Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισόγειοι χώροι στάθμευσης σε κτίριο κατοικίας μετράνε στο Σ.Δ;


Recommended Posts

Το τι λέει ο πωλητής μην το παίρνεις και τις μετρητοίς. Βάζεις μηχανικό να ελέγξει το ακίνητο που πας να αγοράσεις. Δεν είναι μόνο αυτό το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί. Για αρχή στο είπα τι κάνεις. Πάρε εγκεκριμένα σχέδια άδειας από ΥΔΟΜ και δες στο δ. κάλυψης αν έχει προσμετρήσει ο χώρος αυτό στο Σ.Δ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου πε η εφορία ότι θα φορολογήσει το πάρκιν σαν επαγγελματικό χώρο και δεν θα το πιάσει η απαλλαγή πρώτης κατοικίας αν έχει προσμετρηθεί στον ΣΔ. Για αυτό ανησυχώ.

Edited by tzav
Διόρθωση τόνων
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω 2 συμπληρώσεις, πολύ καλά στα λέει ο Συνάδελφος και μην ακους τι λέει ο πωλητής, αυτόν δεν τον νοιάζει και μπορεί να λέει ότι θέλει. Πολύ καλά σε βεβαίωσε ο Συνάδελφος ότι πρέπει να βρεις δικό σου Μηχανικό και να ελέγξεις το ακίνητο γιατί πολύ απλά ο μηχανικός του πωλητή μπορεί κάπου να έκανε τα στραβά μάτια ή να προσπέρασε μια αυθαιρεσία που εσύ δεν θα ήθελες να πάρεις έτσι το ακίνητο. Πχ ένα μπαλκόνι που έχει αλλάξει διαστάσεις και θα έπρεπε να τακτοποιηθεί, γιατί μηχανικοί δίνουν βεβαιώσεις καθώς υπέρβαση ύψους, κάλυψης και δόμησης δεν υπάρχει, η γνώμη μου όμως είναι ότι κάποια αυθαίρετα πρέπει να τακτοποιούνται.

 

1 ώρα πριν, tzav said:

Μου πε η εφορία οτι θα φορολογησει το παρκιν σαν επαγγελματικο χωρο και δεν θα το πιασει η απαλλαγη πρωτης κατοικιας αν εχει προσμετρηθει στον ΣΔ. Για αυτο ανησυχω.

και κάθε δίκιο έχεις, το πιθανότερο είναι ότι δεν μετράει. Μου κάνει εντύπωση πως σου ζήτησαν βεβαίωση πολεοδομίας γιατί πρόσφατα πάλι είχαμε μεταβίβαση ιδιοκτησίας εμείς με μεταβίβαση και κλειστής ατομικής θέσης στάθμευσης σε pilotis. Εμένα την ίδια βεβαίωση αυτή μου την ζήτησε η συμβολαιογράφος, έλεγξα το ακίνητο και την έδωσα, να πω εδώ ότι θέλει μια προσοχή γιατί και το διάγραμμα κάλυψης και η κάτοψη ορόφου πρέπει να μελετηθεί. Εγώ την έδωσα της συμβολαιογράφου και τελειώσαμε έτσι. Μάλιστα την υπεύθυνη δήλωση έκανα με το gov.gr οπότε ούτε πολεοδομία, ούτε ΚΕΠ πήγα και έλαβα έτσι κάποια ικανοποίηση ότι τον καιρό με την πανδημία δεν βγήκα από το σπίτι και έκανα την δουλειά μου ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρόνος. Μέσα σε πέντε μέρες πρέπει να στείλω τα χαρτιά στην εφορία αλλιώς ακυρώνεται η αίτηση. Υπάρχει περίπτωση να πάρω απ τη πολεοδομία βεβαίωση τόσο γρήγορα; Μηχανικό δυστυχώς δεν είχα βάλει. Μόνο νομικό έλεγχο έκανα.

