Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.017 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε πια είναι τα πιο δημοφιλή προγράμματα για στατική επίλυση κατασκευών από Ο/Σ.

 

Αν έχω ξεχάσει κάποιο, ενημερώστε με να το προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά ενδιαφέρον το θέμα.

 

Αναφέρεσαι φαντάζομαι σε έργα από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Διαφορετικά θα έπρεπε να περιλαμβάνεται σίγουρα το Instant.

Επίσης, λιγότερο δημοφιλή ξένα προγράμματα όπως:

Robot Millenium,

Gt-Strudl,

Statik-3

Strand7

Link to comment
Share on other sites

Adavis βάλε το sofistik, και το space. Επίσης καλό θα ήταν να μπορεί κάποιος να βάλει 2 ψήφους. Εϊναι πολλοί που χρησιμοποιούν συνδυασμό προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να μπουν οι Ευρωκωδικες να τελειωνουμε με αυτη τη σαβουρα των ελληνικων προγραμματων. Ενα σοφιστικ που επειδη "ετυχε" να εχει ελληνικους κανονισνους δεν σωζει την κατασταση. Καλα ειναι μουρλοι εδω και καθονται και ασχολουνται με τεχνολογιες DirectX και τρισδιαστατα γραφικα επι χρονια οταν οι βασικοι αλγοριθμοι των μητρωων ειναι για τα σκουπιδια. Στη δε μοντελοποιηση των κατασκευων εχουν εισαχθει τετοιες πατατες που τα προγραμματα ειναι για πεταμα. Τη γλυτωνουν με την υπερδιαστασιολογηση, να χαιρονται οι εταιρειες παραγωγης χαλ. και σκυροδεματος. Το μονο που ικανοποιουν ειναι οι απαιτησεις των παλιων μηχανικων που ελυναν στατικα στο χερι με επιπεδα πλαισια, και μολις τους δοθηκε στα χερια το μαγικο κουτι που λεγεται Η/Υ το ξεσκισαν. Δυστυχως και εγω εχω πεταξει λεφτα σε ελληνικο, αλλα περιμενω να δουλεψω κανα robot me revit structure as poume, και να φαληρησουν ολοι οι ντενεκεδες υπερεπιστημονες/συγγραφεις οπλισμενου σκυροδεματος. (που εχουν φαληρησει ηδη) χα χα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ μαζί σου όσον αφορά τις δυνατότητες των καλών ξένων προγραμμάτων και κυρίως στην αξιοπιστία τους.

Απο την άλλη όμως δεν με χαλάει και το γρήγορο ελληνικό πρόγραμμα,όταν π.χ 70% των μελετών είναι μεζονέτες κ.τ.λ που μάλλον τίποτα δεν θα μου πρόσφερε μια ανάλυση με ακριβέστερο πρόγραμμα.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση-για μένα ο καλύτερος συνδυασμός είναι ένα πλήρως αξιόπιστο και <<χειροκίνητο>> πρόγραμμα για τις αντίστοιχες κατασκευές και ένα γρήγορο για τις πολλές μικρές μελέτες.

Τώρα θα μου πείτε μα καλά γιατί να έχω 2 προγράμματα;

Η αλήθεια όμως είναι ότι όσοι ασχολούμαστε κυρίως με στατικά ..δυστυχώς κάνουμε συλλογή!!

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο με τη "συλλογή" πολύ μου άρεσε Στέφανε...πραγματικά έτσι είναι...

Έχω ένα διπλό FESPA το αλλάζεις.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

structur νομιζω οτι ολοι πανω κατω συμφωνουμε και οτι οι οικοδομες μας ειναι ολες υπερδιαστασιολογιμενες...το θεμα ειναι οτι τετοια προγραμματα σαν το robot,sap κ.τ.λ ειναι πολυ ακριβα και δυσχρηστα για την δουλεια μας.Μιλαμε τωρα για απειρα excel για διαστασιολογιση και παρα πολυς χαμενος χρονος...μακαρι αυτες οι εταιρειες να συνεργαζοταν με ελληνες μηχανικους για να φτιαχτουν καποιες εκδοσεις σοβαρες που να εχουν ελληνικους κανονισμους.(δυστυψως για το stereostatika+etabs) δεν εχω ακουσει καλα λογια..

