Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανόνες για απλά κτίρια


 

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα και για μονώροφα, όταν αυτά βρίσκονται σε ζώνη > ΙΙ, απαιτείται η κατασκευή διαζωματικής τοιχοποιίας (λίγο παλιότερα επιτρέπονταν και άοπλη στα μονώροφα). Ποια είναι η πρακτική, υλοποιείτε την απαίτηση αυτή σε μονώροφα σε ζώνη ΙΙ (όχι σε ΙΙΙ...) συνήθους σπουδαιότητας? Εννοώ αν γίνεται αυστηρά η χρήση κατακόρυφων διαζωμάτων.   

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

αν ενα κτιριο καλυπτει τους κανονες για απλα κτιρια τοτε δεν κανουμε καθολου στατικη μελετη και απλα καταθετουμε τον ελεγχο των προυποθεσεων βασει των οποιων απαλλαγομαστε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν ενα κτιριο καλυπτει τους κανονες για απλα κτιρια τοτε δεν κανουμε καθολου στατικη μελετη και απλα καταθετουμε τον ελεγχο των προυποθεσεων βασει των οποιων απαλλαγομαστε?

 

Ναι, έτσι φαίνεται.

 

Επίσης, όταν δεν επικαλούμαστε την διάταξη για απλά κτήρια δεν υπάρχει ο περιορισμός ορόφων ανάλογα της τοπικής επιτάχυνσης. 

Link to comment
Share on other sites

...Οφείλω να προσθέσω, άσχετα με τα τυπικά περί απλών κτηρίων κ.τ.λ, ότι η σωστή κατασκευή φέρουσας τοιχοποιίας είναι κάθε άλλο από απλή περίπτωση, προϋποθέτει γνώσεις και εμπειρία.  

Π.χ στην συνομιλία στο θέμα με τίτλο: "Ευρωκώδικας 6 και κτήρια από φέρουσα τοιχοποιία από λιθοδομή (αργούς λίθους)"  περιγράφονται αρκετά χρήσιμα πράγματα που αφορούν στις αργολιθοδομές.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Κάτω από εσωτερική υφιστάμενη δοκό θέλω να κατασκευάσω ένα τοίχο ύψους 2,70μ του οποίου το ένα άκρο θα είναι ελεύθερο, ενώ το άλλο άκρο θα "συνδεθεί" με υφιστάμενη φέρουσα τοιχοποιια. Ο σκοπός της κατασκευής του είναι να " κόψω το μήκος της δοκού" . Σκέφτομαι να κάνω "πλεκτό" κτίσιμο, 2 οριζόντια σενάζ και μετά να περάσω ένα ινόπλεγμα και να "επιχρίσω" με ινοπλισμένο τσιμεντοειδές κονιάμα ενός συστατικού. 

Θέλω την γνώμη σας για την παραπάνω πρσσέγγισή μου όπως επίσης:

1) Πως μπορώ να ενίσχύσω το ελεύθερο άκρο του τοίχου αφού δεν θα "δένει" με εγκάρσιο τοίχο;

2)Στην σύνδεση με τον υφιστάμενο θα πρέπει να σφηνώσω τα νέα τούβλα στα παληά η το ινόπλεγμα με το κονίαμα αρκούν;

3)To "σφήνωμα" του τοίχου στο δοκάρι να το κάνω με τον κλασικό τρόπο (λοξά τοποθετημένα τουβλα) ή να διαμορφώσω σενάζ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν έχω καταλάβει αυτό που αναφέρεις ότι : "Ο σκοπός της κατασκευής του είναι να " κόψω το μήκος της δοκού"  "....

1. Είτε με τοπικό κατακόρυφο στοιχείο μπετόν (κρυφουποστυλωμα) είτε με μπατικό πλέξιμο-χτίσιμο των τούβλων.

2. Να πλεχτούν τα τούβλα των δύο τοίχων. Σίγουρα ένα πλέξιμο ανά τρία τούβλα καθ'ύψος.

3.Μπορουν να γίνουν και τα δύο. Το επιμελημένο σφήνωμα με εξάρι τούβλο είναι κάτι που προτιμώ. Το σενάζ ως σφήνωμα είναι πολύ δύσκολο να το διαμορφώσεις. Το έχω δει μία φορά από μερακλή μάστορα, θέλει αργή και προσεκτική σκυροδέτηση από το πλάι. Μπελαλίδικο πολύ.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 12:16 ΜΜ, pirsogiannis said:

Καταρχήν δεν έχω καταλάβει αυτό που αναφέρεις ότι : "Ο σκοπός της κατασκευής του είναι να " κόψω το μήκος της δοκού"  "....

1. Είτε με τοπικό κατακόρυφο στοιχείο μπετόν (κρυφουποστυλωμα) είτε με μπατικό πλέξιμο-χτίσιμο των τούβλων.

2. Να πλεχτούν τα τούβλα των δύο τοίχων. Σίγουρα ένα πλέξιμο ανά τρία τούβλα καθ'ύψος.

3.Μπορουν να γίνουν και τα δύο. Το επιμελημένο σφήνωμα με εξάρι τούβλο είναι κάτι που προτιμώ. Το σενάζ ως σφήνωμα είναι πολύ δύσκολο να το διαμορφώσεις. Το έχω δει μία φορά από μερακλή μάστορα, θέλει αργή και προσεκτική σκυροδέτηση από το πλάι. Μπελαλίδικο πολύ.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για τις απαντήσεις σου.

Κάτω από το δοκάρι υπήρχε δρομικός τοίχος καθ' όλο το μήκος του, και με δεδομένο ότι έπρεπε να γκρεμιστεί, σκέφτηκα να ανακατασκευάσω ένα νέο  μπατικό τοίχο μικότερο μήκους από τον παληό ώστε να "βοηθήσει" στην σχετικά καλύτερη έδραση της δοκού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.