Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

4 χρειάζονται (1 για κάθε Ο.Ι και 1 για τα κοιν/στα)

Δεν γίνεται με φωτοαντίγραφα,  αλλά θα πρέπει να δημιουργήσεις στο σύστημα αυθαιρέτων του Ν 4495/17

4 νέες δηλώσεις στις οποίες στην Τεχν. έκθεση θα αναφέρεις ότι οι αυθαιρεσίες της υπ αριθμ ... Ο.Ι (εμβαδού ...τ.μ) ρυθμίστηκαν με την υπ. αριθμ ....δήλωση ένταξης 

υ.γ  παρομοίως και για τα κοινόχρηστα 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διευκρίνηση .. Εχω κάνει μια δήλωση αυθαιρέτου 4495 που αφορά 1 ολοκληρο κτίριο (με 3 διαμερίσματα εν προκειμένω). Η βεβαίωση Μηχανικού που εκδίδεται για αυτο το κτίριο/δήλωση ΔΕΝ κάνει για την σύσταση δηλαδή;;
Πρέπει να κάνω 4 νέες δηλώσεις από οπου θα βγούν 4 ξεχωριστές Βεβαιώσεις Μηχανικού; Σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

στην τ.ε αυτής αναφέρονται γενικά στοιχεία και όχι τα ειδικά που σου προανέφερα 

(εξυπακούεται ότι αυτή την δήλωση ένταξης περαιωμένη έτσι και αλλιώς θα στην ζητήσει ο/η συμβ/φος)

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

θα αναφέρεις ότι οι αυθαιρεσίες τις υπ αριθμ ... Ο.Ι (εμβαδού ...τ.μ) ρυθμίστηκαν με την υπ. αριθμ ....δήλωση ένταξης

Ποιας ΟΙ ; αφού για την ώρα είναι 1 και μοναδική ιδιοκτησία (ένα ολόκληρο κτήριο).

Link to comment
Share on other sites

ρε συν/φε είπαμε αφορούν τις μελλοντικές Ο.Ι

Επομένως βγάλε βεβαιώσεις για αυτές τις 3 όπως σου ζήτησε η συμβ/φος (η οποία μάλλον για τα κοιν/στα θα χρησιμοποιήσει αυτής της ένταξης -αν δεν έχει λήξη το 2/μηνο ισχύος -άλλως θα σου ζητήσει και 4η)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λένε....  από μία βεβαίωση για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία που θα συσταθεί κ μία για τα κοινόχρηστα.

Το περίεργο είναι ότι σου ζητάει 3 και όχι 4 όπως θα έπρεπε... Δεν είναι κακό πάντως να μιλήσετε.

Κ για να πάμε ένα βήμα παραπέρα, που θα σου ζητηθεί...Θα χρειαστεί να παραδώσεις σχέδια και πίνακα για την σύσταση Οριζόντιας.

Οπότε: Κατόψεις που θα αναγράφουν τα τμ της κάθε ιδιοκτησίας με την αρίθμηση της ιδιοκτησίας (πχΒ1=89,65τμ), τα τμ των κοινοχρήστων, της πιλοτής (αν υπάρχει) των Θέσεων Στάθμευσης και με τις διαστάσεις (ΘΣ1=10,12τμ), των αποκλειστικών χρήσεων (αν υπάρχουν) με τα τμ και την περιγραφή των κορυφών τους (ΑΧ1 α,β,γ...ι,κ,α = 35,76τμ) και των αποθηκών υπογείου ομοίως, και ...Πίνακα κατανομής κοινοχρήστων...

Φυσικά αυτές οι εργασίες αμείβονται ανεξάρτητα από την τακτοποίηση του τριωρόφου και την έκδοση βεβαίωσης. Εχεις αναλάβει 2 εργασίες....

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, οπότε εκτός από τον Αριθμό Οικοδομικής άδειας και τα στοιχεία (διεύθυνση, στοιχεία ιδιοκτήτη) καθώς και την αναφορά στην Τεχνική έκθεση :

On 24/1/2020 at 6:33 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

οι αυθαιρεσίες της υπ αριθμ ... Ο.Ι (εμβαδού ...τ.μ) ρυθμίστηκαν με την υπ. αριθμ ....δήλωση ένταξης 

ΔΕΝ συμπληρώνω τίποτα άλλο (φύλλα καταγραφής, ανάγκη στατικού ελέγχου, τιμη ζώνης κλπ) τα αφήνω ολα default.. ΣΩΣΤΑ.. ;(Θέλει μήπως Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών ;;;) και πατάω υποβολή .. (φαντάζομαι δεν θα ζητήσει Υπολοιπόμενα αρχεία για πληρότητα..)
Βέβαια τώρα θα μου πει κανείς ..γιατί δεν το πατάς το ΥΠΟΒΟΛΉ να δεις τι βγάζει ...

  t.gif

 

On 24/1/2020 at 6:33 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

την Τεχν. έκθεση θα αναφέρεις ότι οι αυθαιρεσίες της υπ αριθμ ... Ο.Ι (εμβαδού ...τ.μ) ρυθμίστηκαν με την υπ. αριθμ ....δήλωση ένταξης

@ΚΑΝΑ  επανέρχομαι για κάτι κρίσιμο όπως το καταλαβαίνω .. στην υπόδειξή σου (εμβαδού ... τ.μ)  βάζω τα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ μέτρα που ρυθμίστηκαν.. έτσι;;..οχι το εμβαδό της ιδιοκτησίας...
(αφελής ίσως ακούγεται η ερώτηση αλλά θα εκτιμούσα μια επιβεβαίωση - ευχαριστώ εκ των προταίρων)

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω όσα γράφω εγώ (σε κεφαλαία)

Οι αυθαιρεσίες της υπ΄αριθμ... Ο.Ι. δηλώθηκαν με την υπ αριθμ. δήλωση 2.804/Ν. 4495/17.

