Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση ή Τροποποίηση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας επί αυθαιρέτων Ν.3775-3843-4014-4178-4495


soundholics

Recommended Posts

Kapa, σχετικά με την αποκλειστική χρήση σε κοινόχρηστους χώρους που λες, ο 4014 αναφέρει ότι δεν απαιτείται συναίνεση μόνο στην περίπτωση του δώματος. Για τους υπόλοιπους χώρους δεν το αναφέρει ρητά, αλλά εξάγεται λογικά ότι απαιτείται συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανείς για το #20?

μήπως δεν χρειαζεται επειδή είναι με τον 3843 και η εκγύκλιος υποχρεωτική τροποποίηση σύστασης απαιτεί με τακτοποίηση με τον 4014?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κύριοι σε μια δικιά μου περίπτωση έχω κτήριο ισογείου, πρώτου και σοφίτα παράνομη και ο ιδιοκτήτης του θέλει να δόση το ισόγειο στον α το όροφο στο β και την παράνομη σοφίτα στον γ, στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πως στο καλό θα δώσω χιλιοστά σε έναν ολόκληρο αυθαίρετο όροφο για να μεταβιβαστεί ?

βάση της εγκυκλίου 35 αν ο γ είχε κομμάτι ιδιοκτησίας νόμιμης τότε στα ιδία χιλιοστά του θα πρόσθετα και τα αυθαίρετα μ2 ώστε η αυαθιρεσια του να μην επηρεάσει και τον α και β . τώρα εδώ ο γ δεν έχει δικαίωμα επί του οικοπέδου αλλά μονό σε μια αυθαίρετη σοφίτα τι να κάνω ?

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επεξηγει οτι κατα την συνταξη των ανω συμβολαιων

δεν απαιτουνται ούτε δηλωση περι μη εισπραξης μισθωματων ούτε αντιγραφο δηλωσης περι εκμίσθωσης απο την διαχειριστικη επιτροπη,

 

[ τα οποία πρέπει να προσκομιζονται κατα τις μεταβιβασεις]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

κύριοι σε μια δικιά μου περίπτωση έχω κτήριο ισογείου, πρώτου και σοφίτα παράνομη και ο ιδιοκτήτης του θέλει να δόση το ισόγειο στον α το όροφο στο β και την παράνομη σοφίτα στον γ, στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας πως στο καλό θα δώσω χιλιοστά σε έναν ολόκληρο αυθαίρετο όροφο για να μεταβιβαστεί ?

βάση της εγκυκλίου 35 αν ο γ είχε κομμάτι ιδιοκτησίας νόμιμης τότε στα ιδία χιλιοστά του θα πρόσθετα και τα αυθαίρετα μ2 ώστε η αυαθιρεσια του να μην επηρεάσει και τον α και β . τώρα εδώ ο γ δεν έχει δικαίωμα επί του οικοπέδου αλλά μονό σε μια αυθαίρετη σοφίτα τι να κάνω ?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

 

Το "προϋπάρχον" κτίριο (ισόγειο - α' όροφος) έχει ΟΑ;;; Είχε συσταθεί ΟΙ;;;; Ποιός ήταν ιδιοκτήτης;;;; Η αυθαίρετη σοφίτα (όροφος) πως δηλώθηκε;;; Στο όνομα ποιού;;;; Ως "παρακολούθημα" ποιάς ιδιοκτησίας;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, σε ανύποπτο χρόνο εχω πεί οτι αν στη σύσταση και στο συμβόλαιο περιέχεται το καταληφθεν τμήμα και έχει περάσει 10ετία υπάρχει τακτική χρησικτησία.

Η διαφορα μεταξυ τιτλου και ΟΑ θα καλυφθεί με τον 4014.

Επίσης, αν δεν περιεχεται στη συσταση και το συμβόλαιο αλλά εχει περασει 20ετία απο την ¨κατάληψη" , εχουμε έκτακτη χρησικτησία.

Και στις δύο αυτες περιπτωσεις δεν απαιτείται συναίνεση ούτε για την τακτοποιηση ουτε για την μεταβιβαση.

Εχω νόμιμο τίτλο, "ιδίω δικαίω"

αυτα που αναφερεις για την χρησικτησια αφορουν και τις αιθουσες κοινωνικων εκδηλωσεων ή ειμαι εντελως εκτος κλιματος? Δηλαδη αν μια αιθουσα αναφερεται στο εργολαβικο ή/και στην ΟΙ, οτι εχει καποιος την αποκλειστικη της χρηση, μπορει να κανει συμβολαιο ή να τη μεταβιβασει ή να γινει τροποποιηση της ΟΙ ωστε να "παρει" χιλιοστα?

Εννοειται οτι η αιθουσα εχει τακτοποιηθει με 3843 ή 4014. (αληθεια ποιος νομος καλυπτει καλυτερα αυτη την περιπτωση?)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο που προανεφερες, ,

αφορά την περίπτωση για "κατα λαθος" μετατόπιση καποιου τοιχου κάποιας συγκεκριμενης ανεξαρτητης Οριζοντιας ιδιοκτησίας [η οποία εχει δικα της χιλιοστα,]

προς τον διαδρομο....

 

Η αιθουσα κοινωνικων εκδηλωσεων ειναι μεν "αυτοτελης" χωρος, αλλά ειναι κοινοχρηστος

Πλην, με τον κανονισμό της οικοδομης, που θα συνταγει πριν απο καθε μεταβιβαση,

μπορει να εχει την αποκλειστικη χρηση καποιος συνιδιοκτητης.

 

Αλλα, να παρει χιλιοστα και να αποτελεσει ξεχωριστη ΟΙ...και να μεταβιβασθει

δεν φαινεται να στηριζεται πουθενα...

 

Αν καποιος εχει αντίθετη σχετικη πληροφορηση...θα μας πεί...

Link to comment
Share on other sites

ειπα μηπως σχετιζεται με την χρησικτησια που ανεφερες.

 

και αν και θεωρειται κοινοχρηστος χωρος τακτοποιειται χωρις συναινεση (με τον 4014) μιας και εχει την αποκλειστικη χρηση, σωστα?(το ειχαμε ξανακουβεντιασει αυτο)

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι επιμενεις για τη συνταξη κανονισμου πολυκατοικιας, αφου αναφερεται η αποκλειστικη χρηση στην ΟΙ ή/και στο εργολαβικο.

Ο κανονισμος στον οποιο αναφερεσαι ειναι καποια ειδικη κατηγορια κανονισμου ή ο γνωστος κανονισμος που υπαρχει στην ΟΙ και αναφερει τις λεπτομερεις λειτουργιας της πολυκατοικιας?

Τελος ποιος πιστευεις ειναι ο καλυτερος τροπος τακτοποιησης αιθουσας 3843 ή 4014?

Η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη μιας και δεν τα εχω ξεκαθαρισει και ουτε παιρνω σαφεις απαντησεις, οπου και αν ρωτησω. Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.