 

Τι ελεγε η υπευθυνη δηλωση. Βεβαιωση απ τη πολεοδομια δεν περνω ηλεκτρονικα ε;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by tzav
Διόρθωση τόνων
Link to comment
Share on other sites

τι μπορεί να έλεγε η Υπ. Δηλω φίλε? Οταν η υπηρεσία σου ζητάει "βεβ. Μηχανικου ότι ο χώρος δεν έχει μετρήσει στη Δόμηση.", τι μπορεί να λέει ότι η εξωτερική τοιχοποιία είναι βαμένη χρώμα λαχανί?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, tzav said:

...Υπαρχει περιπτωση να παρω απ τη πολεοδομια βεβαιωση τοσο γρηγορα;...

Προσπάθησε να μιλήσεις μαζί τους. Δεν ενημέρωσες καν σε ποια ΥΔΟΜ είσαι.... 

αλλά τώρα ... και Χριστούγεννα και χωρίς μηχανικό (που κακώς δεν είχες βάλει και τωρα το πληρώνεις πολλαπλάσια) ..... και με λοκντάουν και βιάζεσαι..... 

δύσκολα όλα....

 

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία Αιγάλεω. Πήρα τηλ μου έδωσαν ένα εσωτερικό που δεν το σηκώνουν. Η μηχανικός του πωλητή λέει ότι είναι στο συντελεστή δόμησης. Δηλαδή τα κλειστά πάρκιν πιλοτής είναι στο συντελεστή εκτός αν έχει μπει σε συμβολαιογραφική; Και ως επαγγελματικός χώρος πληρώνουν φόρο δεν εντάσσονται σε απαλλαγή πρώτης κατοικίας. Δεν μας τα λέει καλά η ΔΟΥ

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by tzav
Διόρθωση τόνων
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το όλο θέμα το προσεγγίζεις λάθος εξ' αρχής. Καταλαβαίνω ότι πιθανόν έχεις τους λόγους σου να βιάζεσαι αλλά καλό είναι αποφάσεις που έχουν να κάνουν με την αγορά ενός ακινήτου, άρα και την επένδυση ενός σημαντικού ποσού να μην παίρνονται έτσι εύκολα. Για το συγκεκριμένο που ρωτάς δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου δώσει υπεύθυνη απάντηση χωρίς να έχει όλα τα στοιχεία στη διάθεσή του. Επίσημη απάντηση από την πολεοδομία αποκλείεται να λάβεις στο χρονικό διάστημα που θέλεις πόσο μάλλον πριν τα Χριστούγεννα και εν μέσω πανδημίας που για απλά αιτήματα κλείνονται ραντεβού τουλάχιστον ένα μήνα μετά. Και φυσικά δεν μπορείς να βασιστείς σε οποιαδήποτε απάντηση θα σου δώσει (και αν) κάποιος υπάλληλος ελαφρά τη καρδία και χωρίς να παίρνει καμία ευθύνη. Αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι να αγοράσεις ένα ακίνητο χωρίς να έχεις καν στη διάθεσή σου τα σχέδια της άδειας (αν καταλαβαίνω καλά). Η σωστή αντιμετώπιση, όπως σε συμβούλεψαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, είναι να αναθέσεις σε δικό σου μηχανικό τη διερεύνηση του ακινήτου. Μόνο έτσι μπορείς να είσαι εξασφαλισμένος. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί το θέμα που αναφέρεις με τους χώρους στάθμευσης να είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εκτενή σου απάντηση και για όλους που απάντησαν. Θα το αναθέσω σε μηχανικό και βλέπουμε.

Edited by tzav
Συντακτική διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, tzav said:

... Θα το αναθέσω σε μηχανικά και βλέπουμε.

ε μα.... και άργησες ...

για να κερδίσεις λίγο χρόνο φρόντισε να έχεις ώστε να τα δώσεις όπου αναθέσεις τα σχέδια της Οικοδομικής άδειας (και όχι των τίτλων) ....

Ζήτησε απο τον πωλητή να στα δώσει χτες... (Τοπογραφικό, Κατόψεις, Διάγραμμα Κάλυψης, Τομή)

Αν δεν τα έχει και πρέπει να τα βρεις πίστεψε με το 5 μέρες που λες θα ειναι απο τα πιο καλά ανέκδοτα Χριστουγέννων ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.