Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΜ και πληροφορική


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Πολύ καλό το θέμα που άνοιξες. Νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεταπτυχιακό που να μαθαίνεις πραγματικά λογισμικό. Εκτός από ένα του Μετσόβιου που έχει αυτο το θέμα, λέγεται "Υπολογιστική Μηχανική". Σε όλα τα υπόλοιπα σου μαθαίνουν ελάχιστα πράγματα και μόνο με πολύ προσωπικό κόπο στα πλαίσια της διπλωματικής. Η δικαιολογία είναι η συνήθης, αυτή του προτπυχιακού κύκλου " δεν πρέπει να γίνουμε χρήστες λογισμικών αλλά επιστήμονες". Βέβαια αυτή είναι δικαιολογία που καλύπτει την άγνοια και τη βαρεμάρα των καθηγητών. Γιατί η θεωρητική γνώση σε συνδυασμό με τη εκμάθηση λογισμικών μπορεί να πάει τη σκέψη στα όρια της, να τη θέσει μπροστά σε πολύ πρωτότυπα ερωτήματα.Αντίστοιχη αξία έχουν και τα πειράματα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα σε αυτό το τοπικ

Συστηματική διδασκαλία λογισμικού στους πολιτικούς μηχανικούς δεν υπάρχει και τελικά "επιβιώνουν" μόνο όσοι έχουν καποια κλίση από μικροί σε αυτά τα θέματα ή όσοι κάνουν πραγματική υπερπροσπάθεια...

Κλείνοντας να αναφερθώ στα υδραυλικά έργα, γιατί αυτή την κατεύθυνση είχα στη σχολή και να πω ότι η τεκμηρίωση των μελετών υδραυλικών και λιμενικών έργων πρέπει επιτέλους να αρχίσει να γίνεται με σύγχρονα λογισμικά, πχ της DHI, και με μεθόδους τους κλάδου που παγκοσμίως ονομάζεται περιβαλλοντική πληροφορική και όχι με εμπειρικούς τύπους της δεκαετίας του 60

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό δε προσανατολίζεται άμεσα στη επιστήμη των υπολογιστών άλλα γενικότερα στη διευκόλυνση επίλυσης προβλημάτων των μηχανικών.

 

Ξέρεις τίποτα πάνω στη περιβαλλοντική πληροφορική; Ακούγεται ενδιαφέρον, φρέσκο και με μέλλον. Γίνεται έρευνα πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη διπλωματική μου δούλεψα ένα λογισμικό της DHI, συγκεκριμένα το FEFLOW,που είναι για υπόγεια νερά. Το έμαθα απο το manual και με μια μικρή βοήθεια από καθηγητή και διδακτορικό φοιτητή. Αλλά το έμαθα ως χρήστης. Δεν είμαι τόσο κάλος στον προγραμματισμό ώστε να γράφω δικούς μου μεγάλους κώδικες

environmental informatics μπορείς να βρεις κάποια πράγματα στο ιντερνετ, αλλά θεωρείται ακόμη ένας κλάδος που αφορά πληροφορικάριους

Στη σχολή αναφέρονται κυρίως στον όρο modelling για να περιγράψουν την προσομοίωση (simulation) φυσικών φαινόμενων και κατασκευών

Αρκετοί καθηγητές, στην πραγματικότητα οι περισσότεροι, κάνουν modelling, αλλά πολλοί από αυτούς δεν αποδέχονται τον όρο. Θεωρούν ότι το modelling αφορά περισσότερο τους φυσικούς επιστήμονες και όχι τους μηχανικούς

Το πρόβλημα είναι ότι τα λογισμικα δεν θέλουν ή δεν ξέρουν να τα διδάξουν παρά μονο στα πλαίσια διπλωματικής, που πραγματικά σου βγάζουν το λάδι

Ρίξε μια ματιά στο λογισμικό της DHI, δεν το λέω για διαφήμιση. Εκεί έχει και ένα φορουμ που ίσως βρεις περισσότερες πληροφορίες.

 

http://www.dhigroup.com/

 

Επίσης ξεχασα να σου πω το μεταπτυχιακο "γεωππληροφορικη" στο μετσοβιο, που απο ότι ξέρω εμβαθύνει αρκετά σε θέματα προγραμματισμού

άλλες διευθυνσεις ειναι

http://geography.lancs.ac.uk/gres/ei/ei.htm

http://www.polinternational.polimi.it/index.php?id=202

 

https://elearning.cs.unipi.gr/?id=3

Εδώ είναι μερικά σεμινάρια περιβαλλοντικής πληροφορικής

 

Θα ήθελα να σου πω ότι ως πολιτικός μηχανικός ο στόχος είναι να χρησιμοποιήσεις το λογισμικό για ένα πρόβλημα πολ. μηχανικού

Αν σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός αυτός καθεαυτός πρέπει να πας σε σχολή πληροφορικής για μεταπτυχιακό, όπου όμως δύσκολα θα σε δεχθούν ως απόφοιτο πολιτικό μηχανικό και όχι πχ ηλεκτρολόγο

 

Η γεωπληροφορική, η σεισμολόγια, η διαχείριση κυκλοφορίας ,ανάλογα τι κατέυθυνση, είσαι είναι λύσεις που μπορείς και να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου και να ασχοληθείς με την πληροφορική που σε ενδιαφέρει

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Έγινε συνένωση τεσσάρων διαδοχικών μηνυμάτων
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Άρη για τις πληροφορίες.

Όχι δε θα ήθελα αυτούσια προγραμματισμό αλλά συνδυασμό αυτού στη δουλεία μου.

