Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.017 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

Ως χρήστης του Fespa θα διαφωνήσω μαζί σου civileng ως προς το σκέλος της εμφάνισης, οργάνωσης και χρηστικότητας των προγραμμάτων. Καταρχήν απ' όσο έχω δει το Next θεωρώ άδικη κάθε σύγκριση μαζί του ως προς τον τομέα αυτό αλλά και συγκρινόμενο και μ' όσα άλλα προγράμματα Ελληνικά και ξένα έχω δει. Η οργάνωση των σταθμών/ορόφων σε καρτέλες τύπου Excel, οι οργάνωση των εντολών και των παραμέτρων, η δυνατότητα μετακίνησης των εργαλειοθηκών και το γενικότερο περιβάλλον θα το χαρακτήριζα όμορφο και λειτουργικό που χαίρεσαι να εργάζεσαι σ' αυτό.

 

Αν πας σε ξένα προγράμματα που φυσικά έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες ανάλυσης, τα περισσότερα απ' αυτά είναι δύσχρηστα, άσχημα και φαίνεται η ηλικία του περιβάλλοντος τους. Θα τα χαρακτήριζα περισσότερο ακαδημαϊκά και όχι εμπορικά και αν το ψάξεις περισσότερο θα δεις ότι έτσι ξεκίνησαν.

 

Αναφορικά με το Fespa απ' όσο θυμάμαι όταν στα τέλη της δεκαετίας του 1990 μεταφέρθηκε από DOS σε Windows το όλο GUI σχεδιάστηκε από την αρχή με διαφορετική λογική (παραθυρική λογική) από μια άλλη εταιρία που εξειδικεύονταν σε προγραμματισμό Windows εφαρμογών (όχι την LH-Λογισμική). Αυτό νομίζω θα έπρεπε από μόνο του να λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε διαφωνώ με αυτά που λες, απλά πιστεύω πως είναι υποκειμενικό το θέμα και έχει να κάνει με την αισθητική του καθενός. Για παράδειγμα, μου αρέσει να δουλεύω σε περιβάλλον microsoft office 2007 (Μεγάλα εικονίδια, ευανάγνωστα, που καταλαβαίνεις από μακριά τι κάνουν, που έχουν υψηλή ανάλυση και αλληλεπιδρούν με το πέρασμα του δείκτη του ποντικιού από επάνω τους...). Βέβαια όλα ξεκίνησαν από το ασπρο-μαύρο, πολύ σωστά. Όμως, τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από τότε..(αν έχεις τη δυνατότητα δες τα μενού του τελευταίου sap2000 v11 καθώς επίσης και robot office v20.1). Δεν είμαι υπερ της υπερβολής, ούτε όμως φαντάζομαι πράγματα που δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν. Με κάτι λιτό, σύγχρονο και ουσιαστικό δίνεις αλλον αέρα (και λίγο χρώμα βρε παιδία.. αυτό το κιτς μπεζ δεν παλεύεται..!!!:D )

Κατά τη γνώμη μου(και πάλι), το πιο ευπαρουσίαστο ελληνικό πρόγραμμα της επιστήμης μας που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή είναι τα Stereostatika!!! Εξαιρετικά παράθυρα διαλόγων, τρομερή απεικόνιση 3d του φορέα και των οπλισμών, πανεύκολο στη χρήση και εκτυπώσεις στα ίδια πολύ καλά επίπεδα. Για εκπαιδευτική τουλάχιστον χρήση είναι ότι καλύτερο. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι στους βασικότερους τομείς είναι αρκετά πίσω (παραμετροποίηση, αναλύσεις..) και ελπίζω τα επόμενα χρόνια να βελτιωθεί και να εξελιχθεί πάρα πολύ!!! Το έχω λατρέψει... :) :)

Link to comment
Share on other sites

... Για παράδειγμα, μου αρέσει να δουλεύω σε περιβάλλον microsoft office 2007 (Μεγάλα εικονίδια, ευανάγνωστα, που καταλαβαίνεις από μακριά τι κάνουν, που έχουν υψηλή ανάλυση και αλληλεπιδρούν με το πέρασμα του δείκτη του ποντικιού από επάνω τους...).....

 

Civileng.. σεβαστή η άποψη σου, όμως κατά τη γνώμη μου το λογισμικό μηχανικού δέν είναι παιχνιδομηχανή. Εσύ κοιτάζεις μόνο το περιτύλιγμα και όχι την ουσία. Εν μέρη δικαιολογημένος, αφού δήλωσες φοιτητής, άρα δέν το χρησιμοποιείς για βιοποριστικό λόγο, ούτε βάζεις την υπογραφή σου πουθενά. Δηλάδη δέν σε απασχολούν τα 2 σημαντικότερα στοιχεία, που κατά τη γνώμη μου είναι η αξιοπιστία και η αποδοτικότητα.

