Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία με ΝΟΚ


Recommended Posts

Από τη στιγμή που δηλώθηκε συγκεκριμένη χρήση θα πρέπει να γίνει α.χ., κι επειδή αλλάζουν οι η/μ εγκ/σεις θέλει άδεια

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Έχω και εγώ μια περίπτωση για αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία για rbnb.  Γραφείο σε όροφο κτηρίου στην Ερμού κατασκευής του 1975. Δεν έχω βγάλει άκρη αν χρειάζεστε άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης η άδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Επίσης στην περίπτωση άδειας δόμησης τι μελέτες θα απαιτηθούν?. Ύδρευση αποχέτευση αρχιτεκτονικά?

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2019 at 10:16 ΠΜ, d_theoharis said:

Καλημέρα. Έχω και εγώ μια περίπτωση για αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία για rbnb.  

Γίνεται ενημέρωση του φακέλου της άδειας και δεν απαιτείται έκδοση Άδειας Δόµησης όταν:
Οι νέες μελέτες (αρχιτεκτονικά) δεν τροποποιούν το διάγραµµα δόµησης της άδειας δόµησης
Η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδοµικές διατάξεις
Οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις επί µέρους µελέτες του υφιστάμενου κτιρίου.
Όταν δεν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή στον αριθμό απαιτουμένων θέσεων στάθμευσης (π.χ. από γραφείο σε κατοικία)

Διάβασε και αυτό το ποστ της danaikaterina

Αν χρειαστεί αλλαγή χρήσης με οικοδομική άδεια κάνεις όλες τις μελέτες που απαιτούνται
Ν.4495/17 - ΦΕΚ 167Α /3-11-2017
Άρθρο 40 Δικαιολογητικά για τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτησω τους πιο έμπειρους.. Ως αναφορά τον εξοπλισμό κουζίνας και παρασκευής πρόχειρων γευμάτων αφορά και τα μονοκλινα και δίκλινα; (κριτήρια 1,2,3) 

Edited by Architect90
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συναφές ερώτημα κι από εμένα με ολίγη από εκτός σχεδίου.

Κτίριο γραφείων- καταστημάτων , υφίσταται νομίμως με άδεια εκδοθείσα όταν ήταν ΕΚΤΟΣ σχεδίου.

Σήμερα , είναι ΕΝΤΟΣ σχεδίου , αλλά λόγω ρυμοτόμησης και μικρού Σ.Δ. περιοχής  ,  η επιτρεπόμενη δόμηση  είναι σημαντικά μικρότερη από την ήδη  υλοποιημένη.

Μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης των γραφείων σε κατοικίες ?

Αν ναι , με άδεια δόμησης και όχι με ενημερωση υποθέτω , σωστά ?
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2019 at 7:22 ΜΜ, avgoust said:

......

1- Μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης των γραφείων σε κατοικίες ?

2- Αν ναι , με άδεια δόμησης και όχι με ενημερωση υποθέτω , σωστά ?
 

1- ναι, εκτός κι αν υπάχουν ειδικοί περιορισμοί χρήσης γης (ως εντός σχεδίου πιά απίθανο να μη επιτρέπει οικία)

2- Αδεια αλλαγή χρήσης. θα έχεις απαλλαγή στατικών αφού δεν αλλάζουν τα φορτία και φυσικά αφου δεν έχεις υπολοιπο ΣΔ και ΣΚ δεν πειράζεις ούτε εκατοστό το νόμιμο πολεοδομικά υφιστάμενο περίγραμμα.

Ελέγχεις όμως και καταγράφεις όλο το υφιστάμενο κτήριο και αν υπάρχουν υπερβάσεις τις δείχνεις κανονικά κλπ κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η μετατροπή σε κατοικίες, οριζοντίων ιδιοκτησιών που στο συμβόλαιο αναφέρονται απλά σαν οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίς να ονομάζονται οι χρήσεις τους, έγκειται σε αλλαγή χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, petros71 said:

Η μετατροπή σε κατοικίες, οριζοντίων ιδιοκτησιών που στο συμβόλαιο αναφέρονται απλά σαν οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίς να ονομάζονται οι χρήσεις τους, έγκειται σε αλλαγή χρήσης;

Καλησπέρα, η οικοδομική άδεια τι δείχνει για τις εν λόγω ιδιοκτησίες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά... τίποτα.

Μια κενή κάτοψη ορόφου με ενα μικρό λουτρό και απλά γράφει Ι=300μ2

 

Συμπληρώνω, άδεια του 1968....

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.