Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aρτιότητα - οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πες μου πως είναι βάσει του κάτωθι και εγώ κοιμάμαι όρθιος...

 

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/5-4-77 (ΦΕΚ-133 Δ') ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο οικισμός στον οποίον αναφέρεσαι είναι οικισμός προ του 23 ή έχει σχέδιο εγκεκριμένο με τις παλιές διατάξεις.

Η παρέκκλιση (γγ) που αναφέρεις πιο πάνω θέτει ως προϋπόθεση: 

 

 

 Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος πδ/τος έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές γραμμές και εφόσον έχουν
Link to comment
Share on other sites

ακριβως

θες

εντος της ζωνης,

 

εμβαδον  2000τμ.

και υφισταμενα την 24-4-77

 

δεν  θες τπτ αλλο

 

[οπως αμα εχεις 4 στρ. τυφλά...πριν τον 3212...]

 

 

υγ

και οπως ειπε ο συνονοματος

[με τις καλησπερες μου]

υπαρχουν  και οι παρεκκλισεις αναλογα με το ετος δημιουργιας σε συνδυασμο με το εμβαδον +διαστασεις

 

αλλα εγω καταλαβα οτι μιλας για "εντος ζωνης"..για δρομο μη αναγνωρισμενο...

 

για την αποδειξη του δρομου σαν προυφισταμενου του 23

 

δες αυτο...

 

http://www.landdesign.gr/news/techn-new/44-1923.html

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

Θα ήθελα την άποψή σας στην εξής περίπτωση:

 

Αγροτεμάχιο εντός ζώνης 500μ και εντός Ζ.Ο.Ε. (εκτός σχεδίου περιοχή Πυλαίας Θεσ/νίκης) με πρόσωπο 40μ σε αγροτική οδό, υφίσταται πριν τις 24-4-77, έχει εμβαδό 1600μ2 (40μ x 40μ) σύμφωνα με τα συμβόλαια που το ακολουθούν. Η περιοχή έχει ενταχθεί στο Εθνικό Κτηματολόγιο (σε λειτουργία).

Αποκτά σήμερα τμήμα 450μ2 με διεκδικητική αγωγή (διότι το Κτηματολόγιο δεν δέχτηκε χωρική μεταβολή λόγω της μεγαλύτερης διαφοράς από το 10% της επιφάνειάς του) από το όμορο αγροτεμάχιο, το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση (υφίσταται και αυτό πριν τις 24-4-77) και ανήκει σε συγγενή Α' βαθμού, έτσι ώστε να έχει εμβαδό μεγαλύτερο από 2000μ2. Δεν έγινε κάποια αγοραπωλησία για το τμήμα αυτό παρά μόνο "διαφορετική εμβαδομέτρηση" των αρχικών αγρ/χίων.

 

Το "νέο" αγροτεμάχιο με τον τρόπο που "δημιουργήθηκε" μπορεί να έχει την παρέκκλιση του ΠΔ της 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270Δ΄) για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο??

Το όμορό του από το οποίο πήρε το τμήμα, πριν την διαδικασία που έγινε αλλά και τώρα δεν έχει πρόσωπο τουλάχιστον 20μ σε ΚΧ δρόμο. Πλέον για τον έλεγχο αρτιότητας/οικοδομησιμότητας θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και ο Ν.3212/2003 για την απαίτηση του προσώπου?

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σας και καλές γιορτές σε όλους!

Edited by Tassos_G
Link to comment
Share on other sites

δες αυτο

http://www.michanikos.gr/topic/37096-Ζώνη-των-500-μέτρων-και-δικαστική-απόφαση/?p=633864

 

τα 450 τμ. "προστιθενται" στο αρχικο...απο το ετος που αναγραφει η δικαστικη αποφαση..

 

το ακινητο δεν θεωρειται "νεο"

δεν εχεις κατατμηση

εχεις διεκδικηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

σε ευχαριστώ για την παραπομπή στο πιο συγκεκριμένο topic.

 

Σύμφωνα με την γνώμη ελεγκτή της Πολεοδομίας, "θέλει συμβόλαιο που να αναφέρει μέσα ότι έχει εμβαδό 2000μ2 πριν το 1977".

Δεν παίρνει ως επιπλέον απόδειξη του χρόνου δημιουργίας την διεκδίκηση...

Ακούγεται λογικό, είναι όμως σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η παραπάνω απάντηση του Δημήτρη, αφορά σε δικαστική απόφαση χρησικτησίας και όχι στη διεκδικητική λόγω Κτηματολογίου.

Από τη στιγμή που έχεις τίτλο (και μάλιστα με διαστάσεις) προ του 77, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.

Το γήπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

tetris

σωστη η παρατηρηση

και εξαρταται απο το περιεχομενο της αγωγης και της αποφασης.....

 

άλλο ειναι η διεκδικηση των 450 τμ.  σαν "τμημα" του αρχικου αγρου  εμβαδου 2050 τμ. που το "κατελαβε" ...ο εναγομενος

[οπότε αναγεται στο αρχικο, συνολικο, εμβαδον]

 

και αλλο η διεκδικηση "τμηματος"   σαν ανεξαρτητο...και αυτοτελες τμημα..

προφανως η συνενωση των δυο σε ενα...γινεται "σημερα"...

 

θα μας πεί ο τασσος,  τι αγωγη και για ποιό ακινητο εγινε... και με ποια περιγραφη.....

Link to comment
Share on other sites

tetris κι εγώ με το σκεπτικό ότι δεν γίνεται τίποτα ξεκίνησα... Αλλά θέλω να το εξαντλήσω τουλάχιστον για να είμαι 101% σίγουρος!

 

Η περίπτωση είναι όπως την περιγράφει ο δημήτρης. Διεκδικήθηκε "τμήμα" 450 τμ από όμορο αγρό, με την αιτιολογία όμως ότι τα "αρχικά" αγροτεμάχια είχαν διαφορετικές διαστάσεις και εμβαδό και το τμήμα αυτό είχε "καταλήφθεί". Δεν διεκδικήθηκε σαν αυτοτελές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.