 

Δουλεύοντας θα δείς ότι μεγάλη αποδοτικότητα δέν μπορείς να πιάσεις με συνεχόμενενα click και γραφικά, αλλά όταν έχεις πλήρη και παραμετροποιημένο έλεγχο στη μελέτη σου. Επίσης θα αρχίσει να σε "βασανίζει" εάν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα που βγάζει το "τύπου office 2007 λογισμικό", ποιούς ελέγχους κάνει (και πώς τους κάνει) και ποιούς δέν καλύπτει, γιατί στο τέλος εσύ είσαι αυτός που θα τα υπογράψει... και όπως θα έχεις δεί από πρόσφατους σεισμούς (1999), ακόμα και οι καινούργιες κατασκευές πέφτουν...

Link to comment
Share on other sites

... Βέβαια θα μου πείτε, εμείς δεν αγοράσαμε πρόγραμμα για "μόστρα", αλλά για σωστούς υπολογισμούς και αναλύσεις και θα με βρείτε απόλυτα σύμφωνο.

Αυτό από προηγούμενο post που έκανα πιο πάνω..

 

Εγώ απλά ήθελα να μιλήσω για ένα από τα πιο "ασήμαντα" όντως, κομμάτια ενός στατικού προγράμματος, που είναι αυτό όμως (το γραφικό περιβάλλον) που μετατρέπει τις χιλιάδες γραμμές κώδικα σε κάτι "απτό" και λειτουργικό.. Δεν επιμένω καθόλου όμως, διότι γνωρίζω πολύ καλά τι είναι σημαντικό και τι ευθύνες κουβαλάμε δια βίου αλλά ακόμη και μετά το θάνατό μας για τις αποφάσεις που παίρνουμε σαν μηχανικοί..

 

Υ.Γ Όσο για τις κατασκευές που έπεσαν ή πέφτουν δε νομίζω ότι φταίει το πρόγραμμα αλλά οι τάσεις αυθαιρεσίας που διακατέχουν ένα κομμάτι (μικρό θέλω να πιστεύω) του λαού μας και του κλάδου μας(εργοστάσιο ρικομέξ στο ρέμα, η πολυκατοικία που έκοψαν κολώνες του ισογείου για δημιουργία super market αν θυμάμαι καλά)..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το μόνο σίγουρο είναι πως δέν φταίει το πρόγραμμα. Ακόμα και εάν το πρόγραμμα είχε λάθος ή ήταν ελλειπές (που συμβαίνει πολλές φορές), πάντα φταίει ο μηχανικός που το χρησιμοποιεί...

 

Πάντως στο σεισμό της Αθήνας δέν ήταν μόνο οι αυθαιρεσίες που αναφέρεις (απλά αυτές είδαν το φώς της δημοσιότητας). Μιλάμε για δεκάδες καταρρεύσεις (37 σύμφωνα με ΟΑΣΠ, >100 σύμφωνα με βιβλιογραφία) και πολλές χιλιάδες (3.5-7) κατεδαφιστέα... Επειδή ομως δέν είναι αυτό το θέμα και για να μήν είμαι off-topic, δέν παραθέτω άλλα στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι τραγικά έως αποκρουστικά... Και εξηγούμαι... Πώς είναι δυνατόν εν έτη 2008, να ανοίγεις ένα βασικότατο πρόγραμμα της δουλειάς σου που αφιερώνεις αρκετές ώρες και να έρχεσαι αντιμέτωπος με περιβάλλον που στην καλύτερη των περιπτώσεων θυμίζει windows 95, και εικονίδια παντού να σε στριμώχνουν (βλέπε Fespa, Next κ.α.)...

 

Μόλις δοκίμασα τη δοκιμαστική έκδοση του fespa και δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα.. Το πρόγραμμα είναι απαίσιο καθόλου φιλικό προς το χρήστη και θυμίζει πτυχιακή εργασία φοιτητή που ήξερε κάποτε pascal και αποφάσισε να φτιάξει ένα προγραμματάκι να ξεμπερδεύει. Μπορεί να υπολογίζει άψογα τα στατικά αλλά είναι αποκρουστικό...

Link to comment
Share on other sites

Το αισθητικά άρτιο απ' το φιλικό προς τον χρήστη έχει νομίζω κάποια απόσταση.

Το φιλικό προς το χρήστη είναι πιο εύκολο να οριστεί με κάποια αντικειμενικά κριτήρια. Το αισθητικά άρτιο είναι υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ευχρηστο και φιλικο ειναι το περιβαλλον του ΦΕΣΠΑ...

 

Μπορειτε να δωσετε παραδειγμα στατικου προγραμματος που να θεωρειτε φιλικο και αισθητικα αρτιο...

Φιλικα το λεω...Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα τα ελληνικα προγραμματα (ειτε σε μελετη, ειτε δοκιμαστηκα, ειτε σε παρουσιαση)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλικότερο περιβάλλον που έχω δει σε πρόγραμμα για μένα είναι το next.

(παρακαλώ πολύ σε περίπτωση ντοματοβολισμού, πατατοβολισμού και συναφή, να είναι φρέσκα γιατί υπάρχει περίοδος κρίσης και θα τα χρειαστώ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.