Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.017 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

Καλησπέρα κ. Βασίλη

Εγώ δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο τύπο μελέτης πχ. ΚΑΝΕΠΕ κλπ..

Δυστυχώς αυτό το μελέτη πολεοδομίας το έχω ακούσει από πάρα πολλούς, και τις περισσότερες φορές εννοούν μια "μπαλαμουτοδουλειά" ότι βγάλει το πρόγραμμα να τελειώνουμε με τη άδεια. Έχουν πέσει στα χέρια μου πολλές φορές στατικά που δεν ταιριάζουν πχ οι διαστάσεις με τα αρχιτεκτονικά. Ε αυτό είναι "μελέτη πολεοδομίας". Σοβαρή μελέτη πάντως δεν είναι.

Για τον ΚΑΝΕΠΕ συγκεκριμένα αν έρθει ένας πελάτης και σου ζητήσει μια μελέτη επάρκειας και μελέτη επεμβάσεων αν δεν βγαίνει το κτίριο για να αποφασίσει μετά αν θα προχωρήσει σε άδεια και εκτέλεση επεμβάσεων, αυτή η μελέτη μπορεί να μην εγκριθεί ποτέ από πολεοδομία. Αυτό δεν είναι προσωπική χρήση; Θα έπρεπε να τον ρωτήσω αν θα το πας στην πολεοδομία ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε συνεχίζεις να αναφέρεσαι σε κάτι που ξεκαθάρισα σε 3 ποστς και δεν προσφέρεις τίποτα επί της ουσίας. Το τι νομίζεις εσύ ότι εννοώ εγώ με την μελέτη πολεοδομίας είναι δικό σου πρόβλημα και άσχετο με το θέμα. Μπακαλοδουλειά μία μελέτη στατικής επάρκειας που θα την έχεις βάρος σου για όλη σου τη ζωή δεν την καταλαβαίνω πάντως. Προσωπικά δεν έχω πάει μπακαλομελέτη σε πολεοδομία ούτε καν για νέα οικοδομή γιατί είναι στατικά όχι μηχανολογικά τα οποία στην πράξη τα αλλάζεις χωρίς να  φοβάσαι μην πέσει η οικοδομή.

 

Ξαναρωτάω λοιπόν, έχεις κάνει μελέτη στ.επ. ΚΑΝΕΠΕ που πέρασες από πολεοδομία ? Αν ναι πες μας ποιο πρόγραμμα και τις εντυπώσεις σου. Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφική συζήτηση.

 

Τέλος κατ' εμέ μελέτη στατικής επάρκειας που δεν πάει πολεοδομία δεν μπορώ να καταλάβω που χρειάζεται πλην ίσως 4178. Να λέμε τώρα ότι κάναμε ΚΑΝΕΠΕ με το SAP και 100 excelακια για να παίζουμε π.χ. δεν λέει τίποτα. Για αυτό τονίζω το "μελέτη πολεοδομίας" άρα επαγγελματική δουλειά και όχι άσκηση επί χάρτου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε nik δεν θα συνεχίσω στο απαράδεκτο ήφος της συζήτησης σου γιατί εγώ δεν σου επιτέθηκα προσωπικά. Συζήτηση κάνουμε και λογικό είναι να διαφωνούμε.

 

Επαγγελματική δουλειά στατικής επάρκειας τόσο σε επίπεδο μελέτης οσο και σε επίπεδο ΜΚΕ έχω κάνει, αλλά από τη στιγμή που θεωρείς ότι δεν προσφέρω τίποτα επι της ουσίας στη συζήτηση, δεν πρόκειτε να σου πω με ποιο λογισμικό.

 

Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχετε βγει όλοι εκτός θέματος για μία λεκτική παρεξήγηση!

Δεν αρμόζει αυτό το επίπεδο σε κανέναν σας διότι είστε παλιά και αξιόλογα μέλη και τα έχουμε πει τόσες φορές σε τεχνικά θέματα.

Ας πέσουν οι τόνοι σας παρακαλώ και όποιος θέλει ας συμμετάσχει στο τεχνικό σκέλος του θέματος και μόνο.

Δεν θα ανεχτώ άλλα εκτός θέματος μηνύματα.

Ας τελειώσει λοιπόν το θέμα εδώ και κάποια στιγμή θα γίνει καθαρισμός του νήματος.

