Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας συνεργείου μοτοσυκλετών


thaniava

Recommended Posts

Πολύ ωραίο το τοπογραφίκο dib , μπραβο σου ! Για εντός πόλεως είναι υπέρ αρκετό , έκανα ένα παρόμοιο για δική μου υπόθεση ,θα το καταθέσω σύντομα μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά , δε νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι , εχετε υποψη οτι τα τoπογραφικα για το συνεργεια θελουν μονο αυτα τα στοιχεια που ανεφερε και αποτυπωσε ο dib, δεν ειναι κατ'αναγκη "κανονικα" τοπογραφικα με υψομετρα, ορους δομησης κτλ.

 

Μια παρατηρηση μονο: η νομοθεσια (ΠΔ 38/96, αρθ.13) λεει για καταγραφη των δραστηριοτητων 50μ απο τα ορια του χωρου του συνεργειου (οχι του κτιριου) και οι περισσοτεροι μηχανικοι πέρνουν ακτινα 50μ ενω κανονικα πρεπει να κανεις Offset περιμετρικα του χωρου. Μου το ειχε (σωστα) διορθωσει ενας περιεργος προϊσταμενος στο συγκοινωνιων εδω στη Θεσνικη πριν χρονια και αυτο ακολουθω ασχετως αν πολλοι μηχανικοι συνεχιζουν να το κανουν σε ακτινα.

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε LeftLane

 

Το άρθρο 13 του 38/96 λέει για ''όρια του συνεργείου'' που εν προκειμένω στη περίπτωση μου, ως όρια εγω αντιλαμβάνομαι και λαμβάνω τους εξωτερικούς τοίχους του κτηρίου γιατί αυτά είναι τα εξωτεικά όρια, αν είχα μπροστά μου (αυλή με διαφορετικές Οικ. Γραμμές), τότε θα λάμβανα ως ακτίνα 50μ την ακμή κάποιων εκ των 2 σημείων του οικοπέδου, που όντως μου έχει τύχει εκτός Αθηνών (στη περιοχή Γέρακα) και έτσι το έκανα.

 

Τώρα αν ο προϊστάμενος της Θεσσαλονίκης εννοεί κάτι άλλο, δεν το καταλαβάινω!

 

Αν θες κάνε μια εφαρμογή στο υπάρχον τοπογραφικό που είναι αναρτημένο και δείξε μας τι εννοεί ...

 

 

#gianni_K

 

Σ' αυχαριστώ για τα σχόλια σου, αλλά ο καθένας μας κάνει ''συναδελφικά'' οτι μπορεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε dib εννοω οτι εαν στην ιδια οικοδομη εχεις π.χ. 2 ανεξαρτητους ισογειους χωρους, ενα καταστημα και ενα συνεργειο ας πουμε, περνεις τα ορια του συνεργειου και οχι του συνολικου εξωτερικου περιγραμματος του κτιριου. Δεν νομιζω πως διαφωνουμε  σε αυτο, απλα το παρεθεσα προς ενημερωση αλλων συναδελφων.

 

Τωρα για το offset αντι ακτινας εννοω το κοκκινο περιγραμμα  που δειχνω στο επισυναπτομενο σχεδιο σου, αυτα κατ'εμε ειναι τα σωστα ορια των 50μ για τα συνεργεια...

 

 

Τοπογραφικό για συνεργείο σε 1_500_b.dwg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LeftLane

Όπως το διατύπωσες στο μήνυμα σου πριν και παρέθεσες το παράδειγμα είμαστε απόλυτα σύμφωνοι, αλλά εγώ άλλο κατάλαβα στο #12 και μίλαγα για αυλές και διαφορετικές ΟΓ και ζητώ συγνώμη για την παρανόηση.

 

Προσπάθησα να ανοίξω το autocad για να δω το offset αλλά δεν ανοίγει και υποψιάζομαι οτι το έσωσες σε έκδοση >2004 και επειδή έχω σταματήσει  σ΄αυτή την έκδοση, σου είναι εύκολο να το ανεβάσεις πάλι σε 2004 ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

#ckiriako  ευχαριστώ και +1

 

edit

 

LeftLane κατάλαβα τι εννούσε ο προϊστάμενος, αλλα σ' αυτή τι περίπτωση απαιτείται μεγαλύτερη περιοχή αποτύπωσης κτηρίων

 

Τέλος πάντων..

