Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι εννοεί όλης της οικοδομής. Δηλαδή να μοιράσει εκ νέου χιλιοστά συμπεριλαμβάνοντας και τα επιπλέον 5τμ που ρυθμίστηκαν με τον 4495.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν παει καλα...ετσι να της πεις

 

ουτε λεει ο νομοθετης

οτι αυτος που εχτισε 100 τμ. αυθαιρετα,  δικαιουται να  παει να αφαιρεσει  χιλιοστα απο τους αλλους.

 

Απλα, δικαιουται να τροποποιησει την δικη του ιδιοκτησια, μονον ως προς τα τμ. οχι ως προς τα χιλιοστα

 

[δλδ. σημερα μεν, αυτος θα αλλαξει την συσταση αφαιρωντας χιλιοστα απο 20  αλλους

...αυριο ο αλλος θα αλλαξει την συσταση για τα δικα του  αφαιρωντας αυτος απο τους αλλους...και μετα ενας αλλος...και αλλος και αλλος...

αυτο ειναι βλακωδεια..

 

[και πως θα  κανει τροποποιηση συστασης στους αλλους, αν και αυτοι  εχουν αυθαιρεσιες

και δεν εχουν τακτοποιησει

  και δεν θελουν να τακτοποιησουν σημερα..ισως αυριο ισως  μεθαυριο ισως ποτέ]??

 

Και -εστω-   δεν θελει να το κανει..   διοτι ετσι λεει ο νομος...

 

Πώς θα τον υποχρεωσει να κανει κατι το οποιο δικαιουται αρα και μπορει να μην το κανει

 

παλι τα ιδια αρχισαν..

 

μια ωραια "επιστημονικη" εγκυκλιος μας λειπει...να δεσει  η υποθεση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Η επέκταση έχει συντελεστεί εκ κατασκευής και η υπαγωγή στον 4495 έγινε χωρίς συναίνεση των λοιπών συνιδιοκητών βάσει του Άρθρου 98 παρ. 5 του Ν.4495/17.

 

 

αυτο το άρθρο εννοεί και εκ κατασκευής να έχει γίνει , και να είναι σε όλους τους ορόφους ή αρκει μόνο ή το ένα ή το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι εννοεί όλης της οικοδομής. Δηλαδή να μοιράσει εκ νέου χιλιοστά συμπεριλαμβάνοντας και τα επιπλέον 5τμ που ρυθμίστηκαν με τον 4495

Τροποποίηση χιλιοστών δεν μπορεί να γίνει μονομερώς, θέλει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και χρειάζεται συναίνεση όλων για τροποποίηση της σ.ο.ι. και αυτό είναι το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Για την ιστορία, αφού η συμβολαιογραφος μελέτησε το άρθρο 98 παρ. 5-6-7, έδειξε καταρχήν διάθεση να το συζητήσει με το κτηματολογικο γραφείο για μονομερη τροποποίηση της σ.ο.ι.

Είμαι και εγώ σε αναμονή των νεότερων και θα σας ενημερώσω..

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση έχει συντελεστεί εκ κατασκευής και η υπαγωγή στον 4495 έγινε χωρίς συναίνεση των λοιπών συνιδιοκητών βάσει του Άρθρου 98 παρ. 5 του Ν.4495/17.

yian η επέκταση έχει συντελεστεί σε όλες τις συνιδιοκτησίες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι,

1. Η συμβολαιογράφος ζητά την τροποποίηση γιατί αν πάει ενα συμβόλαιο 105 ενώ η εγγραφή είναι 100 στο Κ.Γ. θα απορριφθεί ως μη ταυτιζόμενο.

2. Μονομερή σύσταση μπορεί να γίνει μόνο αν προβλέπεται απο την σύσταση την ίδια (λίγο σπάνιο).

3. Κατά την άποψη μου, η περίπτωση του άρθρου 98 δε θα προχωρήσει παρά μόνο στις περιπτώσεις οροφοδιαμερισμάτων ιδιου εμβαδού σε όλες τις στάθμες (ακόμη και του ισογείου).

Link to comment
Share on other sites

yian η επέκταση έχει συντελεστεί σε όλες τις συνιδιοκτησίες;

Όχι,έχει συντελεστει στους 3 τελευταίους ορόφους επταωροφης οικοδομής.

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι,έχει συντελεστει στους 3 τελευταίους ορόφους επταωροφης οικοδομής.

 

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

yian δεν ισχύουν σε αυτήν την περίπτωση, κατά την γνώμη μου φυσικά, οι παρ. 5,6,7 του άρθρου 98,

καθόσον συγχρόνως θα έπρεπε η παράβαση να έχει συντελεστεί σε όλες τις συνιδιοκτησίες, πράγμα που δεν συμβαίνει.

Ισχύει βέβαια η παρ 9 του άρθρου 98 που για την υπαγωγή απαιτεί συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητών.

Για το λόγο αυτό προσπάθησε να πάρεις συναινέσεις του 51% από τους συνιδιοκτήτες για να κατοχυρώσεις τα απαιτούμενα της υπαγωγής.

Το αν θα γίνει και συμβόλαιο, όχι βέβαια μονομερώς, ας το βρει η συμβολαιογράφος.

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.