Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιές ήταν οι παρατάσεις του Ν 3843 / 2010 ;


iliekater

Recommended Posts

Έψαξα όλους τους νόμους ανάμεσα στον Ν 4030 και το Ν 4042 , αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό με τον Ν 3843 . Τελικά τι είχε γίνει με τον Ν 3843 ; μπορούσε κανείς να υποβάλει τα δικαιολογητικά και μετά την παράταση που δώθηκε από το Ν 4030 ; Αν μπορείτε δώστε μου και εμένα τα φώτα σας , διότι εμένα μου τελείωσε η μπαταρία !

Link to comment
Share on other sites

Όμως να πω και κάτι άλλο σχετικά με τις ημερομηνίες ;

Συμβαίνει ένα περίεργο ... Η τελευταία παράταση για υπαγωγή στο Ν 3843 δώθηκε με το Ν 4030 (άρθ. 52) και συγκεκριμένα έως τις 31 / 11 / 2011 .

Διόμησι μήνες μετά τη λήξη της παραπάνω προθεσμίας , εμφανίζεται ο Ν 4042 / 2012 και λέει (στο άρθ. 51 παρ. 11γ) πως για όσους αποστείλουν τα δικαιολογητικά υπαγωγής μετά τις 23 / 12 / 2011 , η προθεσμία για την 1η δόση παρατίνεται έως τις 31 / 03 / 2012 κτλ κτλ κτλ . Όμως πώς στον άνεμο να υπέβαλε κανείς τα δικαιολογητικά μετά τις 23 / 12 / 2011 , όταν η προθεσμία είχε ήδη λήξει στις 31 / 11 / 2011 ; ; ; ; Ήταν μήπως μία άτυπη παράταση υπαγωγής ;

 

Δε λέει ακριβώς αυτό και γιαυτό έχεις μπερδευτεί.Ο 4042 λέει:

 

β) Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του Αρθ-6 του Ν-3843/10 στην περίπτωση που έχει αποσταλεί μέχρι τις 23-12-11 το ειδικό έντυπο υπολογισμού του, παρατείνεται για ένα μήνα από την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφόσον καταβληθούν και προσαυξήσεις 2% επί του ποσού της πρώτης δόσης.

 

γ) Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του Αρθ-6 του Ν-3843/10, στην περίπτωση που δεν έχει αποσταλεί μέχρι τις 23-12-11 το ειδικό έντυπο υπολογισμού του, είναι δύο (2) μήνες από την αποστολή του ειδικού εντύπου υπολογισμού του και πάντως, το αργότερο, μέχρι τις 31-3-12.

 

Το εδικό έντυπο υπολογισμού πρέπει να το στείλει η πολεοδομία προς τους αιτούντες και είναι το φύλλο υπολογισμό προστίμου.Η τελευταία ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών είναι η 30-11-2011.Από εκεί και μετά παίρνανε παρατάσεις οι πρώτες δόσεις.Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Α , μάλιστα ! Εγώ νόμιζα πως το έντυπο υπολογισμού ήταν κάτι υποβαλόταν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά από τον ιδιοκτήτη (εκείνη την περίοδο δεν είχα ασχοληθεί με το 3843) . Αλλά απεναντίας ήταν κάτι που το έστελνε η πολεοδομία ! Οπότε πράγματι η τελευταία παράταση υποβολής ήταν αυτή του Ν 4030 (31 / 12 / 2011) . Ωραία . Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Μανώλη !

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Ν3897 άρθρο 22 παρ 2

 

2. Η παρ.4 του Αθρου 6 του Ν-3843/10 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

 

"4. Το ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εντός τριάντα (30) μηνών για τα ακίνητα κατοικίας και εντός τριάντα δύο (32) μηνών για τα ακίνητα άλλης χρήσης (πλην κατοικίας) από την έναρξη ισχύος του Ν-3843/10, ολόκληρο ή τμηματικά σε δέκα (10) και οκτώ ( 8 ισόποσες δόσεις αντίστοιχα, εκ των οποίων η πρώτη δόση καταβάλλεται εντός προθεσμίας δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ίδιου ως άνω νόμου. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής κατά το χρόνο καταβολής της πρώτης δόσης παρέχεται έκπτωση 10%".

 

πιστεύετε ότι θα υπάρξει ελαστικότητα ως προς την ημερομηνία αποπληρωμής ( 28-10-2012) ή παράταση αυτής?

Edited by antnatal
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς που έχουν πληρώσει μέχρι τώρα μόνο την πρώτη δόση.Μάλλον δυσκολεύονται για τις επόμενες.Το λογικό λόγω της κατάστασης θα ήταν να πάρει μια παράταση ,ισως μετά από κάποιες πιέσεις.Αλλά επειδή σου δίνει τη δυνατότητα να ενταχθείς στον 4014 και επειδή μάλλον ο 4104 θα πάρει παράταση και για μετά της 15/9,να το ξανασκεφτούν διπλά αν τελικά δώσουν παράταση στον 3843.Αν βέβαια δεν το πολυφιλοσοφήσουν μπορεί και να δώσουν.Ποιος ξέρει? (ίσως η Τρόικα)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κι επειδή θεωρώ τους ανθρώπους αυτούς αδίστακτους δεν νομίζω ότι, θα δώσουν παράταση στην αποπληρωμή των δόσεων του 3843. Όσοι δεν εξοφλήσουν μέχρι τότε, μάλλον θα πάνε ..."άπατοι"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή είμαι και 'γω απ' αυτούς που "ξέχασαν" να πληρώσουν τις επόμενες δώσεις, αλλά έχω πληρώσει μόνο την πρώτη δόση στις 27/12/11, τι γίνεται τώρα; Πληρώνω τις υπόλοιπες όλες μαζί μέχρι τις 28/10/12 και πάω τα χαρτιά πολεοδομία για περαίωση, ή θα φάμε καμιά ήττα και θα πρέπει να εντάξουμε τις περιπτώσεις στον 4014; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

πληρωνεις τις υπολοιπες μεχρι τις 28-10-12, αλλα προτιμοτερο ειναι, τα διπλοτυπα να ειναι οσες κ οι δοσεις. Δηλαδη αν εχεις 5 δοσεις υπολοιπο, ζητα απο τον υπαλληλο στην τραπεζα να τις περασει μια μια, 5 διπλοτυπα και οχι το συνολο τους. Παντως καλυτερα ρωτα την οικεια πολεοδομια.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

μην γελάσετε με την ερώτηση....

Μέχρι πότε ήταν η προθεσμία υποβολής αιτήσεων με τον ν.3843/10.?

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με τέτοιες υποθέσεις και έχω μαύρα μεσάνυχτα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.