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

Για ΚΑΝ.ΕΠΕ:

 

ΡΑΦ και πάλι ΡΑΦ

 

Το STATIK - Cubus απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο -  Έχει θέμα με την εισαγωγή των υφιστάμενων οπλισμών (Ελβετικό)- πρέπει να κάνεις αλχημείες -δεν έχει δυνατότητα εισαγωγής οπλισμών στους κόμβους - στηρίξεις (όπως στα Fespa - ΡΑΦ)  με αποτέλεσμα η προσέγγιση να γίνεται έμμεσα.

Το Fespa δεν το δούλεψα, αν και οι εντυπώσεις της pushover (Seismostruct) είναι πάρα πολύ καλές.Έχει κάτι πραγματάκια που με προβλημάτισαν 

Το ΡΑΦ είναι ίσως απο τις καλύτερες προσπάθειες που έγιναν ποτέ, του αξίζει μια καλή θέση.

Το SCADA-Pro , τα έχω ξαναγράψει ,σπάει νεύρα απο τα bugs 

 

Επίσης θεωρώ το STATIC της multisoft , τίμιο πρόγραμμα για τα Ελληνικά Δεδομένα.

 

Το NEXT δεν το γνωρίζω

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ευχάριστα νέα, ότι και να κάνει με πόνεσε πολύ και δεν ξαναγυρνάω.....1850 +ΦΠΑ δεν θα έδινα για ΚΑΝΕΠΕ στο SCADA + την αναβάθμιση

 

Με τα ίδια χρήματα έχω φουλ πακέτο ΡΑΦ

 

Δυνατό πρόγραμμα, αλλά δεν είμαι της υπομονής

 

ΡΑΦ και ge_liakos για να έχουμε νταραβερι, έτσι δεν είναι Γιώργο;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ο κλάδος μας από κάτι τέτοιες εκφράσεις (μέλετη πολεοδομίας) έφτασε σε αυτό το χάλι που υπάρχει σήμερα και όλοι νομίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται ο μηχανικός είναι απλά για να πάρει το χαρτί της άδειας.

 

Αυτο ακριβως ισχυει και οποιος εχει μια στοιχεωδη επαφη με την πιατσα το γνωριζει απο πρωτο χερι. Αυτο θεωρησαμε -μαλλον- ολοι οτι εννοουσες και για αυτο πηρες τις απαντησεις που πηρες.

 

Anyway νομιζω οτι θα επρεπε να θεσεις με απλοτητα το ερωτημα : ψαχνω προγραμμα για ΚΑΝΕΠΕ πειτε τη γνωμη σας.

 

Η μελετη ΚΑΝΕΠΕ ειναι  και εχει απαιτησεις πολυ συγκεκριμενες και ειτε τη δωσεις στην πολεοδομια ειτε οχι. Δεν πρεπει να εχει καμια απολυτως διαφορα.

Επισης θεωρω οτι οσον αφορα την αποτίμηση κτιρίου ειναι σφοδρα πιθανο (και μαλλον πολλες φορες επιβεβλημενο) να γινει αρχικα unofficially δλδ να γινουν οι ελεγχοι να δουμε τι μπορει να αντεξει το κτιριο και μετα να συζητησουμε με τον ενδιαφερομενο για το τι μπορει να κανει και πως.

 

Για να μη μακρυγορω δεν εχω να σου προτεινω καποιο sodtware γιατι δεν ειχα την τυχη να εχω δουλειες με ΚΑΝΕΠΕ. Ολοι οι ιδιοκτητες που εχουν ενα παλιο μικρο ακινητο και θελουν να σηκωσουν κανενα οροφο, μολις ακουνε για τη διαδικασια (εργαστηριακα, ελεγχος, ενδεχομενες ενισχυσεις, ενδεχομενες σοβαρες ανεπαρκειες κλπ) και το κοστος του ΚΑΝΕΠΕ κοβουν δρομο.....

Edited by cvlengnr
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

cvlengνr έχω ένα ξεχασμένο stereostatika, τι γίνεται μ'αυτο ρε;

 

Η Πολεοδομία γιατί αναφέρεται ακόμα; 

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς McRaster.

 

To ΡΑΦ είναι ένα αξιολόγο και συνεχώς εξελίξιμο πρόγραμμα και είμαι ευχαριστημένος. Στην τελευταια έκδοση που βγήκε προχτές εμφανίστηκαν κάποιες επιπλέον εντολές για επιλογή μεταξύ ΚΑΝΕΠΕ και ΕΚ8-3 αλλα περιμένω την ενημέρωση των manual για να δω τις ακριβώς γίνεται.

 

Τα νταραβέρια επιβάλλονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.