Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


bnn7

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ήθελα κι εγώ να μοιραστώ κάποια στοιχεία της εμπειρίας μου από 48ωρη ενημέρωση στην Πολεοδομία της Αθήνας ( οδός Σωκράτους) .

1. Αντί συμβολαίου τους αρκούσε το αποδεικτικό υποβολής δήλωσης του ακινήτου στο Κτηματολόγιο (έχει πάνω όλα τα στοιχεία και barcode).

2. Ο υπάλληλος μου είπε ότι η ενημέρωση ισχύει για δύο μήνες (;!) όσο δηλαδή και η ισχύς της υπεύθυνης δήλωσης (;!;) που βρίσκεται πάνω στην αίτηση... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό ας μας πει..

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τα δύο είναι προσωπική ερμηνεία του υπαλλήλου ενδεχομένως και με κάποιο μανδύα εσωτερικής οδηγίας της συγκεκριμένης ΥΔΟΜ (έχει πολλούς νομοθέτες).

Ισχύουν μόνο μέχρι τα σύνορα του συγκεκριμένου τσιφλικάτου ... έξω από αυτά όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι προσωπική ερμηνεία του υπαλλήλου ενδεχομένως και με κάποιο μανδύα εσωτερικής οδηγίας της συγκεκριμένης ΥΔΟΜ (έχει πολλούς νομοθέτες).

Ισχύουν μόνο μέχρι τα σύνορα του συγκεκριμένου τσιφλικάτου ... έξω από αυτά όχι.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά συνάδελφοι!

 

έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα με την Anna_cv στο #949. Αν δηλαδή απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών(και σε τι ποσοστό αν τελικά απαιτείται) για αντικατάσταση κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα.

 

έχει κανείς σχετική γνώση ή εμπειρία να μας απαντήσει; 

 

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι.

Από πρόφτατη εμπερία (πρίν 10 μέρες):

α) κατέθεσα ΥΔ συναίνεσης.

β) Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει ημ/νία λήξης...αφού δεν αναφέρεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος για εργασίες σε κοινοχρηστο χώρο πολυκατοικίας σε ποιανού όνομα θα γίνει η αίτηση;

Στο διαχειριστή μετά από απόφαση γενικής συνέλευσης; ή θα χρειαστεί εξουσιοδότηση από όλους τους ιδιοκτήτες (ή πλειοψηφία 50+1);

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ας ενημερώσει .... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενημέρωση μετά από επίσκεψη στην ΥΔΟΜ Αγ. Παρασκευής στο ερώτημα που έθεσα

για κοινόχρηστο χώρο σε πολυκατοικία ζήτησαν : 

α) αντίγραφο φύλλου απόφασης γενικής συνέλευσης όπου αναφέρονται οι εργασίες που θα γίνουν και το όνομα στον οποίον εξουσιοδοτεί η γσ για να γίνει η αίτηση (πχ. διαχειριστής/ιδιοκτήτης))

β) υπεύθυνη δήλωση διαχειριστή περι γνησιότητας του παραπάνω φύλλου

γ)κτηματολογικό απόσπασμα όπου φαίνεται το οικόπεδο (είναι στα Μελίσσια που έχει κτηματολόγιο)

δ)τεχνική έκθεση

ε)αντίγραφο άδειας οικοδομής

ζ)αίτηση

Link to comment
Share on other sites

δηλ ως ιδιοκτήτες με ποσοστό 100% ιδιοκτησίας

θα βάλεις τον διαχειριστή ή τον αιτούντα?

 

υ.γ Ποινικά υπεύθυνος σε στραβή ποιός θα είναι?

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης (τα ποσοστά για την πραγματοποίηση εργασιών σε κχ αναφέρονται στη συσταση και συνήθως είναι 100%) την ευθύνη την αναλαμβάνουν όλοι οι υπογράφοντες στην γσ,η οποία εξουσιοδοτεί κάποιον για να κανει την αίτηση (πιθανώς ο διαχειριστής). Στην αίτηση θα μπει αυτος και σκέφτομαι να κάνω μια ανάλυση των ποσοστών στην ΤΕ. Σε περίπτωση ποινικού ας ενημερωθούν από δικηγορο τι γίνεται, δεν θεωρώ ότι είναι δική μου δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.