Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισόγειοι χώροι στάθμευσης σε κτίριο κατοικίας μετράνε στο Σ.Δ;


Recommended Posts

Έχω την παρακάτω απορία σε σχέση με τον ΝΟΚ,

 

Οι ισόγειοι ανοικτοί χώροι στάθμευσης (αυτοί δηλαδή που έχουν πλάκα από πάνω τους και ανοικτές όσες πλευρές μπορούν , αυτές που δεν εφάπτονται με κλειστούς χώρους, ή τα όρια του οικοπέδου) μετράνει στο Σ.Δ. ?

 

Στον ΓΟΚ όπως είχε τροποποιηθεί μέχρι σήμερα αν είχαν έστω και μία πλευρά ανοικτή δεν μετρούσανε στο Σ.Δ.

 

Στο άρθρο 11 του ΝΟΚ όμως αναφέρει στην αρχή όι προσμετρώνται όλοι οι ανοικτοί μη θερμενόμενοι χώροι με την εξαίρεση για όσους ισχύει το κριτήριο του 35%.

 

Άρα μετράνε τα ισόγεια ανοιτκά γκαράζ (εντάξει για τα κλειστά μάλλον μετράνε).

 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ισόγειο χώρο σταθμευσης που δεν μετράει στη δόμηση μπορείς να κατασκευάσης με το Α11 παράγραφο 6 ιγ (οχι εκτός σχεδίου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω . αλλά δεν είναι η "κλασσική" έννοια της κλειστής ή ανοικτής θέσης στάθμευσης. Λέει ότι επιτρέπει να κάνεις ένα στέγαστρο από ελαφριά κατασκευή, σε κάποιο όριο του οικοπέδου.

 

Λόγω κλίσης οικοπέδου, δεν μπορώ να κατεβώ σε Υπόγειο, Η Pilotis απαγορεύεται από τους όρους δόμησης,

Επίσης, λόγω κλίσης ούτε κατά διάνοια να φτάσω σε κάποιο όριο να κατασκευάσω αυτό το χώρο.

 

Χρειάζομαι να δημιουργήσω ένα τέτοιο χώρο σε τμήμα του Ισογείου του κτιρίου, Ας είναι ανοικτός από 2 ή 3 πλευρές. Μπορώ ? ή πρέπει να τον πω ΑΗΧ για να μην μετρήσει στο ΣΔ ?

 

Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μόνο ως ΑΗΧ ... μπορεί να είναι και με ένα μόνο άνοιγμα ... αλλά σου περιορίζει το ποσοστό των ΑΗΧ.

Αν στον όροφο υπέρκειται χώρος με κάλυψη δεν έχεις κανένα πρόβλημα ... αλλιώς ελέγχεις την κάλυψη στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!Έχω πελάτη που θέλει να μετατρέψει ένα χώρο στο ισογειο σε γκαράζ και να κερδίσει δόμηση καθ ύψος.Αν έχει υπόλοιπο όγκου γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Τα υπέργεια γκαράζ με τον ΝΟΚ μετράνε στην δόμηση.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δημιουργήσει Ανοιχτό Υμιυπαίθριο Χώρο  στο ισόγειο (προσοχή στις προδιαγραφές του).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με βάση το ΓΟΚ σε αναθεώρηση οικ. άδειας μπορώ να φτιάξω χώρο στάθμευσης που να μη μετράει σε δόμηση? πρέπει να είναι ανοιχτός από τουλάχιστον 1 πλευρά? και χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη? 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακούγεται αν έχει υπόλοιπο Ανοιχτών η/χ (ή Σ.Δ.) γίνεται.

Καλησπέρα!Έχω πελάτη που θέλει να μετατρέψει ένα χώρο στο ισογειο σε γκαράζ και να κερδίσει δόμηση καθ ύψος.Αν έχει υπόλοιπο όγκου γίνεται?

 

Με βάση το Νοκ πλέον, ο Γοκ δεν ισχύει. Πρέπει να έχει μια πλευρά τουλάχιστον ανοιχτή και να ικανοποιούνται οι συνθήκες κατασκευής ΑΗΧ . Για τη συμβολαιογραφική πράξη garage θα σας πει η ΥΠΔΟΜ σας.

Με βάση το ΓΟΚ σε αναθεώρηση οικ. άδειας μπορώ να φτιάξω χώρο στάθμευσης που να μη μετράει σε δόμηση? πρέπει να είναι ανοιχτός από τουλάχιστον 1 πλευρά? και χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη? 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω άδεια με παράταση επ αόριστον θα αναθεωρηθεί με ΓΟΚ πιστεύω γι αυτο ρωταω. Για τη συμβολαιογραφική πραξη μου είπαν έχει καταργηθεί αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το πολυσκεφτηκαν

Link to comment
Share on other sites

Για σένα πήρα το φίλο Συμβολαιογράφο, λέει οτι δεν ξέρει αν έχει καταργηθεί η Δέσμευση χώρου Στάθμευσης Μόνο η ΥΠΔΟΜ ξέρει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.