-Εχουν εξοφληθεί όλα τα πρόστιμα-Έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας βάσει παρ η αα) άρθρου 99 ν. 4495/17

Edited by Pavlos33
Διόρθωση κεφαλαίων σε μικρά (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Ένας πελάτης μου έχει δύο όμορες ιδιοκτησίες (καταστήματα ημι-υπογείου) τα οποία φαίνονται στην άδεια ως αποθήκες.

Επίσης, σχέδια αδειας με πραγματικότητα καμία σχέση όσον αφορά την εσωτερική διαρρύρμιση του ορόφου.

Όμως σχέδια σύστασης - πραγματικότητα πολύ όμοια, μόνο κάποιες μικροδιαφορές σε περίγραμμα. Επίσης στην σύσταση αναφέρεται η χρήση τους ώς κατάστημα. Σύσταση του '70.

Του προτείνω να τακτοποιηθούν ως κατηγορία 1, υπέρβαση δόμησης στο σύνολο του εμβαδού τους.

Το υλοποιημένο εμβαδόν του ενός καταστήματος διαφέρει με αυτό της συστάσεως λόγω μικρο-μετατοπίσεων των χωρισμάτων ανάμεσα στις ιδιοκτησίες. Να σημειώσω εδώ οτι δεν επηρεάζονται απο αυτές τις αλλαγές οι κοινόχρηστοι χώροι. 

Η συμβολαιογράφος του πελάτη μου λέει οτι εφ'όσον η σύσταση που ισχύει τώρα δέν δίνει το δικαίωμα μονομερούς αλλαγής-συνένωσης ιδιοκτησιών απο τους ιδιοκτήτες, πρέπει να προχωρήσουμε σε γενική τροποποίηση σύστασης κατόπιν της τακτοποίησης, αν θέλει ο πελάτης μου να κάνει κάποια μεταβίβαση στο μέλλον. Η τροποποίηση αυτή θα είναι άθλος γιατι στην πολυκατοικία υπάρχουν πάνω απο 30 ιδιοκτήτες, κάποιοι είναι μόνιμα στο εξωτερικό, κάποιοι είναι κληρονόμοι που δέν ενδιαφέρονται κλπ.

Έχω την εμπειρία απο άλλες τακτοποιήσεις, οτι εφ'όσον δέν επηρεάζονται κοινόχρηστοι χώροι, μπορεί να προχωρήσει κανονικά η μεταβίβαση (περιπτώσεις διαμερισμάτωσης ας πούμε). Βέβαια έχει απ την άλλη δίκιο η συμβολαιογράφος του πελάτη μου που λέει οτι η σύσταση δέν δινει δικαίωμα μονομερούς τροποποίησης. Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να βασιστώ ωστε να "ξεμπλοκάρει" ο πελάτης μου το ακίνητό του και να μπορεί να το πουλήσει?

Έχω κάνει μεγάλη έρευνα τόσο στην κωδικοποίηση του kan62 όσο και στις ανακοινώσεις που βγαίνουν κατα καιρούς απο συμβολαιογραφικούς συλλόγους, αλλα στην κουβέντα με την συμβολαιογράφο πάντα κολλάμε κάπου, συνήθως σε θέματα "εκτός ύλης" μηχανικών. Ελπίζω να μου διαφεύγει κάτι και να μπορείτε να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by V.Chlorok.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου  που είναι σε εσοχή επειδή εχει εξαντληθει ο σ.δ υπάρχει πέργκολα όπως στο σχήμα (ουσιαστικά συνεχίζουν οι κολώνες απο ένα δωμάτιο στο κάτω διαμέρισμα )και εν - συνεχεία μεγάλο μπαλκόνι ξεσκέπαστο που είναι η οροφή του κάτω ορόφου  . Η πέργκολα δεν περιγραφεται στο συμβόλαιο, μόνο οι Η/Χ, αυτό νομίζω όμως δεν έχει σημασία.

1. Η πέργκολα του διαμερίσματος δεν είναι? Εχει γίνει δωμάτιο (τοιχοποιίες και τζάμια στην οροφή). Οπότε τακτοποιείται?

2. μετα μεταβιβάζεται? Μπορεί να πουληθεί στο μέλλον ? Θεωρώ πως ναί, δεν αποτελει κοινόχρηστο χώρο, σωστα? και άρα γίνεται τροποποίηση σύστασης αν απαιτείται?

3. είναι κολώνες και δοκάρια στην άδεια απο Φ.Ο όπως φαίνονται στο σκαρίφημα ,απλά στην πράξη έχουν γίνει μόνο προς μία κατευθυνση και μόνο 2 και ουσιαστικά εχουν μπεί 3 τζάμια απο πάνω. Αυτο πειράζει?

περγκολα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.