Jump to content

Είναι απαραίτητη η άδεια μικρής κλίμακας?


Recommended Posts

Χαιρετώ τους συναδέλφους!

Επειδή λόγω ειδικότητας δεν είμαι σχετικός, θα ήθελα την άποψή σας για το παρακάτω θέμα:

 

Εδώ και περίπου ένα μήνα, στην πολυκατοικία που μένω έχει αγοράσει κάποιος ένα διαμέρισμα στον από κάτω όροφο (1ος) και έχει βαλθεί να τρελάνει όλη την πολυκατοικία! Έχει φέρει έναν μάστορα (ο θεός να τον κάνει) ο οποίος γκρεμίζει διάφορους εσωτερικούς τοίχους. Ο ιδιοκτήτης από ότι έμαθα θέλει να αλλάξει την διαρρύθμιση του διαμερίσματος , δηλ, να αλλάξει την θέση της κρεβατοκάμαρας με την κουζίνα. Αυτό συνεπάγεται καινούριες σωληνώσεις, τρυπήματα σε τοίχους, γκρεμίσματα τοίχων κλπ. Εξαιτίας των εργασιών μάλιστα το κατάστημα που βρίσκεται κάτω από το εν λόγω διαμέρισμα πλημύρισε την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Η πολυκατοικία είναι 20 χρονών, οπότε θεωρώ ότι τέτοιες αλλαγές δεν μπορεί να τις κάνει αψήφιστα και χωρίς μελέτη. Πχ το γκρέμισμα τοίχων (έστω και εσωτερικών) δεν θα επηρεάσει την στατικότητα όλης της πολυκατοικίας?

 

Από τις διάφορες συζητήσεις με τον «μάστορα» η υπόθεση φαίνεται να «βρωμάει»! Δεν φαίνεται να έχει καμία άδεια.

 

Και ρωτώ: Δεν πρέπει κάποιος να έχει άδεια (πχ μικρής κλίμακας) για να μπορεί να προβεί σε τέτοιες ενέργειες οι οποίες επηρεάζουν το σύνολο της πολυκατοικίας? Δεν απαιτείται και μελέτη πχ από πολιτικό μηχανικό?

 

Σήμερα καλέσαμε την αστυνομία και αυτή μας παρέπεμψε στην πολεοδομία. Η πολεοδομία μπορεί να κάνει κάτι?

 

Θα ήθελα τα φώτα σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

ΥΓ: Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία.

Edited by Samdreamth
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.

β. Εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων.

δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων.

ε. Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα.

 

 

Σύμφωνα με το (α) μπορεί όμως να ισχύει στην περίπτωση του ο επηρεασμός της φέρουσας ικανότητας του κτιρίου....(λέω εγώ τώρα....)

 

 

ΟΦΕΙΛΕ όμως να έχει ενημερώσει την ΥΔΟΜ 48 ώρες πρίν ξεκινήσει τις εργασίες.... :shock:

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ πολύ stavrosa.

 

Το να γκρεμίσει όμως κάποιος έναν (ή και περισσότερους) εσωτερικό τοίχο δεν νομίζω ότι είναι απλή επισκευή, σωστά?

Επίσης, μπορεί κάποιος αυθαίρετα να κάνει εξωτερικό σωλήνα αποχέτευσης?

 

Δεν ξέρω αν με τα παραπάνω αλλάζουν τα πράγματα.

 

Πάντως, οι ιδιοκτήτες του διαμερίσματος που βρίσκονται πάνω ακριβώς από το εν λόγω διαμέρισμα έχουν ήδη υποστεί κάποιες φθορές (σπασίματα βάζων κλπ) και είναι έτοιμοι να το τραβήξουν το θέμα….

Link to comment
Share on other sites

 

ε. Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα....

και ίσως εδώ θα χωρούσε και μια συμπλήρωση από το Νόμο, "ε. .... ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα διατηρώντας την προυπάρχουσα μορφή και όψη του κουφώματος" γιατί μπορεί πχ κάποιος σε ένα διαμέρισμα να αλλάξει όλες τις εξωτερικές μπαλκονόπορτες με άλλο τύπο, οπότε έχει μεταβάλει τις όψεις και δεν υπάγεται στη διαδικασία της γνωστοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

για τους τοίχους...είπαμε τι μπορεί να συμβεί....

