Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

......................................................................

 

Όσον αφορά την όψη του κτιρίου, στην μεν περίπτωση ΕΕΜΚ θα έλεγχαν τη νομιμότητα (της όψης, όχι του κτιρίου γενικά μέσα-έξω, μόνο την όψη όπου θα γίνονταν εργασίες) βάσει όψεων και φωτογραφιών και αν υπήρχε ζήτημα θα σταματούσαν τη διαδικασία και θα ζητούσαν τακτοποίηση με 4178. Βέβαια σχέδια όψεων απο το φάκελο δεν ζητούν, οπότε συμπεραίνω ότι κάνουν από μόνοι τους τον έλεγχο.

Εμένα μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτητών ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία στην όψη που θα γίνει επισκευή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω, για την περίπτωση που θέλω να κάνω αρμολόγημα σε πέτρινο τοίχο περίφραξης

εντός σχεδίου, εάν επαρκεί 48ωρη ενημέρωση στην αρμόδια ΥΔΟΜ.

Για το ΙΚΑ χρειάζεται να κατατεθεί κάποιος πίνακας; ή μπορώ να δηλώσω χωριστά ένα - δύο ημερομίσθια \

στον εργάτη;

 

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν έχει απαντηθεί παρόμοιο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι γαι την 48ωρη ΄΄αδεια πέρα της αίτησης που υποβάλλει ο ιδιοκτήτης χρειάζεται κάποια τεχνική έκθεση, φωτογραφίες του ακινήτου ή κάποιο άλλο δικαιολογητικό?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα την ΥΔΟΜ σου, διοτι μονο ετσι θα μαθεις...

 

Κανονικα δεν απαιτειται απολυτως τιποτα.

Τουλαχιστον δεν οριζει κατι ο Νομος..

Link to comment
Share on other sites

συνήθως ζητούν τεχνική έκθεση, άδεια ακινήτου, κτηματολογικό απόσπασμα , αλλά καλύτερα να ρωτήσεις την ΥΔΟΜ που θα βγει η άδεια όπως σου προτείνει ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, ήθελα να σας ρωτήσω αν έτυχε σε κανέναν θέλω να βγάλω 48ωτη για εργασίες σε κτίριο το oποιο είναι ενταγμένο στο νόμο Ν417/13 ως προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Λογικά, θα θέλουν να αναφέρω και να καταθέσω και τη δήλωση αλλά θα έχουν θέμα με το ότι δεν έχει εκδοθεί ακόμα η άδεια νομιμοποίησης? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφου παει για "εκδοση ΟΑ", δεν υπαρχει προστιμο.

 

Δυστυχως ειναι η λογικη πολλων ιδιοκτητων.

Πληρωνω παραβολο, επιλεγω εκδοση ΟΑ και νομιζω οτι εδεσα το γαιδαρο μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.