Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας συνεργείου μοτοσυκλετών


thaniava

Recommended Posts

Γεια σας,

ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Έχω συνεργείο μοτοσυκλετών εδώ και λίγο καιρό σε μαγαζί του πατέρα μου προκειμένου να μην έχω ενοίκιο. Πριν μερικές εβδομάδες ξεκίνησα τη διαδικασία για να βγάλω άδεια λειτουργίας. αλλά η πολεοδομία μου απάντησε αρνητικά καθώς το μαγαζί ανήκει σε περιοχή αμιγούς κατοικίας. Ωστόσο, απέναντι ακριβώς υπάρχει συνεργείο και βεζινάδικο αλλά όπως μου λένε η περιοχή εκείνη χαρακτηρίζεται γενικής κατοικίας. Ξέχασα να αναφέρω ότι στο δίπλα μαγαζί από το δικό μου ακριβώς υπήρχε συνεργείο νόμιμο για 10 χρόνια περίπου το οποίο μετακόμισε πέρυσι. Από την πολεοδομία μου λένε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να πάρω την άδεια. Έχω απελπιστεί.... Είμαι νέος και μόνο εμπόδια βρίσκω! Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;; Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω αίτηση για αλλαγή χρήσης γης;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θελα να σε απογοητεύσω, αλλά και δυνατότητα να βρεις να κάνεις

αίτηση αλλαγή χρήσης Γης όλης της περιοχής είναι απίθανο να γίνει στην παρουσία δεκαετία με αυτή την πρωτοβουλία.

Στην επόμενη αν έχεις καταφέρει να εκλεγείς ο ίδιος Δήμαρχος μπορεί να υπάρχει κάποια αμυδρή ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας αν και με απογοήτευσε.. Και δηλαδή εκείνο το συνεργείο ακριβώς δίπλα πώς είχε άδεια λειτουργίας από τη στιγμή που ανήκε σε περιοχή αμιγούς κατοικίας; Πάντως δεν ήταν ο ίδιος δήμαρχος!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να προυπήρχε του καθορισμού των χρήσεων γης στην περιοχή και να πήρε παρατάσεις λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν δεν είχα καλά νέα να σου πω με βάση αυτά που εγώ γνωρίζω.

.....

Και δηλαδή εκείνο το συνεργείο ακριβώς δίπλα πώς είχε άδεια λειτουργίας από τη στιγμή που ανήκε σε περιοχή αμιγούς κατοικίας;

...

Κατ αρχήν γιατί έχεις την βεβαιότητα ότι είχε άδεια λειτουργίας?

 

Αλλά για αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις τις αρμόδιες αρχές το τι και πως λειτουργούσε.

Οι συνδυασμοί πολλοί.

Να είχε παλιά άδεια λειτουργίας και να έπαιρνε παρατάσεις όταν εφαρμόστηκε το μέτρο να έχουν άδεια λειτουργίας.

Να είχε βρει παράθυρο για ειδικούς λόγους ειδικές συνθήκες ειδικό ότι μπορείς να φανταστείς.

Να λάδωσε.

Να λειτουργούσε χωρίς άδεια.

 

Η φαντασία και η παραβατικότητα πολλές φορές δεν έχει όρια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το μαγαζί που νοίκιαζε ήταν κι αυτό του πατέρα μου οπότε τυχαίνει να γνωρίζω ότι είχε. Είμαστε και μικρή πόλη.. Μόλις χθες έμαθα μάλιστα ότι είχε λαδώσει κάποιον... Τι να πεις και τι να κάνεις.. Μας βλέπω να τα παρατάμε όλα και να φεύγουμε.. Ο προιστάμενος του μηχανολογικού μου έδωσε 6 μήνες.. Θα μου το κλείσει είπε.. Ευχαριστώ ειλικρινά για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα συναδελφοι . δεν εχω ασχοληθει με τις αδειες λειτουργιας στο παρελθον. Γνωστος μου θελει να ανοιξει συνεργειο μοτοσυκλετων. Οι προδιαγραφες του τοπογραφικου αναφερουν το εξης:

 

Τοπογραφικό σχεδιάγραμμα της περιοχής, σε δύο (2) αντίτυπα, σε κλίμακα 1:500 με καταγραφή έκτασης και χρήσεων 50 μέτρων από τα όρια του οικοπέδου ή γηπέδου του συνεργείου.

 

δεν καταλαβαινω τι ακριβως ζηταει. Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει η ακομη καλυτερα να αναρτησει ενα .dwg απο παρομοια δουλεια που του ετυχε?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :| 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πάρε ένα δείγμα απο την τελευταία δουλειά που έκανα (κατα σύμπτωση για μοτοσυκλέτες)

 

Φτιαχμένο απο μένα και υπογραφή απο αρχιτέκτονα

 

ΥΓ

Για να πάρεις την άδεια, θα χρειαστείς όπως και δήποτε μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο, απο μόνος σου δεν θα καταφέρεις τίποτα, συνεπώς θα πρέπει να απευθυνθείς στο συνεργάτη σου μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο

Τοπογραφικό για συνεργείο σε 1_500.dwg

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

THANKS συναδελφε!

 

προ δεκαημερου βγηκε ενα ΑΔΑ που αναφερει αυτο που ανηρτησα παραπανω.Ειναι τοσο φρεσκια η δουλεια που το χει λαβει υπ οψιν?

Η εκφραση' καταγραφη εκτασης και χρησεων' με προβληματιζει.

θεωρεις απαραιτητη την αποτυπωση της ρυμοτομικης και της οικοδομικης γραμμης?

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

προ δεκαημερου βγηκε ενα ΑΔΑ που αναφερει αυτο που ανηρτησα παραπανω.Ειναι τοσο φρεσκια η δουλεια που το χει λαβει υπ οψιν? Δεν είναι φρέσκια δουλειά, η υπόθεση ξεκινάει απο το ΠΔ 78/88 (1988) και πάει λέγοντας. Η ΑΔΑ που λές, διαφοροποιεί το τρόπο υποβολής των δικαιολγητικών και μόνο και τίποτα περισσότερο.

Η εκφραση' καταγραφη εκτασης και χρησεων' με προβληματιζει.

θεωρεις απαραιτητη την αποτυπωση της ρυμοτομικης και της οικοδομικης γραμμης? Καταρχήν είναι ενα τυπικό τοπογραφικό όσον αφορά την πρόσοψη σε μέτρα των γύρω κτισμάτων (με το μάτι, δεν τα μετρησα) Αυτό που ανάρτησα, πήρα τη πινακίδα απο ΥΔΟΜ του δήμου και αντέγραψα τα ΟΤ με το πλάτος των δρόμων και τις Ρ.Γ. και Ο.Γ. όπως τα έγραφε, δεν τα μέτρησα αν συμπίπτουν (κι ούτε τους ενδιαφέρουν, δεν το ψάχνουνε), Εννοείται, οτι το μόνο που απεικονίζει την πραγματικότητα είναι ο δικό σου οικόπεδο και το εντός αυτού κτήριο (το συνεργείο δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.