Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.017 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη εχω ορεξη θα τρολλαρω εγω

 

Μερικοι συναδελφοι μου δινετε την εντυπωση οτι ζειτε σε αλλο πλανητη. Επειδη ομως σας συμπαθω, θα σας διαφωτισω ερμηνευοντας τι σημαινει μελετη πολεοδομιας.

 

Σημαινει παταω ενα κουμπι και βγαινει μια χοντρη..... εεεεε δηλαδη σχεδια και τευχος ετοιμα για τυπωμα ωστε να παρουμε την αδεια. Χωρις πολλα πολλα ψαξιματα και σουξου μουξου. Να καταθεσουμε το φακελο που θα εχει τα περιεχομενα που πρεπει και να ξεμπερδευουμε με τη γραφειοκρατικη μας διεκπεραιωση. εεεε με τη μελετη εννοω

 

Εφερα γλαυκα στην Αθηνα ε? το ξερω :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε σχεδον ολα τα ελληνικα λογισμικα το κανουν αυτο.

Ειτε προκειται για μελετη νεου, ειτε προσθηκη, ειτε ΚΑΝΕΠΕ κτλ.

 

Το θεμα των υφισταμενων κτηριων (και ποσο μαλλον του ΚΑΝΕΠΕ) ειναι τεραστιο.

Προσωπικα ισα που το εχω πλησιασει, "χωρις να ακουμπησω".

 

Απλα σε οποιαδηποτε μελετη θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει μια σοβαρη προσεγγιση.

Και για την ασφαλεια της κατασκευης και για την οικονομια και για τον επομενο που θα την δει και για τον κατασκευαστη που θα την υλοποιησει και για την παρτη μας.

(μην παραξηγηθω, δεν υπονοω κατι για τον Νικ).

 

Αντιλαμβανω οτι καποιες φορες πρεπει να γινει κατι γρηγορα αλλα αυτο δεν μας αποτρεπει απο το να κανουμε τις οποιες διορθωσεις και λεπτομερειες, εκ των υστερων, και αν δεν ενημερωσουμε την ΟΑ, τουλαχιστον ας τα βαλλουμε σε ενα φακελο να τα εχει ιδιοκτητης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις κάτι να γράψεις....καλό είναι να αφήνεις κάποιον άλλον. 

 

Μελέτη για πολεοδομία δεν σημαίνει μελέτη για σκουπίδια. Σημαίνει μελέτη που θα την θεωρήσει όμως μία δημόσια αρχή, δεν είναι μελέτη για 4178, μελέτη που θα την κάνω για ένα ακίνητο που μου ζήτησε κάποιος κ.τ.λ..

 

Θέλω γνώμη για πρόγραμμα από κάποιον που το χρησιμοποίησε επαγγελματικά και έκανε τη δουλειά του, όχι διπλωματική, παίξιμο για να το μάθει κ.τ.λ.

 

Αν τελείωσε ο τέρυ το οφ τόπικ τρολάρισμα ας απαντήσει λοιπόν κάποιος.

Edited by nik
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ το ζητησες....

 

Ποια η διαφορα μιας μελετης που "θεωρει η δημοσια αρχη" (και ασφαλως υπογραφεται απο τον εχων το δικαιωμα) και μιας μελετης που θα ανεβει στο συστημα του Ν4178, ή θα τη ζητησει καποιος ιδιοκτητης για την παρτη του (και παλι υπογραφεται απο τον εχων το δικαιωμα)?

 

Αυτο μπορεις να μου το εξηγησεις?

 

Δηλαδη εσυ, οταν ερχεται πελατης τον ρωτας : "μελετη για πολεοδομια θελετε ή για Ν4178 ή για δικη σας χρηση"?

 

Το αρχικο μου ερωτημα ηταν ΑΠΛΟ, ωστε να καταλαβω και να σου απαντησω.

Ακομα δεν απαντησες.

 

Ειπε μια γνωμη ηδη ο cvlengnr, αλλα δεν την ειδες.

