Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κανόνες για απλά κτίρια


 
george24

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Οταν λέει ο κανονισμός ότι σε απλά κτίρια δεν είναι υποχρεωτικοί οι έλεγχοι ασφάλειας τι εννοεί?

Αν δεν βγαίνουν οι απαιτήσεις προχωράται κανονικά σε επίλυση του φορέα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Αναφέρεσαι στον ΕΝ1996-1; Που το διάβασες αυτό; Άρθρο; Παράγραφος;

Μου φαίνεται λίγο κουλό. Λίγες παραπάνω πληροφορίες θα βοηθούσαν έτσι ώστε να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Εθνικό κείμενο εφαρμογής EC-6, άρθρο 6.

Εννοεί ότι αν δεν πληρούνται οι απαιτήσεις του άρθρου 7 για να χαρακτηριστεί το κτήριο ως "απλό", υποχρεούμαστε να προβούμε στους ελέγχους ασφάλειας έναντι κατάρρευσης που περιγράφονται στην παρ. 2 του άρθρου 6.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν μπορώ να το βρω αυτό που περιγράφεις agiannis78 πουθενά!! Ο ΕΝ1996-1-1: 6 περιγράφει τους ελέγχους σε Ο.Κ.Α. Άρθρο 7 ελέγχους σε Ο.Κ.Λ. ενώ το 6.2 αναφέρεται σε τοίχους από άοπλη τοιχοποιία υπό τέμνουσα.. Στο εθνικό προσάρτημα δεν αναφέρει κάτι για "απλά" κτίρια. Γενικότερα δεν βρήκα κάτι για "απλά" κτίρια. More details please! :idea:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι για "απλά κτίρια" πείτε μας διότι τώρα κάνω τα στατικά για μια μεταλλική σκοπιά 1,5Χ1,5 και μου ζητάει κάτοψη στέγης όπου να φαίνονται οι αντιανέμιοι, λεπτομέρειες έδρασης στύλων, λεπτομέρειες συνδέσεων και αναλυτικά σχέδια θεμελίωσης!!! :shock:

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για έργο του στρατού, πολύ πιθανόν να σου ζητήσουν κεραμοσκεπή από κέβλαρ και απύθμενο βάθος θεμελίωσης με πασσάλους που να φτάνει λίγο πριν το μάγμα!! :D

 

Καλημέρα Γιάννη!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρείτε στο βοήθημα "Ειδικές διατάξεις για κτίρια από τοιχοποιία σε σεισμογενείς περιοχές" που συνοδεύει το εθνικό κείμενο εφαρμογής του EC6.

Το έχω σε φωτοτυπία της δημοσίευσης στο ΕΔ του ΤΕΕ, τεύχος 1925/14-10-1996.

Κάνοντας αναζήτηση στο google το βρήκα και στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ σε pdf. -> http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1430/kma_m1430_ec6.pdf

Η αρίθμηση είναι διαφορετική. Δείτε τις παραγράφους 7.6 και 7.7.

 

Γιάννη, τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις για τη σκοπιά με την φέρουσα τοιχοποιία και τα "απλά κτίρια";

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρχηγός! +1 agiannis78. Έψαχνα να το βρω από το τελευταίο μου post!! Εύγε!! Έχω τον ΕΝ1996 και τα ελληνικά προσαρτήματα. Φτηνή αντιγραφή των Βρετανικών. Δεν μου άρεσε καθόλου γιατί δεν υπάρχουν συγκεντρωμένοι όλοι οι πίνακες και γενικός επικρατεί ένα μπάχαλο στον τρόπο συγγραφής!! Αυτό μάλιστα!! Θυμίζει κατά πολύ το "Designers' Guide to EN1996-1" του I-StructE!

 

"Πρέπει να καλύπτουν τις απαιτήσεις των κεφαλαίων 2 και 5 του Βοηθήματος και του παρόντος κεφαλαίου. Τότε οι έλεγχοι ασφαλείας δεν είναι υποχρεωτικοί."

 

Νομίζω ότι η απορία λύθηκε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα το βρείτε στο βοήθημα "Ειδικές διατάξεις για κτίρια από τοιχοποιία σε σεισμογενείς περιοχές" που συνοδεύει το εθνικό κείμενο εφαρμογής του EC6.

Το έχω σε φωτοτυπία της δημοσίευσης στο ΕΔ του ΤΕΕ, τεύχος 1925/14-10-1996.

Κάνοντας αναζήτηση στο google το βρήκα και στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ σε pdf. -> http://library.tee.g...a_m1430_ec6.pdf

Η αρίθμηση είναι διαφορετική. Δείτε τις παραγράφους 7.6 και 7.7.

 

Γιάννη, τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις για τη σκοπιά με την φέρουσα τοιχοποιία και τα "απλά κτίρια";

 

Γεια χαρά παιδιά..αυτό το περιβόητο βοήθημα δεν μπόρεσα να το βρω και χρειάζεται να μάθω τι περιλαμβάνει και τι γλυτώνω..τα ΕΔ παλαιότερα

του 2003 δεν σου τα δίνει,εκτός και αν δεν το βρήκα..κάπου αλλού δεν..μπορεί κάποιος να το ανεβάσει για να το παίρνουμε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.