Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.017 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

Βγήκε βρώμα οτι μόνο στα Χανιά πληρώνονται καλά οι μελέτες, Terry είναι αλήθεια; :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

Το εμαθες ε?

Αλλα εγω δουλευω με 300Ε, τα παντα μεσα και χαλαω την πιατσα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικα την pushover δεν μπορεις να την ελεγξεις και πολυ.

Εχει τα θεματακια του, αλλα δεν ειναι κακο.

 

Μπορω να γραψω μερικα "στραβα" αν θες.

Τα εχω γραψει παλιοτερα και στο αντιστοιχο θεμα περι ΦΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

nik όσους ρώτησα μου είπαν οτι είναι ικανοποιημένοι ,νομίζω οτι και η ομάδα του έχει αξιόλογα άτομα με γνώσεις και μια ανθρώπινη συμπεριφορά στους συνεργάτες τους

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Προσοχή!!! μετά από μία κακή εμπειρία που είχα μόλις σε σχέση με τo fespa, ενημερώνω τα μέλη του φόρουμ ότι :

από την εταιρεία αρνήθηκαν να μου παράσχουν υποστήριξη σε θέματα του προγράμματος, επειδή έχω παλαιότερη έκδοση.

Κατά την αγορά του προγράμματος όμως η εταιρεία υπόσχεται σαφώς ΔΙΑΡΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΝΕΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ, και με την παροχή αυτή αιτιολογούσαν τις αρκετά υψηλότερες τιμές από τα άλλα ανταγωνιστικά λογισμικά της ελληνικής αγοράς.

Έτσι, μόλις ανακάλυψα προς μεγαλη μου απογοητευση οτι η υποστήριξη τελικά έχει ημερομηνία λήξης και δεν είναι διαρκής όπως υπόσχονται, είπα να ενημερώσω τα μέλη του φορουμ για την ...αλλαγή πολιτικής της εταιρείας.

 

ΥΓ εάν οι διαχειριστές έχουν αντίρρηση ως προς τη δημοσίευση ζητώ συγνώμη.

  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εδώ και κάποια χρόνια έκανα τη μετάβαση από το Scada Pro στο ΡΑΦ. Δεν ήταν μια εύκολη μετάβαση, εννοώ ότι απαιτεί χρόνο και χρήμα και είναι δύσκολο να πάρεις απόφαση. Όταν έχεις επενδύσει χρήματα και χρόνο για να μάθεις ένα πρόγραμμα το σκέφτεσαι και πέντε και έξι φορές. Όμως το έκανα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για ΚΑΝΕΠΕ αλλά υπάρχει μια δουλειά στα σκαριά που μάλλον θα χρειαστεί. Το βρίσκω ιδιαίτερα εύχρηστο στο κομμάτι της μοντελοποίησης και της εποπτικότητας. Κάνεις αυτό που θέλεις με λίγα κλικ. Επίσης είναι φοβερό στο κομμάτι των ενισχύσεων (βάζεις και βγάζεις πανεύκολα μανδύες, ινοπλισμενα πολυμερή, κλωβούς). Πήρα και τα μεταλλικά, και είμαι επίσης πολύ ευχαριστημένος. Με κουράζει λίγο ο ξυλότυπος (εδώ το Scada υπερτερεί), θα ήθελα κάποια πράγματα να είναι block, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης, είμαι ευχαριστημένος και με το κομμάτι της υποστήριξης τόσο στο θέμα κόστους όσο και στην ουσία της εξυπηρέτησης. Και το Scada είχε καλή εξυπηρέτηση αν και όταν έφυγα εγώ ήταν ακριβή διότι είχα και τα μεταλλικά. Απ ότι ξέρω έχει αλλάξει πλέον το κόστος και γενικά η λογική του συμβολαίου συντήρησης για το scada. Ελπίζω με τις νέες εκδόσεις να έχει γίνει και πιο εύχρηστο το πρόγραμμα. 

Εχω επίσης και μια σχετικά παλιά έκδοση Stereostatika, το οποίο το χρησιμοποιώ και αυτό για σχετικά απλές μελέτες. Είναι σαφέστατα το πιο γρήγορο από τα άλλα δύο, από την αρχή μέχρι το τέλος. Μπορώ να βγάλω πλήρη μελέτη με τεύχος και σχέδια έτοιμα για εκτύπωση για κτήριο μικρής κάτοψης μονώροφο ή διώροφο μέσα σε 4 με 5 ώρες. Αν υπάρχει εμπειρία, και δεδομένου ότι για μονώροφα, διώροφα οι διαστάσεις των υποστυλωμάτων καθορίζονται κυρίως από τις απαιτούμενες αγκυρώσεις, ελάχιστα διαφέρουν τα αποτελέσματα του ξυλοτύπου μεταξύ και των τριών προγραμμάτων (αλλαγές στη σεισμική ανάλυση υπάρχουν αρκετές!!!). Αν δε, ληφθεί υπ όψιν ότι συνήθως δεν αλλάζουν ιδιαίτερα οι οπλισμοί για τέτοια κτήρια με q 1.5 τότε το λύνω έτσι. Όμως σε λίγο περίεργες και μη συνηθισμένες κατόψεις και διατάξεις στοιχείων φ.ο. χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα. Επίσης, τα Stereostatika έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορείς πολύ εύκολα να σταματήσεις τα μισά κάτω σίδερα των δοκών πριν τα υποστυλώματα και έτσι κερδίζεις λόγω ικανοτικού και φυσικά υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία στην πράξη στο σιδέρωμα. Αυτό γίνεται και στο ραφ και στο Scada αλλά αρκετά πιο δύσκολα.

Όπως είπε και κάποιος συνάδελφος όσοι ασχολούμαστε με το άθλημα έχουμε συλλογή από προγράμματα, κανένα δεν είναι τέλειο, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Πιστεύω στη λογική ότι οι πολιτικοί μηχανικοί πρέπει να ασχολούμαστε μόνο με στατικά ώστε να το λιώνουμε το αντικείμενο και να μπορούμε να επενδύσουμε χρόνο και χρήμα. Δυστυχώς όμως δεν είναι οι εποχές κατάλληλες να διώχνουμε άλλες δουλειές. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 28/10/2019 at 11:31 ΠΜ, Charlie said:

Επίσης, τα Stereostatika έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορείς πολύ εύκολα να σταματήσεις τα μισά κάτω σίδερα των δοκών πριν τα υποστυλώματα και έτσι κερδίζεις λόγω ικανοτικού και φυσικά υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία στην πράξη στο σιδέρωμα. Αυτό γίνεται και στο ραφ και στο Scada αλλά αρκετά πιο δύσκολα.

Αυτό πλέον το κάνει και το Fespa.

Επί της πράξης θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και σοβαρή επίβλεψη για να εφαρμοστεί σωστά από τα συνεργεία καθώς όλοι έχουν μάθει να τραβάνε τα σίδερα μέχρι άκρου. Και επίσης θέλει σωστές διαστάσεις κοπής.

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 1/23/2023 at 5:14 PM, Giorgos_Eng82 said:

εγω 3DR-Strad και excel για να το διορθώνω..

θα μπορούσες να μοιραστεις την εμπειρια σου αναφορικά με τισ διορθωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.