Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιo λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;


Adavis

Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;  

1.018 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο λογισμικό στατικών χρησιμοποιείτε για Ο/Σ;



Recommended Posts

Τελευταιες εκδοσης να σου πω την αληθεια δεν εχω δει...Εχει αλλαξει πολυ τελευταια..??? Ειναι αρκετα καλο κ αυτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορειτε να δωσετε παραδειγμα στατικου προγραμματος που να θεωρειτε φιλικο και αισθητικα αρτιο...

Όλα τα σύγχρονα προγράμματα έχουν μια συγκεκριμένη οργάνωση στα παράθυρά τους και μια συγκεκριμένη δομή στα διάφορα μενού κτλ κτλ. Η οργάνωση αυτή δεν υπάρχει στο ΦΕΣΠΑ. Ακόμα και το SAP2000 έχει πλέον βελτιωθεί. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ερασιτεχνικά σχεδιασμένο. Απ' ότι είδα είναι τόσα χρόνια στο χώρο η συγκεκριμένη εταιρία. Είναι τόσο δύσκολο να προσλάβει έναν επαγγελματία designer να της φτιάξει ένα όμορφο icon pack και να της δώσει μερικές συμβουλές; Τώρα θα μου πείτε ποιος είμαι εγώ που θα τους κρίνω.. Ένας απλός χρήστης...

 

Επίσης δεν είναι δυνατόν με το καλημέρα να μου crashάρει τον υπολογιστή.. Μία ώρα ασχολήθηκα (φοιτητής είμαι) και παρατήρησα πόσα μειονεκτήματα και "προβλήματα"...

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως λειπει η δομη στο ΦΕΣΠΑ???Δεν ειναι τακτοποιημενο??? Πλακες, δοκοι, υποστηλωματα... Δεν εχω τιποτα να κερδισω ετσι...αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο να θεωρεις το συγκεκριμενο προγραμμα τοσο μη φιλικο στο χρηστη....Το straad της 4Μ το εχει δοκιμασει???

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα είναι το πρώτο που έκατσα να δοκιμάσω μιας και σπουδάζω ακόμα. Έτσι για να δω με τι θα ασχολούμαι τα επόμενα χρόνια. Είναι λογικό να μην μπορείς να καταλάβεις πως το εννοώ έχοντας δουλέψει χρόνια με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όλα μια συνήθεια είναι..

 

Που ακριβως λειπει η δομη στο ΦΕΣΠΑ???Δεν ειναι τακτοποιημενο???

 

Είναι με άσχημο τρόπο τακτοποιημένο, αλλά όλα είναι υποκειμενικά όπως λέει και ο Χάρης!

Link to comment
Share on other sites

(παρακαλώ πολύ σε περίπτωση ντοματοβολισμού, πατατοβολισμού και συναφή, να είναι φρέσκα γιατί υπάρχει περίοδος κρίσης και θα τα χρειαστώ)

 

χαχαχαχαχαχαχα!κορυφαια ατακα!

 

ον τοπικ τωρα,κι εμενα μια χαρα μου φαινεται το φεσπα,εχοντας δει στερεοστατικα,εταμπς,σοφιστικ και νεξτ.

Link to comment
Share on other sites

πες τα πες τα.....Εγω τωρα κοντα 2 χρονια το δουλευω το ΦΕΣΠΑ, δεν ειναι κ πολυ... Κοιτα δε σε κανει μηχανικο το προγραμμα που χρησιμοποιεις...Εγω εκνευριζομαι με φιλους συναδελφους που γνωριζω, που δεν σε ρωτανε τι σπουδες εχεις κανει, με τι εργα ασχολεισαι αλλα τι προγραμμα χρησιμοποιεις....Ακομα και στο Φεσπα κανω μπαλαμουτι στους ξυλοτυπους για να στεκουν κ κατασκευαστικα...Περι ορεξεως..

Link to comment
Share on other sites

Το φιλικότερο περιβάλλον που έχω δει σε πρόγραμμα για μένα είναι το next.

(παρακαλώ πολύ σε περίπτωση ντοματοβολισμού, πατατοβολισμού και συναφή, να είναι φρέσκα γιατί υπάρχει περίοδος κρίσης και θα τα χρειαστώ)

:DΠάρε μεγάλο καλάθι.

 

@Mystic

Το υποκειμενικό το είπα για την αισθητική πλευρά ενός προγράμματος.

Για την φιλικότητα θεωρώ ότι μπορούν να τεθούν κάποια αντικειμενικά κριτήρια.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο που θεωρείς το δυνατό σημείο του Fespa ως αδυναμία. Αλλά ό,τι και να πω σημασία έχει ότι αυτή (η άποψή μου) είναι η άποψη ενός απλού χρήστη και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω οτι με τις συνεχείς μελέτες περιμένεις κάπου τι αποτελέσματα θα έχεις και κρίνεις ανάλογα αλλάζοντας λιγάκι την διαστασιολόγηση του προγράμματος.

 

οϋτως η άλλως τα πιο ακριβά προγράμματα τυπώνουν μόνο απαιτούμενο οπλισμό σε cm2 οπότε ο μελετητής κρίνει τι θα τοποθετήσει.

 

Για μένα και είναι προσωπική άποψη γνωρίζοντας την ροπή της αμφιέρειστης και της αμφίπακτης ελέγχεις το όποιο πρόγραμμα μια χαρά. Μην σας πω που σε μεταλλικές προυπόλογίσω την σύνδεση δοκού υποστυλώματος σε 5 λεπτά.

 

Ελένξτε τα χονδροειδή σφάλματα και είστε εντάξει.

Αυτά απο έναν κατα βάσιν μελετητή που σέβεται απεριόριστα τον κόπο και την αγωνία του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

@ Χάρης, terry & Pappos

 

To CivilCad που τρέχει σε περιβάλλον Μacintosh το δουλέψατε καθόλου για να έχετε μία γενικότερη και σφαιρικότερη εικόνα φιλικότητας?

Aν όχι, δείτε το και αυτό και νομίζω ότι θα προκύψουν εύκολα τα αποτελέσματα των συγκρίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.