Πως εσύ στη δουλειά σου αξιοποιείς τη πληροφορική, συγκεκριμένα στα υδραυλικά και λιμενικά έργα; Αν ξεφεύγει από το κυρίως θέμα απάντα μου με pm. Θα χαρώ πολύ να ακούσω για τις προσωπικές σου εμπειρίες και να πάρω ιδέες ως φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις διαδοχικές αναρτήσεις αλλά δεν βρίσκω το κουμπί "επεξεργασία", αν θέλει κάποιος ας μου πει που ακριβώς είναι.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω βρεί κάπου στο αντικείμενο μου να δουλέψω, ούτε με τη στενή ούτε με την ευρεία έννοια...( γιατί μη ξεχνάς ότι ανεξάρτητα από επιθυμίες και κατευθύνσεις, το πτυχίο είναι ενιαίο)

Οπότε το θέμα του φόρουμ που με απασχολεί πιο πολύ είναι στα ασφαλιστικά η διαγραφή από το τσμέδε χαχα

anyway

πολυ καλό λογισμικό που προσωπικά δε γνωρίζω καλά αλλά έχω ακούσει τα καλυτερα είναι του Autodesk Civil 3D

Εκτός απο σχεδιαστικό περιβάλλον έχει ένα τεράστιο εύρος συναρτήσεων και εργαλείων για υπολογισμούς υδραυλικών και οδοποιίας σίγουρα, μπορεί να έχει και δυνατότητα υπολογισμών κάποιων απλών στατικών.Ακουώ ότι χρησιμοποιείται ευρέως από γραφεία που ασχολούνται με έργα υποδομής

Ωραία και έσυ να θες καποια απορία απο καθηγητές/ μαθήματα στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Μια τελευταία ερώτηση γιατί φοβάμαι μη ξεφύγουμε από το θέμα. Θα μου πρότεινες τη κατεύθυνση του υδραυλικού και γιατί; Νομίζω είναι ενδιαφέρουσα και σου ανοίγει πολλές πόρτες εργασίας σε ένα κλάδο που απαιτεί ιδιαίτερη κοινωνική ευαισθητοποίηση από εμάς έναν-έναν αλλά και τη πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι αρκετά σημαντική ερώτηση και δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση

Θα σου πω όμως τι σκεφτομαι

 

Το καλυτερο κριτηριο για την επιλογη κατευθυνσης είναι τα μαθηματα που σου αρεσουν, που αισθανεσαι δυνατος και εχεις μεχρι τωρα καλους βαθμούς. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία

 

Παρ όλα αυτά καλό είναι να θυμάσαι για τους υδραυλικούς τρία πράγματα

 

Πρώτον ότι στον τομέα δεν υπάρχει υψηλής ποιότητας έρευνα. Ένα μεγάλο τμήμα της έρευνας που γίνεται δεν έχει καμμία πρακτική αξία

 

Δεύτερον, και συνοδευτικό του πρώτου, είναι οτι μαθαίνεις για τα φυσικά φαινόμενα που επηρεάζουν τις κατασκευές

όχι όμως για την κατασκευασιμότητα των υδραυλίκων κατασκευων, που παρουσίαζει αρκετές δυσκολίες.

θα περάσουν δύο χρόνια χωρίς να κάνεις όυτε ένα κατασκευαστικό σχέδιο (Αυτό βέβαια είναι γενικότερο πρόβλημα στη σχολή)

 

Τρίτον και πολυ σημαντικό είναι ότι τα υδραυλικά έργα είναι κυρίως δημόσια έργα. Αρα θα πρέπει να δουλέψεις στα δημόσια έργα

Αυτό ΄τωρα στην κρίση είναι μεγάλο μειονέκτημα. Αλλά και όταν δεν υπήρχε κρίση, τα δημόσια έργα τα επαιρνε μια ομάδα εταίρειών

που είχαν μεταξύ τους σχέσεις ... μαφιας.(Αυτό δεν σημαίνει ότι καποιοι συνεπείς και καλοί επαγγελματίες δεν τα καταφεραν να πετύχουν)

 

Επίσης πολλά πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις ως υδραυλικός μηχανικός, πλέον μπορούν να τα κάνουν και οι περιβαλλοντολόγοι μηχανικοί

 

Αυτό που λες για τον κοινωνικό ρόλο του υδραυλικού μηχανικόυ είναι γεγονός

 

Η γνωμη μου ειναι, αν δεν είσαι πολυ καλός στα δομοστατικά, να γίνεις γεωτεχνικός. Αλλά θα πρέπει να σου αρεσει λίγο η εργασία στο ύπαιθρο

όχι τόσο για να τελειώσεις τη σχολή, όσο για να γίνεις καλός επαγγελματίας. Ως γεωτεχνικός μπορείς ως μαθηματα επιλογής να πάρεις και κάποια

δομοστατικά και να κάνεις έναν ενδιαφέροντα συνδυασμό

 

Τα συγκοινωνιακα είναι εντελώς άλλη κατασταση, πιο πολύ σαν οικονομολόγος των μεταφορων.Νομίζω πως και εδώ τα κατασκευαστικά μαθήματα είναι λίγα και επιλογης

Link to comment
Share on other sites

Επίσης

Για να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ

Γνωρίζει κάποιος να μας πει περισσότερα για το Autodesk Civil 3D, καθώς και για προγράμματα που να μπορείς να κάνεις περίπου την ίδια δουλειά και να είναι σχετικά φτηνότερα (ακόμα και αν αυτά τα προγράμματα δεν είναι ένα ενιαίο και πρέπει να κάνεις εξαγωγή και εισαγωγή αρχείων για να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα)

'Η αλλιώς ποια προγράμματα και σε ποια τιμή κυκλοφορούν για υδραυλικά, οδοποιία, λιμενικά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.