Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

23 λεπτά πριν, katrmp said:

σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου ....

Γενικά έχω ένα πρόβλημα (ίσως μόνο εγώ) να καταλάβω τι περιγράφεις ή τι ρωτάς.

 

Μια ερώτηση και απάντηση.

Η "πέργολα" (που μάλλον έγινε δωμάτιο) και η βεράντα (που δεν κατάλαβα τι έχει) .... μπορεί να έχει κάποιος πρόσβαση μόνο όταν περνάει απο το Διαμέρισμα?

Ή υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης εκεί (με βάση τα σχέδια της πολεοδομίας όμως και των τίτλων) και απο κοινόχρηστους χώρους του κτηρίου (πχ πλατύσκαλα κλιμ/σιου κλπ)

  • Αν το πρώτο τότε δεν κινδυνεύεις απο αμφισβήτηση ότι "ανήκουν" στο διαμέρισμα (κατά κανόνα). Οπότε τακτοποιείς τα άπαντα αρκεί να είναι προ 2011 και να μπορούν με βάση τις επιμέρους διατάξεις του 4495
  • Αν όχι, τότε υπάρχουν κι άλλες παραλλαγές ζητημάτων που θα πρέπει να εξετάσεις.

 

Τροποποίηση σύστασης πολ/κίας είναι είναι ζήτημα απο μόνο του πως και γιατί.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sorry!!

Πρόσβαση όπως φαίνεται και στα σχεδια της πολεοδομίας και της σύστασης ,έχει μόνο απο πόρτα  μέσα απο το διαμέρισμα στην συνέχεια του Η/Χ. Και μετα την πέργκολα βγαίνεις στο μπαλκόνι που δεν έχει πρόβολο απο πάνω. Οπότε με αυτα που λές δεν θέλει καμία συναίνεση και τακτοποιείται.

Απο΄κει και πέρα είναι βασικό και αν μεταβιβάζεται αλλιώς είναι θέμα. Αλλά γιατί να μην μεταβιβάζεται?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

... Οπότε με αυτα που λές δεν θέλει καμία συναίνεση και τακτοποιείται....

με βάση αυτά που περιγράφεις ναι μπορεί να μπει στον 4495

και ναι με σωστή ένταξη στον 4495 μπορεί να κάνει μεταβίβαση ως έχουν σήμερα οι διατάξεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα για τον όγκο υπόγειας οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει ρυθμιστεί με 4495

κάνουμε με βάση τον νέο νόμο, μονομερή αλλαγή σύστασης, έχοντας το 50+1%, ώστε να μπορέσει πελάτης μας να μεταβιβάσει ακίνητο στην κόρη του.

Η οριζόντια ιδιοκτησία ήταν υπόγειο χώρος και ξεμπαζώθηκε και ρυθμίστηκε με 4495.

Στον όγκο στην σύσταση δείχνονται τα τμ*ύψος πάνω από το 0,00 (ότι ήταν δηλ πάνω από το έδαφος) τώρα που ξεμπαζώθηκε, θα μετρήσω το ύψος ολόκληρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω κάνει τακτοποίηση σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας το οποίο καταλαμβάνει τμήμα κοινοχρηστου χώρου και τμημα εκτός νομιμου περιγραμματος αλλα υφίσταται απο τη κατασκευη της οικοδομής και επαναλαμβάνεται σε όλους τους ορόφους. 

Μου ζητήθηκε να συντάξω πίνακα χιλιοστών για μονομερή τροποποίηση οριζοντίου. Η ερώτηση είναι στους πίνακες χιλιοστων στις στήλες που αφορούν επιφανεια κοινοχρηστων,  όγκο αναλογούντων κοινοχρήστων, δαπάνες  θα τις διατηρήσω ίδιες ή θα πρεπει να μετρήσω πλέον τους πραγματικά κοινόχρηστους χώρους και να τις τροποποιήσω? Θεωρώ επειδή είναι μονομερής τροποποίηση, τα κοινόχρηστα πρεπει να παραμείνουν ίδια και να αλλάξει μόνο η στήλη που αφορα στο εμβαδό και τον όγκο του διαμερίσματος.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν αφήσεις τα ίδια μ2 στο  κοινόχρηστο και αυξηθούν τα μ2 της οριζοντιου το συνολικό του ορόφου θα φαίνεται μεγαλύτερο από το πραγματοποιουμενο  επομένως Γνώμη μου είναι στον όροφο που γίνεται η μονομερή σύσταση να τροποποιηθούν και τα κοινόχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

