Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

53 λεπτά πριν, dimitris GM said:

για το ερωτημα σου, καλο θα ηταν να  το θεσεις  ολοκληρωμενο..οικοπεδο, οικοδομη, συσταση, αποκλειστικες χρησεις περιγραφη αυθαιρεσιων κλπ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το συγκεκριμένο ενδιαφέρον μου το εχω θέσει εδώ 'Τακτοποίηση με Ν.4495/17 οικοδομής σε ποσοστό οικοπέδου με σύσταση οριζόντιας'  (λειπουν τα συγκεκριμένα μεγέθη αλλα ελπίζω η περιγραφή να βοηθά καπως)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εφοσον εχει γινει συσταση καθετης πριν το 2011

καθε  "τμημα" χτιζει τα δικα  του τμ. όπως εχουν συμφωνηθει με το συμβολαιο συστασης.

[αρθρο 107 παρ. 2]

 

μιλάς  με τον μηχανικο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, για δείτε μια περίπτωση. Άνωθεν διαμερίσματος 4ου ορόφου ανεγέρθηκε (από κατασκευής της οικοδομής) επιπλέον όροφος, ο οποίος χαρακτηρισμένος ως "σοφίτα 4ου ορόφου" τακτοποιήθηκε με τον 3843 με χρήση κατοικίας κανονικά. Χωρίς όμως να ειναι λειτουργικά συνενωμένος μιας και η είσοδός του είναι από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Απλά απο το αρχικό εργολαβικό συμβόλαιο, ο ιδιοκτήτης του 4ου ορόφου θα είχε την αποκλειστική χρήση της αερίνης στήλης. Έτσι λοιπον και σήμερα, αυτή ή "σοφίτα"-πρακτικά ανεξάρτητη στάθμη- φαίνεται ως επιπλέον τ.μ. στο Ε9 του ιδιοκτήτη. Εξηγώ στην συμβολαιογράφο και τον λογιστή οτι μπορεί να το κάνει ξεχωριστή εγγραφή στο Ε9 μετά από σύσταση οριζοντίου που να το διαχωρίζει (π.χ. παρακολούθημα αποθήκης υπογείου) αφού έχει τακτοποιηθεί. Ο 3843 αφορούσε τ.μ. που ανήκουν σε συγκεκριμένο ακίνητο αλλα εφόσον δεν υπήρξαν ποτέ λειτουργικά συνενωμένα, δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα. (?) Τώρα τακτοποιώ αυθαιρεσία του κανονικού διαμερίσματος με τον 4495 η οποία ενω είχε γίνει και αυτή από κατασκευής, δεν είχε τακτοποιηθεί με τον 3843. Να βάλω κ μια διαφορετική διαμερισμάτωση για τη λειτουργική τους διάσπαση να τελειώνω?

SKARIF.png

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση ως σοφίτα στο Ν. 3843 είναι λάθος διότι ο τότε νόμος προέβλεπε τακτοποίηση εντός εγκεκριμένου όγκου του κτιρίου. Προφανώς ο επιπλέον όροφος δεν ήταν ποτέ εντός εγκεκριμένου όγκου. Θεωρώ ότι η "σοφίτα' όπως την βάπτισαν (η οποία μόνο σοφίτα δεν είναι) πρέπει να υπαχθεί στο ν. 4495 με συμψηφισμό του προστίμου που καταβλήθηκε στο Ν. 3843.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα,

συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής:

Εκτός σχεδίου σύσταση οριζοντίου(έγινε το 2007)

2 διακριτές οικοδομές/μεζονέτες που είναι ''ενωμένες'' στα σχέδια με ένα ημιυπαίθριο που δεν φτιάχτηκε ποτέ και πλέον έχουμε δυο διακριτές ιδιοκτησίες/οικοδομές με πέτρινη περίφραξη στο ήμιση του αρχικού οικοπέδου έκαστος.

Η μια μεζονέτα/ιδιοκτησία χρειάζεται αποπεράτωση (κουφώματα και σοβάτια)

και ρύθμιση αυθαιρέτου υπογείου που ΕΞΕΧΕΙ του περιγράμματος της οικοδομής και ΑΡΑ βρίσκεται στον κοινόχρηστο εξ αδιαιρέτου χώρου του οικοπέδου.

Ερώτημα 1: Μπορώ να κάνω ρύθμιση στον 4495 χωρίς συναίνεση του ''Άλλου'' συνιδοκτήτη''?

Ερώτημα 2: Αν μπω πολεοδομία για νομιμοποίηση του υπάρχοντος και άδεια αποπεράτωσης θα με πάρουν στο ψιλό..?

Ερώτημα 3: Καμιά ιδέα...?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4495, θα γίνει τροποποιηση της σύστασης ΟΙ.

Ο συμβολαιογράφος μου ζητά κατόψεις όλων των ορόφων. Χρειάζεται κάποια διαδικασία ενημέρωσης της ΥΔΟΜ σχετικά με τα όσα έχουν τακτοποιηθεί ή απλά φτιάχνω κατόψεις σύμφωνα με τα όσα έχω τακτοποιήσει και είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, skyclad said:

Σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4495, θα γίνει τροποποιηση της σύστασης ΟΙ.

Ο συμβολαιογράφος μου ζητά κατόψεις όλων των ορόφων. Χρειάζεται κάποια διαδικασία ενημέρωσης της ΥΔΟΜ σχετικά με τα όσα έχουν τακτοποιηθεί ή απλά φτιάχνω κατόψεις σύμφωνα με τα όσα έχω τακτοποιήσει και είμαι οκ?

Άρθρο 83 Ν4495/17

9.  Στα  συμβολαιογραφικά  έγγραφα  που  αφορούν  δικαιοπραξίες  μεταβίβασης  ακινήτων  και  στα  οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του άρθρου 82 του παρόντος, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 90 των σχεδίων που τις απεικονίζουν.

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2018 at 2:15 ΜΜ, Faethon11 said:

Άρθρο 83 Ν4495/17

9.  Στα  συμβολαιογραφικά  έγγραφα  που  αφορούν  δικαιοπραξίες  μεταβίβασης  ακινήτων  και  στα  οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του άρθρου 82 του παρόντος, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 90 των σχεδίων που τις απεικονίζουν.

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά της πήγε ο πελάτης τα σχέδια της τακτοποίησης και δεν τα δέχθηκε. Είπε ότι θέλει νέες κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.