Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πόσος καιρός πέρασε για να βρείτε την πρώτη σας δουλειά


Atlantis

Recommended Posts

Είμαι Χημικός Μηχανικός, ψάχνω για δουλειά τους τελευταίους έξι μήνες. Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που εργάζεται θα ήθελα να μου πει πόσο καιρό του πήρε να βρει την πρώτη του δουλειά (ως μηχανικός εννοείται) και με ποιο τρόπο τη βρήκε (αγγελία, γνωστός, προσωπική χάρη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη να σου απαντα καποιος συναδερφος θα σου πω εγω (πολ.Μηχ) οτι εγω εκανα 6μηνες να βρω δουλεια. Και οπως βλεπω αλλους συναδελφους σου δυσκολα ειναι αλλα οχι ακατορθωτα. Εχουμε γενικα την μικροτερη ανεργεια. Βεβαια πολλοι κανουν κατι αλλο απο το πτυχιο τους. Ευχομαι νεα δουλεια και καλη απο το Νεο Ετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κατοικώ και εργάζομαι στη Σκωτία. Υπάρχουν αύθονες ευκαιρίες εργασίας εδώ αν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό μπορώ να βοηθήσω.

 

Αν σου απαντήσει κανείς πως να βρεις δουλειά Ελλάδα, πες μου κι εμένα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΛΑ, είναι εύκολο δηλαδή να βρείς δουλειά στο εξωτερικό ως μηχανικός? ή δεν έχουν την ίδια ανγνώριση τα Ελληνικά πτυχία με τα αντίστοιχα των Αγγλικών πανεπιστ. ?

Link to comment
Share on other sites

Simon,

Είναι πολύ εύκολο να βρεις δουλειά εδώ διότι υπάρχει ζήτηση εργασίας. Βεβαίως ανάλογα και με τη βιομηχανία που ενδιαφέρεσαι. Το πτυχίο σου δεν χρειάζεται αναγνώριση όπως στην Ελλάδα! Κάνεις απευθείας αίτηση σε βιομηχανίες. Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για Αγγλία/ Σκωτία, μπορώ να σε κατατοπίσω. Just let me know....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χαιρετω

συναδελφους

και μη..

 

νομιζω οτι χρειαζονται

6 μηνες για οτι ναναι που να χει λιγο σχεση..

12 μηνες για κατι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα..

και 18+ μηνες για το τελειο

οποτε κανετε και υπολογιστες/αγγλικα/μεταπτυχιακο

εν τω μεταξυ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.