Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισόγειοι χώροι στάθμευσης σε κτίριο κατοικίας μετράνε στο Σ.Δ;


Recommended Posts

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Βεβαια δε μπορω να καταλαβω που το στηριζει η ΥΔΟΜ ότι έχει καταργηθεί...Αλλωστε ούτε ο ΓΟΚ το έλεγε για να θεωρήσουμε ότι με την ισχύ του ΝΟΚ καταργηθηκε..σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ δεν θα το λέει, αυτό αν έχει γίνει έχει γίνει με τη λαίλαπα της Νομοθεσίας των τελευταίων 4 χρονών. Και με την απλοποίηση αυτή που ... λένε τον Δημόσιων Διαδικασιών, που μόνο απλοποίηση δεν την λες (ακόμα) με τόσους Νόμους που την χαρακτηρίζουν.

Προς το παρόν μην σε απασχολεί η Δέσμευση, ασχολείσου με το κτίριο σου, και η Δέσμευση δεν είναι τίποτα. Αν χρειαστεί ένας Συμβολαιογράφος στην κάνει σε 3 μέρες! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί γιατί δεν έχω καθόλου περίσσεια δόμησης και πάω με ΓΟΚ(παραταση επ αόριστον σε άδεια του 89 που δεν έχει ολοκληρωθεί ο όροφος). τωρα σκέφτηκα ότι με τον 3843/10 αν είναι μια πλευρά ανοιχτή, τότε δε μετράει στη δόμηση> Σωστά θυμάμαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο Νοκ γράφει ότι δεν ισχύει η παράγραφος 8 του άρθρου 17, όμως στην παράγραφο 8Αζ. αναφέρει: "Ανοιχτός χώρος στάθμευσης ή υπόσκαφος σε οικόπεδα ή γήπεδα με κλίση τουλάχιστον 20% με προϋπόθεση την υποχρεωτική ύπαρξη φυτεμένης επιφάνειας στην οροφή του." Θεωρούμε ότι δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε υπόσκαφο χώρο στάθμευσης γιατί έχει μεγαλύτερη ισχύ η μη ισχύς του άρθρου από το γεγονός ότι αναφέρεται σε γήπεδα; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχω άδεια με παράταση επ αόριστον θα αναθεωρηθεί με ΓΟΚ πιστεύω γι αυτο ρωταω. Για τη συμβολαιογραφική πραξη μου είπαν έχει καταργηθεί αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το πολυσκεφτηκαν

 

Εγώ πάντως Athanask πιστευω 100% θα πας με ΝΟΚ...

 

______________________________________________

Olinapal δεν έχω μπροστά μου το ΝΟΚ και θα μου επιτρέψεις προσωπικά αντί να παω να τον βρω, να κάνεις μια δημοσίευση του αποσπάσματος που σε αφορά.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ένα άρθρο ΝΟΚ, που ο ίδιος ο ΝΟΚ λέει οτι δεν ισχύει (?)

Οπότε κάτι άλλο συμβαίνει, θα πρέπει να βάλεις τα αποσπάσματα ΝΟΚ που σε αφορούν για να καταλάβουμε.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Arche σου παραθέτω τα άρθρα ακριβώς όπως είναι μέσα:
 
Άρθρο 1
Πεδίο Εφαρμογής
 
2. Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις
του παρόντος:
ι) το άρθρο 17 εκτός από την παράγραφο 2α, 2β, 2στ, 6β και 8,

 

Άρθρο 17
Κατασκευές και φυτεύσεις στους ακάλυπτους χώρους και περιφράξεις
 
8. Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν πάντοτε
δένδρα, φυτά ή και υδάτινες κατασκευές σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού
κανονισμού.
 
Α. Κάτω από την επιφάνειά τους επιτρέπονται:
ζ. Ανοιχτός χώρος στάθμευσης ή υπόσκαφος σε οικόπεδα ή γήπεδα με κλίση τουλάχιστον 20% με
προϋπόθεση την υποχρεωτική ύπαρξη φυτεμένης επιφάνειας στην οροφή του.
Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πιστευω ότι Ναι. Οταν σου λέει ο Νοκ οτι σε γήπεδα δεν έχει ισχύ το άρθρο 8.

Τότε ούτε το 8Αζ έχει.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ισόγειο χώρο σταθμευσης που δεν μετράει στη δόμηση μπορείς να κατασκευάσης με το Α11 παράγραφο 6 ιγ (οχι εκτός σχεδίου)

Συνάδελφοι η παράγραφος ιγ γνωρίζει κανεις πώς ερμηνέυεται; Όταν λέει "με μήκος μικρότερο ή ίσο με το 1/2 του μή−

κους των πλευρών στις οποίες εφάπτεται" εννοεί ολόκληρων των πλευρών; Όταν εφάπτεται σε 2 πλευρές  οικοπέδου 40χ30μ μπορεί ο στεγασμένος χώρος να είναι μεχρι 20χ15;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

 

 

Σε σχέση με τον ΑΗΧ (παρ.6, αρ.3, ΝΟΚ), θα πρέπει να είναι σε συνέχεια του κτιρίου, ή μπορεί να κατασκευαστεί και ανεξάρτητα από αυτό; 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κανω μια τακτοποιηση αυθαιρετου και βλεπω ενα κουβουκλιο ανελκυστηρα αυτοκινητων στο ισογειο να ειναι εκτος περιγραμματος αδειας με οροφη στο ιδιο επιπεδο με την οροφη του ισογειου.Στην οικοδομικη αδεια δεν το ειχαν μετρησει στη δομηση ΑΛΛΑ ειχαν την οροφη του κεκλιμενη και σκεπασμενη με χωμα!Εγω τωρα πρεπει να το θεωρησω υπερβαση δομησης ?Στην καλυψη το ειχαν υπολογισει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.