για εξωτερική αποχέτευση ουτε κατα διάνοια μπορεί να γίνει χωρίς τις απαραίτητες εγκρίσεις....

 

βέβαια όλα αυτά θα πρέπει να αποδειχθούν

 

και ίσως εδώ θα χωρούσε και μια συμπλήρωση από το Νόμο, "ε. .... ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα διατηρώντας την προυπάρχουσα μορφή και όψη του κουφώματος" γιατί μπορεί πχ κάποιος σε ένα διαμέρισμα να αλλάξει όλες τις εξωτερικές μπαλκονόπορτες με άλλο τύπο, οπότε έχει μεταβάλει τις όψεις και δεν υπάγεται στη διαδικασία της γνωστοποίησης.

 

εδώ pavlos33 είναι ενα ακόμα κλασικό παράδειγμα την προχειρότητας που συντάσσουμε νόμους στο ελλαδιστάν!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

για τους τοίχους...είπαμε τι μπορεί να συμβεί....

για εξωτερική αποχέτευση ουτε κατα διάνοια μπορεί να γίνει χωρίς τις απαραίτητες εγκρίσεις....

 

βέβαια όλα αυτά θα πρέπει να αποδειχθούν

 

Με κάλυψες!!!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μονο καταγγελια στο ΙΚΑ μπορεις να του κανεις και να τον καθυστερησεις για να τον "τιμωρησεις", τιποτα αλλο!

Μεχρι να πας πολεοδομια, να κανεις καταγγελια, να ορισθει ελεγκτης δομησης (πρεπει να τον πληρωσεις κιολας!) θα εχει τελιωσει τις εργασιες και μαλλον θα την γλυτωσει με ενημερωση φακελλου σχεδιων των αρχιτεκτονικων εφοσων αποδειχθει πως ειναι ριζικη ανακαινιση (για 2-3 τοιχους δεν θα θεωρηθει ριζικη ανακαινιση!!!).

 

***Οι κολωνες, δοκοι, πλακες ειναι η "φερουσα κατασκευη" που αναφερεται ο νομοθετης και οχι τα τουβλα.

 

***Ο σωληνας προφανως πρεπει να ειναι ομβριων (αμφιβαλω κιαν τον ειχαν δειξει στα αρχικα σχεδια της αδειας πριν 20 χρονια)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το ΙΚΑ είχα κατά νου, γιατί ο "μάστορας" δεν μου φαίνεται καθόλου νόμιμος.

 

Για την φέρουσα κατασκευή, το υπέθεσα και γι' αυτό ζήτησα την γνώμη των πιο σχετικών.

Προφανώς και αν πχ γκρεμίσεις κολώνα θα έχεις πρόβλημα.

 

Οι σωλήνες όμως ΔΕΝ είναι ομβρίων! Σκέψου ότι αλλάζει θέση στην κουζίνα (για το μπάνιο δεν είμαι σίγουρος)

και θα πρέπει με κάποιον τρόπο να οδηγήσουν τα νερά στην αποχετευση.

Συνεπώς, εδώ μάλλον θα έχει πρόβλημα αφού ο σωλήνας θα περνάει από την πρόσοψη της πολυκατοικίας

(εδεχομένως θα είναι "καμουφλαρισμένος" μέσα σε γυψοσανίδα)..

Link to comment
Share on other sites

***Οι κολωνες, δοκοι, πλακες ειναι η "φερουσα κατασκευη" που αναφερεται ο νομοθετης και οχι τα τουβλα.

 

 

 

σε πολεοδομία της περιοχής, Θεσσαλονίκη, για Ε.Ε.Μ.Κ. κατά ΓΟΚ85 ζητούν βεβαίωση στατικής επάρκειας για εσωτερική τοιχοποιία που βρίσκεται κάτω απο δοκό....και είναι τούβλα.... γι αυτό του είπα για την φέρουσα κατασκευή ....γιατί καμιά φορά πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν μας και τις ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής (πολεοδομίας).

 

Επίσης έχω την εντύπωση σε οικοδομική άδεια που είναι 20 ετών και επιπλέον προφανώς δεν είναι σε ισχύει και έχει κιόλας "κλείσει" θέλει τροποποίηση και οχι ενημέρωση....(τελείως διαφορετικές άδειες και σε κόστος και σε χρόνο έκδοσης-μελέτης)

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.