μονομερή τροποποίηση κάνεις ως προς την ΟΙ που σε αφορα και μονον ως προς τα τμ.

Χιλιοστα δεν πειραζεις.....δεν δικαιουσαι.

[δλδ αν ενας ή αλλος ενας ακομα, κατελαβε 20 τμ. στα κοινοχρηστα, δεν σημαινει οτι μπορει να υποχρεωσει τους αλλους, που δεν εκαναν  καμμια αυθιαιρεσια, να μειωσουν τα χιλιοστα τους υπερ του καταληψια....]

Η τροποποιηση του πινακα δαπανων πρεπει να γινει σε ολες τις ΟΙ

 και θελει το 100%, αλλα χωρις μεταβολη των χιλιοστων]

[δεν εχει λυθει αυτη η παραμετρος του θεματος -και πολλες αλλλες..και δξ γιατι το συζηταει ο συμβ/φος]

Και τι θα γινει αν αυριο βρεθει ενας ακομα  στην ιδια οικοδομη και μετα κι αλλος κλπ...με παρομοια θεματα? Και πώς ελυσε ο συμβ/φος σου τον γριφο της παρ. 10 του αρθρου 98???

Ασε που -κανονικα- θα πρεπει, κατα τα τμ. που αυξηθηκε μια ΟΙ, να γινει αντιστοιχη μειωση στην ΔΕΗ των κοινοχρηστων...[ποιος θα την κανει?  με ποια χαρτια? τι θα  ζητησει ο Δημος???]

[σωστα το αναφερει η janna]

Μετα ταυτα, εάν θελετε να ειστε "δικαιοι",  το μονο που μπορει να κανετε ειναι ενας νεος άτυπος πινακας  δαπανων.

Τυπικα δεν εχει καμμια νομικη ισχυ, αλλα ειναι λογικο οτι δεν θα τον αμφισβητησουν οι υπολοιποι των οποιων "μειωνονται" τα ποσοστα δαπανων.

εδιτ

και αφου τα συζητησατε  και συμφωνησατε πεταγετε απο μια γωνια η γιαγια και λεει "το δικο μου να το μετρησεις μηπως ειναι πιο μικρο...Και το μετρας  και ειναι πραγματι μικροτερο και ο διπλανος δεν ελεγε τπτ [δεν το ηξερε]

 και ο αλλος που δεν εχει κανει  καμμία  αυθαιρεσια, εχει δικηο να φωναζει

"δλδ. κυρα Χρυσουλα, εδω και 25 χρονια, εσυ πληρωνεις τα ισια με μενα, αλλα εχεις παραπανω τμ.....και δεν τολεγες."

 

ερωτημα

Τι σου ζητησε ο συμβ/φος για την "μονομερή"???

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε πίνακα χιλιοστων για την οριζόντια. Δε το ανέλυσε περισσότερο. Η μείωση των κοινόχρηστων χώρων έχει γίνει και από άλλα διαμερίσματα, τα αντίστοιχα στους υπόλοιπους ορόφους.  Θεωρούσα ότι ο νόμος εχει διατυπωθεί έτσι ωστε να μην ασχολούμαστε με κοινόχρηστα επειδη ακριβώς εχει απομειωθεί ο χώρος λόγω αύξησης όλων των οριζοντίων. Το πιο εύκολο θα ήταν να επισυνάψω το παλιό πίνακα χιλιοστών και να αναφέρει η συμβολαιογράφος τη διόρθωση τετραγωνικών και όγκου της ιδιοκτησίας του πελάτη αλλα δε νομίζω να το δεχτει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.