔΟΜ κοινοποιεί τις 48ώρες και στο αστυνομικό τμήμα και στο ΙΚΑ (μάλιστα πρόσφατα ο υπάλληλος στο ΙΚΑ μου έδειξε ένα ντοσιέ γεμάτο 48ωρες και μικρής κλίμακας κοινοποιημένες από την ΥΔΟΜ).

Την υποχρέωση αναγγελίας και πληρωμής ενσήμων την έχει ο ιδιοκτήτης αλλά το διαδικαστικό μπορείς να αναλάβεις και εσύ έχοντας την απαραίτητη εξουσιοδότηση.

Για την κοινοποιηση στο αστυνομικό τμήμα συμφωνώ αλλα για το Ικα δεν το αναφέρει καπου ο νόμος όπως το αναφέρει ξεκάθαρα στην ΕΕΜΚ.

Για τα ένσημα ρωτάω αν το κόστος του ενσήμου και την διαδικασία έχει την υποχρέωση να την κάνει ο χωματάς, όπως στα στεγασμένα επαγγέλματα

Link to comment
Share on other sites

από την απόφαση περί δικαιολογητικών Ε.Ε.Μ.Κ

 

Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά
κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχα−
νολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυ−
ροπροστασίας
, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής
κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης
κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79
Α΄), ως ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο ΚΑΝΑ, έτσι μου απάντησαν και εμένα σε περίπτωση που αλλάζουν τα ηλεκτομηχανολογικά θέλει άδεια δόμησης και όχι ΕΕΜΚ.

Εγώ ρωτάω για 48ωρή σε ειδικό κτίριο, που δεν αλλάζουν οι διαρρυθμίσεις... και φυσικά δεν θα πάω εγώ ο ίδιος :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.