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

 

, αλλα σ' αυτή τι περίπτωση απαιτείται μεγαλύτερη περιοχή αποτύπωσης κτηρίων

 

ναι το ξερω, απλα λεω ποιο ειναι το σωστο αν και δεν ειναι προς οφελός μας, αν δεν αντιμετωπιζεις ομως προβλημα συνεχισε ετσι... :wink:

 

ο συγκεκριμενος εψαχνε το παραμικρο και προσπαθουσε να δημιουργησει δυσκολιες σε ολους, αυτο φυσικα ηταν σταγονα στον ωκεανο, αν σου πως τι ηθελε να μας βαλει θα παθεις την πλακα της ζωης σου....Ηλεκτρολογικη μελετη, Φωτοτεχνια και μελετη θερμανσης (με απωλειες παρακαλω) για μια απλη αδεια λειτουργιας συνεργειου ειναι μερικα παραδειγματα.... :shock:   Μεχρι που εκανε εγγραφα εδω και κει στις υπηρεσιες (Πολεοδομια, ΤΕΕ , Περιβαλλον κ.α.) για να εχουν περισσοτερες απαιτησεις π.χ. στις μελετες ΕΠΟ ενω ειχε στειλει και εγγραφο στο ΤΕΕ οτι δεν ελεγχε σωστα το πινακιο αμοιβων, χα χα χα. Τι να σας λεω τωρα, βιβλιο εγραφες γι'αυτον  :mrgreen:

 

 

 

Τελικα τον εβαλαν σε αλλη υπηρεσια μετα απο μερικα χρόνια και πηγε στην ευχη του θεου... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 αν σου πως τι ηθελε να μας βαλει θα παθεις την πλακα της ζωης σου....Ηλεκτρολογικη μελετη, Φωτοτεχνια και μελετη θερμανσης (με απωλειες παρακαλω) για μια απλη αδεια λειτουργιας συνεργειου ειναι μερικα παραδειγματα...

 

Κοίτα, αν πρόκειται για ίδρυση συνεργείου μεσω έκδοσης οικ. άδειας και εμβαδό >300τμ, αυτά τα ζήταγε τότε η πολεοδομία (μέχρι 10/2010), ειδικά τη φωτοτεχνία (ανεξάρτητα το εμβαδό) σε περίπτωση που το ύψος του χώρου ήταν >3,5.

 

Τώρα για τα υφιστάμενα... για τη φωτοτεχνία ισχύει πάλι στη περίπτωση του ανωτερου ύψους, για την ηλεκτρολογική μελέτη (με εξαίρεση την ένδειξη του ηλεκτρικού πίνακα) έκανε κατάχρηση εξουσίας γιατί δεν προβλέπτεαι απο κανενα δημόσιο έγγραφο, όσο για τη μελέτη θέρμανσης αν στην αυτοψία έβλεπε θερμαντικά σώματα στο χώρο του συνεργείου ή αμα είχε πρόθεση ο συνεργάς να ζεστένεται, τότε βάσει αυτών των προϋποθέσων ναί έπρεπε να καταταθεί μελέτη θερμανσης... σε καθε άλλη περίπτωση ασκούσε κατάχρηση εξουσίας

 

Αλλά για να λές οτι τον πήγαν σε άλλη υπηρεσία κάτι τέτοιο θα έκανε και καλά του κάνανε και τον στείλαν εκεί που τον στείλαν... :smile:

Link to comment
Share on other sites

ναι , σε καποιες περιπτωσεις που ζοριζε καποιους ο οποιοι εκαναν ερωτηματα στο υπουργειο,  βγηκε λαθος ο κυριος προϊσταμενος (π.χ. ηλ/κα) αφου του απαντησαν εγγραφως οπως επρεπε. 

 

ηταν παντως αρκετα χρονια στο Συγκοινωνιων και εχει αφησει ιστορια εδω στο σαλονικα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.