 

Σημαινει παταω ενα κουμπι και βγαινει μια χοντρη..... εεεεε δηλαδη σχεδια και τευχος ετοιμα για τυπωμα ωστε να παρουμε την αδεια. Χωρις πολλα πολλα ψαξιματα και σουξου μουξου. Να καταθεσουμε το φακελο που θα εχει τα περιεχομενα που πρεπει και να ξεμπερδευουμε με τη γραφειοκρατικη μας διεκπεραιωση. εεεε με τη μελετη εννοω

 

 

Απαντησα και γω, αλλα ουτε αυτο σε καλυψε

 

Συναδελφε σχεδον ολα τα ελληνικα λογισμικα το κανουν αυτο.

Ειτε προκειται για μελετη νεου, ειτε προσθηκη, ειτε ΚΑΝΕΠΕ κτλ.

 

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε που μπλέξαμε σαββατιάτικα με τον ξεφτέρυ....

 

Άνθρωπε μου έκανα μία απλή ερώτηση. Γιατί θες να τσακωθείς ? Γιατί πετάγεσαι γενικά ? Μας παρατάς λέω γω ?

 

Δεν θα κάνω οφ τόπικ συζήτηση τι είναι μελέτη πολεοδομίας. Εκεί κόλλησες εσύ, που χρησιμοποίησα τον όρο μελέτη πολεοδομίας ? Αν το πω στατική μελέτη για έκδοση οικοδομικής άδειας θα σου φανεί καλύτερο ? Πως αλλιώς να το πω να σε ικανοποιήσω ?!!!!! Πλήρη μελέτη ΚΑΝΕΠΕ ρωτάω ποιος έχει κάνει που να την έχει χρησιμοποιήσει όμως επαγγελματικά. Όχι να παίζει με ένα πρόγραμμα για να το μάθει. Αυτό ! 

 

Επί της ουσίας έχεις κάτι να πεις ? Με ποιο πρόγραμμα έκανες ΚΑΝΕΠΕ και 1) πόσο εύκολο ήταν 2) πόσο αξιόπιστο 3) πόσο κοστίζει πρόγραμμα + πρόσθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα έκανες ΚΑΝΕΠΕ και 1) πόσο εύκολο ήταν 2) πόσο αξιόπιστο 3) πόσο κοστίζει πρόγραμμα + πρόσθετο.

 

 

Αυτο ηταν αρκετο απο την αρχη.

Αλλα αφου με θεωρεις οφ-τοπικ, ας απαντησει κανεις αλλος.

 

 "Μελετη στατικης επαρκειας με χρηση ΚΑΝΕΠΕ". Αυτος ειναι "τιτλος". Τα υπολοιπα δεν τα καταλαβαινω.

Πετας κατι ασαφες και πρεπει οι υπολοιποι να δωσουν σοβαρη απαντηση. Και αντιδρας κιολας, επειδη ρωτησα απλα και ευγενικα "πες μας τι εννοεις για να σου πουμε γνωμες".

 

ΥΓ. Εδω ειναι φορουμ. Εγω δεν τσακωνομαι με κανεναν. Εσυ αρπαζεσαι λες και σου μειωσαμε το επαγγελματικο κυρος. Ο κ. terry τρολλαρε τον κ. nik.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να σβηστεί τίποτα.

Η στατική μελέτη είναι μια. Είτε την πας στην πολεοδομία, είτε την δώσεις για προσωπική χρήση βασίζεται σε κάποιες αρχές και κανόνες που είναι πάντα οι ίδιοι. Ο κλάδος μας από κάτι τέτοιες εκφράσεις (μέλετη πολεοδομίας) έφτασε σε αυτό το χάλι που υπάρχει σήμερα και όλοι νομίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται ο μηχανικός είναι απλά για να πάρει το χαρτί της άδειας. Και προφανώς ο Terry δικαίως αναρωτήθηκε.
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο

 

Ενώ παρέθεσες μια σωστή άποψη έβαλες και εσύ το "είτε την δώσεις  για προσωπική χρήση"

Γίνεται όμως ΚΑΝΕΠΕ χωρίς έγκριση! 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.