αυτα που ειπες για τους αλγοριθμους τα ξερεις απο "μεσα"?εχεις καποια στοιχεια?για τις πατατες στην μοντελοποιηση τι εννοεις?μας ενδιαφερουν πολυ ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

nik:

 

Αν με ρωτας αν εχω source code δεν μπορω να σου απαντησω, αλλα ειναι ευκολο αν ξερεις λιγο στατικη να δεις τι κανει ενα προγραμμα τοσο απο το pre-processing οσο και απο το post-processing. Ομως γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ να ξερεις ποιες παραδοχες και τεχνικες μοντελοποιησης ειναι off? Θελω να πω δηλαδη ok και τι θα κανεις? Θα αλλαξεις προγραμμα?

 

Δεν χρειαζεσαι (πλεον) excel για να διαστασιολογησεις αλλα σιγουρα ωσπου να παραμετροποιησεις και μονο ενα προγραμμα παραγωγης σχεδιων ξυλοτυπων π.χ. θες καποιο χρονο.

 

Το ολο ζητημα ειναι ποσο extra (και αν) μπορει να εκτιμηθει σε χρηματα μια "σωστη" μελετη μαιζονετας ας πουμε απο μια "λαθος". Λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

....είναι ίσως σαν τα αυτοκίνητα ,ξεκινάς π.χ με κάτι απλό και φθηνό μετά τρώγεσαι για κάτι καλύτερο και αργότερα αν οι δουλειές πάνε καλά θέλεις π.χ και τη mercedes-sofistik σου!

 

..όμως πάντα αγαπάς και τα παλιά αυτοκίνητα (απλά ελληνικά προγράμματα)που πάνω τους έβγαλες την αρχική ασχετοσύνη σου(μου)! -και αυτά καρτερικά σου επέτρεψαν να τελειώσεις τις πρώτες σου μελέτες ,έστω και με υπερδιαστασιολογημένη ασφάλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη πλευρά μου, σαν φοιτητής που δεν έχω ακόμη μεγάλη επαφή με τα στατικά προγράμματα, θα ήθελα να εκφράσω μερικές απόψεις για τα ελληνικά προγράμματα που παρατηρώ το τελευταίο διάστημα.

 

Δεν θα αναφερθώ σε δυνατότητες επίλυσης που τα προγράμματά μας υστερούν αρκετά σε σχέση με ανταγωνιστικά του εξωτερικού, θα ήθελα να θίξω ζητήματα που αφορούν το κεντρικό περιβάλλον λειτουργίας, την οργάνωση και γενικότερα την εμφάνιση των προγραμμάτων.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι τραγικά έως αποκρουστικά... Και εξηγούμαι... Πώς είναι δυνατόν εν έτη 2008, να ανοίγεις ένα βασικότατο πρόγραμμα της δουλειάς σου που αφιερώνεις αρκετές ώρες και να έρχεσαι αντιμέτωπος με περιβάλλον που στην καλύτερη των περιπτώσεων θυμίζει windows 95, και εικονίδια παντού να σε στριμώχνουν (βλέπε Fespa, Next κ.α.)... Βέβαια θα μου πείτε, εμείς δεν αγοράσαμε πρόγραμμα για "μόστρα", αλλά για σωστούς υπολογισμούς και αναλύσεις και θα με βρείτε απόλυτα σύμφωνο. Τι να πω όμως... Εγώ δε θα μπορούσα με τίποτα να βλέπω τη "Μαρία την άσχημη" κάθε μέρα στην οθόνη μου και να ξεκινώ με όρεξη και έμπνευση τη δουλειά μου... Το παράλογο είναι που όλοι στους ιστότοπούς τους διαφημίζουν τη μεγάλη παρουσία τους στο χώρο (10ετίες, 20ετίες κτλ) και δεν έχουν αξιωθεί να βελτιώσουν λίγο την εμφάσισή τους μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα... (και να ήταν το μοναδικό πράγμα που δεν έχουν κάνει ακόμη καλά θα ήταν). Είναι βέβαια πασίγνωστο ότι η καλή εμφάνιση και μόνο είναι μία από τις καλύτερες τεχνικές marketing και μπορεί να αποφέρει πολλα κέρδη και νέους πελάτες, αλλά μάλλον δεν μας συγκινεί ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα.. Αυτά ήθελα να πω και συγγνώμη για τη μακροσκελή δημοσίευση αλλά έπρεπε και εγώ κάπου να τα πω.. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω και τις δικές σας απόψεις για αυτή την γνώμη που δεν έχει πολυσυζητηθεί..

 

[Ελπίζω μέχρι την ώρα που θα αποφασίσω την αγορά κάποιου, να εισακουστούν οι προσευχές μου (χα χα!!) και να έχουν σουλουπωθεί στοιχειωδώς...]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.