Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

δεν απαντησες... Τι τακτοποιησες....?

και

γιατι ζηταει τις κατοψεις ολων των οροφων???

τι θα "τροποποιήσει"?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ό,τι και να θέλει να τροποποιήσει γιατί να ζητάει νέες κατόψεις εφόσον δεν έχει αλλάξει κάτι;

Αν δηλαδή είχα ένα κτίριο νομιμότατο με οικοδομική άδεια δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα σχέδια της άδειας (αντίστοιχα της τακτοποίησης εφόσον αυτά είναι που περιγράφουν την τακτοποιημένη υφιστάμενη κατάσταση) σε συμβολαιογραφική πράξη που θα κάνω; Από που κι ως που;

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2018 at 12:12 ΜΜ, skyclad said:

Σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4495, θα γίνει τροποποιηση της σύστασης ΟΙ.

Ο συμβολαιογράφος μου ζητά κατόψεις όλων των ορόφων. Χρειάζεται κάποια διαδικασία ενημέρωσης της ΥΔΟΜ σχετικά με τα όσα έχουν τακτοποιηθεί ή απλά φτιάχνω κατόψεις σύμφωνα με τα όσα έχω τακτοποιήσει και είμαι οκ?

Δυστυχώς παίδες σχετικά με την απαίτηση σχεδίων Ο.Α  ισχύουν άλλα για τροποποίηση ή σύνταξη σύστασης και άλλα για συμβόλαια μεταβίβασης

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

«8. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν ως αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3741/1929 (Α΄ 4) και του ν.δ. 1024/1971 (Α΄232), προσαρτώνται αντίγραφα του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος κάλυψης της οικοδομικής άδειας του κτιρίου, καθώς και των κατόψεων της αυτοτελούς ιδιοκτησίας.

Στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζόντιων ή καθέτων ιδιοκτησιών των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε πριν από την έναρξη ισχύος του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος και για τις οποίες βεβαιώνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης η απώλεια του φακέλου της οικοδομικής άδειας, είναι δυνατή η προσάρτηση αντί των αντιγράφων των σχεδίων του φακέλου της άδειας, αντιγράφων των σχεδίων ως προσαρτήθηκαν στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, εφ’ όσον η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης.»

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

 7. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων και στα οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις της περίπτωσης ζ΄[S1]  της παραγράφου 2 του άρθρου 82 του παρόντος, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 90[S2]  ??? 99 των σχεδίων που τις απεικονίζουν.».


 [S1] «ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος ή τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και του ν. 4178/2013».

  [S2]Άρθρο 90  Ηλεκτρονική διαδικασία εντοπισμού, ελέγχου και καταγραφής αυθαιρέτων

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  το ερωτημα ηταν αυτο

"Σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4495, θα γίνει τροποποιηση της σύστασης ΟΙ. Ο συμβολαιογράφος μου ζητά κατόψεις όλων των ορόφων."

Η αντερωτηση ηταν,  τι θελει να τροποποιησει?

δλδ αν προκειται για τροποποιηση "μιας" ΟΙ, οπότε απαιτειται κατοψη αυτης μόνον της ΟΙ και βεβαιωση για αυτην...

ή αν προκειται για τροποποιηση που αφορα ολη την οικοδομη.

Προφανως, στην δευτερη περιπτωση απαιτουνται και νεες κατοψεις για όλη την οικοδομη αλλά και βεβαιωσεις για ολη την οικοδομη...συν τα κοινοχρηστα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

55 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

55 λεπτά πριν, dimitris GM said:

  το ερωτημα ηταν αυτο

"Σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4495, θα γίνει τροποποιηση της σύστασης ΟΙ. Ο συμβολαιογράφος μου ζητά κατόψεις όλων των ορόφων."

Η αντερωτηση ηταν,  τι θελει να τροποποιησει?

δλδ αν προκειται για τροποποιηση "μιας" ΟΙ, οπότε απαιτειται κατοψη αυτης μόνον της ΟΙ και βεβαιωση για αυτην...

ή αν προκειται για τροποποιηση που αφορα ολη την οικοδομη.

Προφανως, στην δευτερη περιπτωση απαιτουνται και νεες κατοψεις για όλη την οικοδομη αλλά και βεβαιωσεις για ολη την οικοδομη...συν τα κοινοχρηστα.

 

 

Δημήτρη γεια και χαρά μετά από πολλές μέρες 

Προσοχή

Στην δεύτερη περίπτωση δεν απαιτούνται μόνο νέες κατόψεις (δηλ αυτές που υποβλήθηκαν στο σύστημα)

αλλά  και

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

αντίγραφα του

τοπογραφικού διαγράμματος και

του διαγράμματος κάλυψης της οικοδομικής άδειας του κτιρίου,

καθώς και των κατόψεων της αυτοτελούς ιδιοκτησίας 

το τελευταίο πως το ερμηνεύεις -Κάτοψη της Ο.Α ή του συστήματος?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

βασιλη, καλησπερα

δεν διαφωνω...

απλα ρωτησα το "ειδος" της πραξης που θελει να κανει ο συναδελφος, για να δω αν σωστα  του ζηταει   κατοψεις

ολης της οικοδομης ή αν ειναι καμμιά παραξενιά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πρόκειται για τριώροφη οικοδομή, με οροφοδιαμερίσματα. Τακτοποιήθηκαν όλες οι αυθαιρεσίες και απαιτείται να γίνει τροποποίηση επειδή σε κάθε στάθμη υπήρχαν αυθαιρεσίες επί κοινόχρηστων χώρων. Έδωσα στον πελάτη όλες τις κατόψεις των τακτοποιήσεων και είπε ότι ο συμβολαιογράφος θέλει νέες.

Edited by skyclad
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ διαφωνώ. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί οι κατόψεις που θα χρειαστούν μεταξύ των άλλων, πρέπει να είναι διαφορετικές από τις κατόψεις του 4495 οι οποίες είναι οι πλέον ενημερωμένες. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά τι είπε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina, σωστά. Αυτές που έχω υποβάλλει στον 4495 δείχνουν την πραγματική κατάσταση κάθε στάθμης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει νέες καθαρές (δηλαδή να μην σημειώνονται οι αυθαιρεσίες) από την στιγμή που ο νόμος λέει 'ότι σε περίπτωση τακτοποίησης πρέπει να γίνεται μνεια στα νομιμοποιητικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορεί να προχωρήσει μονομερής τροποποίηση Σ.Ο.Ι. με σκοπό την " μετατροπή" μίας αποκλειστικής χρήσης θέσης σταθ. πολυκατοικίας σε κοινόχρηστη θέση σταθμ. με βάση την παρ. 8 του 4495;  Η συμβολαιογράφος μου λέει ναι αλλά έχει αμφιβολία τι θα πει το υποθηκοφυλακείο καθώς έμαθε πως κάποιοι συνάδελφοί της θεωρούν την παρ. 8 "δυσνόητη"!

Επιπλέον  η συμβολαιογράφος μου λέει ότι δεν μπορεί να μετατραπεί σε σκέτο κοινόχρηστο αλλά μόνο σε κοινόχρηστη ΘΣ (δεν καταλαβαίνω γιατί όχι).

Τέλος να σημειώσω ότι η θέση είναι δικιάς μου ιδιοκτησίας και φυσικά θα προηγηθεί τακτοποίηση συνολικά με το αντίστοιχο διαμέρισμα με μεταφορά 4178 σε 4495.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.