Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας για ΖΝΧ και θέρμανση / ψύξη


anavatis

Recommended Posts

Γίνεται, αλλά συμφωνώ με τον μελετητή ότι λόγω των απωλειών δεν συμφέρει και μάλλον θα έχετε μόνιμα χαμηλή θερμοκρασία ΖΝΧ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα συμφερει να βαλω ενα μποιλερ που εχω ηδη καινουριο να καθεται 80 λιτρων να το βλεπει σαν σωμα και να ζεσταινει το νερο ταυτοχρονα;η αντλια ειναι 16kw και το σπιτι ειναι 120 τμ με καινουρια αλουμινια

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία εξόδου νερού έχετε ρυθμίσει στην Α.Θ.?

Έχετε ρυθμίσει αντιστάθμιση (αυτόματη μεταβολή θερμοκρασίας σε σχέση με θερμοκρασία περιβάλλοντος)? 

Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Τι θερμοκρασία εξόδου νερού έχετε ρυθμίσει στην Α.Θ.?

Δεν μου απαντήσατε στην ερώτησή μου.

Η θερμοκρασία νερού εξόδου ποια είναι?  η καμπύλη της αντιστάθμισης?   

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, antloukidis said:

....δεν συμφέρει και μάλλον θα έχετε μόνιμα χαμηλή θερμοκρασία ΖΝΧ!

Επιβεβαιώνεται αυτό που σας έχω γράψει!

Για να έχει το boiler θερμοκρασία τουλάχιστον 45οC, που είναι απαραίτητο για να κάνει κάποιος μπάνιο με ζεστό νερό μέχρι τέλος, η Α.Θ. πρέπει να βγάζει νερό 55 - 60οC.

Επομένως μόνο τις πολύ κρύες μέρες θα έχετε σωστή θερμοκρασία στο boiler, επιβαρύνοντας όμως την λειτουργία της Α.Θ. που εκείνες τις μέρες ίσως να δουλεύει οριακά για την θέρμανση του σπιτιού, και σίγουρα με χαμηλό cop. (άρα πολύ μικρό κέρδος και μηδενική απόσβεση του κόστους εγκατάστασης).

Τις όχι και τόσο κρύες μέρες, το boiler θα δίνει "χλιαρό" νερό και αν ανάψετε την αντίσταση, στην πράξη θα θερμαίνετε το νερό της θέρμανσης του σπιτιού με την αντίσταση.

Αν αλλάξετε την καμπύλη της αντιστάθμισης με ψηλότερες θερμοκρασίες, θα δουλεύει η Α.Θ. με μικρότερο cop, άρα με μεγαλύτερη κατανάλωση.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να ρυθμίσετε την Α.Θ. για κάποιες ώρες μόνο να βγάζει 60οC και εκείνες τις ώρες μόνο να στέλνει νερό στο boiler.

Τις υπόλοιπες ώρες, που η Α.Θ. θα δουλεύει με την αντιστάθμιση, θα πρέπει το boiler να απομονώνεται (με κάποια ηλεκτροβάνα ίσως)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Για την συνδεση με τον ηλιακο σαν ζνχ ουτε συζητηση;Σαν ρυθμιση για θερμανση σας φαινεται σωστη;δηλαδη η καμπυλη σε συνδιασμοε θερμοστατη χωρου στους 20.5 ;

Link to comment
Share on other sites

1. Παρακαλώ να είστε καλά!

2. Η σύνδεση με τον ηλιακό, θα έχει χειρότερα αποτελέσματα από τη σύνδεση με το boiler.

3. Αν η θέρμανση λειτουργεί συνεχώς (δεν την απενεργοποιείτε για κάποιες ώρες), το κριτήριο για την καμπύλη αντιστάθμισης είναι ο χρόνος λειτουργίας της Α.Θ. το 24ωρο.

Αν δηλαδή η Α.Θ. απενεργοποιείται από τον θερμοστάτη περισσότερες ώρες από όσες δουλεύει, αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να κατεβάσετε τις θερμοκρασίες και το αντίθετο.

Κάνοντας μικρές αλλαγές και παρακολουθώντας, κάποια στιγμή θα πετύχετε το βέλτιστο.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αληθεια αυτη ειναι η ιδανικη θερμοκρασια(εχω μωρο στο σπιτι) και δπυλευει ολο το 24ωρο απο τον οκτωμβριο μεχρι και το απριλιο που φευγουν τα κρυα. Αρα απο οτι καταλαβαινω την α.θ δεν συμφερει να την χρησιμοποιησω για ζνχ με κανενα τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.